Haczyk - gliwickie spotkania literackie. Edycja 2021. W tle na starej mapie leżą po lewej stronie odbitki zdjęć z Londynu, Rzymu i Paryża, po prawej leży aparat fotograficzny.

Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu!

Wielkimi krokami nadchodzi literacka jesień – czwarta odsłona „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą podróże – w szerokim kontekście literackim i artystycznym. Wydarzenia zaplanowane na wrzesień i październik wypełnią autorzy, podróżnicy oraz praca twórcza uczestników. W ramach festiwalu odbędą się 22 wydarzenia skierowane do młodszych i starszych adeptów podróżowania (również palcem po mapie), w tym:

  • spotkania autorskie z autorami książek podróżniczych i okołopodróżnicznych,
  • prelekcje gliwickich podróżników,
  • wystawy „Z Gliwic do… – moje podróże” oraz „Balticarium”,
  • warsztaty: fotograficzny i vlogowania,
  • rodzinna gra miejska,
  • spotkanie poświęcone kuchniom świata,
  • warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci,
  • konkurs literacki na limeryk z nagrodami,
  • koncert piosenki poetyckiej.

W tym roku zapraszamy gliwiczan nie tylko do udziału w festiwalu, ale również do jego współtworzenia. Dwa z zaplanowanych wydarzeń – wystawa fotografii „Z Gliwic do… – moje podróże” oraz cykl spotkań „Gliwiczanie w drodze” – odbędą się dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności.

Projekt jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Spotkania realizowane będą w formie hybrydowej – z publicznością zgromadzoną w bibliotece oraz przed ekranami komputerów lub urządzeń mobilnych.

Daj się porwać w podróż literackim szlakiem z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach!

 

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Plakat zawiera informacje o planach wydarzeń we wrześniu i październiku w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

HACZYK W DRODZE – podcasty

Jeśli chcecie poznać szczegóły zbliżającej się literackiej jesieni, serdecznie zachęcamy do wysłuchania podcastu „Haczyk w drodze”. W nim, oprócz omówienia zaplanowanych wydarzeń, polecimy najlepszą literaturę podróżniczą oraz oddamy głos zaproszonym gościom.

Odcinki publikowane będą w kolejne trzy poniedziałki, od 23 sierpnia:

Balticarium - wystawa. Informacje o wystawie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

BALTICARIUM – interaktywna wystawa prac Natalii Uryniuk (BC)

Termin: 1-30 września 2021 r.
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Filet, rekin, wieloryb – to zwierzęta Morza Bałtyckiego. Zdziwieni? A co, jeśli jest to najczęstsza odpowiedź dzieci na pytanie o zwierzęta mieszkające w Bałtyku? Natalia Uryniuk, artystka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku łączy świat sztuki ze światem nauki. W celu rozbudzenia w nas odpowiedzialności za Morze Bałtyckie, stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach – Balticarium.com. Jej 4 książki o Bałtyku, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego. Na wystawie są prezentowane ilustracje z książki „Skok przez Bałtyk”, wydanej przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku oraz z książki „Balticarium” wydanej przez wydawnictwo Wytwórnia w 2019 roku.

Książka „Skok przez Bałtyk” jest owocem współpracy Natalii Uryniuk z inną gdańszczanką, pisarką Moniką Milewską. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły historię, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż słoneczne i morskie kąpiele. Zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Książka „Balticarium” do której Natalia Uryniuk nie tylko stworzyła ilustracje, ale także napisała tekst, to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim, o bałtyckich zwierzętach, roślinach, portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie, ale też ekologicznych zagrożeniach. Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? Odwiedzimy miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Poznajmy nasze morze i doceńmy jego niepowtarzalny urok. Szczególnie teraz, gdy Bałtyk i cała planeta woła o pomoc.

 

Natalia Uryniuk o projekcie Balticarium:

Kilka lat temu odkryłam, że tak naprawdę niewiele wiem o Bałtyku, chociaż jestem od dziecka związana z Gdańskiem, więc do morza mam jeden krok. Zaczęłam szukać informacji i wtedy zobaczyłam, że świat Bałtyku jest fantastyczny! Jestem ilustratorką i postanowiłam założyć portal o Morzu Bałtyckim – balticarium.com, gdzie opisałam podwodny świat i opracowałam ilustrowane gry. Marzyłam też o tym, żeby wydać książkę o zwierzętach żyjących w Bałtyku. Ostatecznie powstały książki nie tylko o faunie i florze tego akwenu. Książki wydane w ramach projektu Balticarium przedstawiają m.in. kraje nadbałtyckie, wyspy, ciekawych ludzi, a nawet baśnie. Jest tu mowa również o zagrożeniach, jakie stwarza człowiek dla środowiska morskiego. Z roku na rok jest coraz mniej zwierząt w Bałtyku, wymierają rośliny, a na dnie morza tworzą się pustynie. Jeżeli nie zmienimy swojego postępowania, aby aktywnie przeciwdziałać niszczeniu środowiska, to kolejne pokolenia będą oglądać na tych ilustracjach nieistniejący już świat.

 

Natalia Uryniuk – graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków – www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hongkongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.

Więcej informacji: uryniuk.com, balticarium.com

Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z wystawy

 

Balticarium - wystawa. Plakat zawiera informacje o wystawie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Tomasz Michniewicz. Baner zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

TOMEK MICHNIEWICZ – spotkanie autorskie

Termin: 6 września 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na spotkanie z Tomkiem Michniewiczem, dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem wypraw i ekspedycji.

Tomek Michniewicz jest laureatem nagrody „National Geographic Traveler”, statuetki „Osobowość Roku 2019” oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży „Mediatravel”. Członek jury „Kolosów”, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej.

W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.

Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

 

Tomasz Michniewicz. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Balticarium - warsztaty artystyczne. Informacje o warsztacie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

BALTICARIUM – rodzinne warsztaty artystyczne

Termin: 11 września 2021 r., godz. 9.00 spotkanie dla dzieci w wieku 3-6 lat; godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci w wieku 7-9 lat
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na warsztaty artystyczne, które poprowadzi Natalia Uryniuk, graficzka i ilustratorka, autorka książek dla dzieci, której prace prezentowane są przez cały wrzesień w sali wystawowej Biblioteki Centralnej MBP na interaktywnej wystawie.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat z rodzicami stworzą podwodny świat w dużym formacie.

Przy pomocy farb i dużych pędzli wspólnie wykonają zwierzęta Bałtyku w skali makro.

Dzieci w wieku od 7 do 9 lat będą miały okazję do wykonania proekologicznych grafik na płóciennych torbach.

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach, ul. Kościuszki 17 od 23 sierpnia.

Natalia Uryniuk – graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków – www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hongkongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.

Więcej informacji: uryniuk.com, balticarium.com

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z warsztatu

 

Balticarium - warsztaty artystyczne. Plakat zawiera informacje o warsztacie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Marcin Kozioł - spotkanie autorskie dla dzieci. Informacje o wydarzeniu w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

MARCIN KOZIOŁ – spotkanie autorskie

Termin: 14 września 2021 r., godz. 10.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Koziołem, pisarzem dla dzieci i młodzieży, autorem lektury szkolnej dla klas 4-6 – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji.

Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie („Nagroda Magellana” dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci).

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

 

Marcin Kozioł. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Mirosław Wlekły. Informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

MIROSŁAW WLEKŁY – spotkanie autorskie

Termin: 16 września 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Wlekłym, reporterem autorem biografii Tony’ego Halika oraz książki dla dzieci “Przygoda dzika Toniego Halika”.

Laureat Nagrody Magellana. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Jest autorem „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce, nominowanego do nagrody Grand Press Digital. A także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), “Jedzonko” (Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Włoka.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

RETRANSMISJA – You Tube

 

Mirosław Wlekły. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Gliwiczanie w drodze. Patagonia - z wizytą w fotograficznym raju. Informacje o prelekcjie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

GLIWICZANIE W DRODZE. PATAGONIA Z WIZYTĄ W FOTOGRAFICZNYM RAJU – spotkanie podróżnicze

Termin: 20 września 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Argentyńska i chilijska Patagonia to mekka fotografów krajobrazu. Strzeliste wieże Fitz Roy-a, Cerro Torre czy w końcu masyw Torres del Paine i lodowiec Perito Moreno na stałe wpisały się w fotograficzny kanon tej części Ameryki Południowej. Tym razem w Atlantydzie będziemy gościć Piotra Trybalskiego, fotografa, podróżnika i pisarza, który wraz z Anetą Mikuską i Adamem Jeżewskim pokaże najpiękniejsze, patagońskie krajobrazy. Ekipa opowie o warunkach fotografowania, najlepszych trasach trekkingowych oraz przekaże praktyczne informacje o tym, jak samodzielnie zorganizować wypad do Patagonii. Prócz krajobrazów – oryginalne, fotograficzne niespodzianki jak na przykład… wnętrza pewnego teatru, zamienionego na wielką księgarnię.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z prelekcji

 

Patagonia. Plakat zawiera informacje o prelekcje w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Warsztaty vlogowania. Informacje o prelekcjie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

WARSZTATY VLOGOWANIA DLA MŁODZIEŻY

Termin: 22 września 2021 r., godz. 10.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Vlogi dla wielu z nas są źródłem rozrywki, wiedzy, informacji. Dla wielu stały się też oryginalnym sposobem na prowadzenie dziennika czy pamiętnika – nie tylko w czasie podróży.

Chcesz zacząć vlogować, ale nie wiesz od czego zacząć? Ten warsztat jest dla Ciebie!

Swoją wiedzą podzieli się Oscar Rak – ekspert w dziedzinie wideo marketingu i komunikacji audiowizualnej, który wiedzę zdobywał w katowickiej Szkole Filmowej oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Współwłaściciel domu produkcyjnego Klik Film realizującego nagrania kursów online, filmów reklamowych i transmisji na żywo, współwłaściciel Coworku Mrowisko zlokalizowanego w centrum Krakowa oraz wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej.

Po godzinach autor kanału na YouTube oraz bloga, gdzie pomaga ludziom rozpocząć swoją przygodę filmowaniem i wideo marketingiem. Prywatnie uwielbia bawić się w MacGyvera i tworzyć coś z niczego!

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z warsztatu

 

Warsztaty vlogowania dla młodzieży. Plakat zawiera informacje o warsztacie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Warsztaty fotograficzne. Informacje o warsztacie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Warsztaty fotograficzne

Termin: 25 września 2021 r., godz. 10.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Nigdy wcześniej fotografia nie była tak dostępna i tak powszechna. Wystarczy, że sięgniemy do kieszeni, wyciągniemy z niej telefon komórkowy i jesteśmy w stanie stworzyć dobre technicznie zdjęcie. A co z emocjami i historią, która powinna się za nią kryć? Tutaj na pewno nieocenioną pomocą okażą się wskazówki profesjonalisty.

Serdecznie zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Maciej Goryl. Przygodę z aparatem rozpoczął w 2010 roku. Fotografuje przyrodę i architekturę, głównie Śląska (w tym rodzinnych Tarnowskich Gór), udowadniając, że dobry kadr znaleźć można wszędzie. Jego zdjęcia prezentowane były na wystawach m.in. w Tarnowskich Górach, Gliwicach i Katowicach oraz publikowane na łamach magazynu „National Geographic Traveler Polska”.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (telefonicznie: 32 238 26 24 lub mailowo: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl). W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z warsztatu

 

Warsztaty fotograficzne. Plakat zawiera informacje o warsztacie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

DARIUSZ KORTKO, MARCIN PIETRASZEWSKI – spotkanie autorskie

Termin: 28 września 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim, autorami biografii Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego, poświęcone literaturze górskiej.

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski to dziennikarze „Gazety Wyborczej”, laureaci wielu prestiżowych nagród dziennikarskich. Absolwenci Uniwersytetu Śląskiego, mieszkają i pracują w Katowicach na Górnym Śląsku. Wspólnie napisali dwie bestsellerowe biografie wielkich himalaistów: Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego. Są także autorami książki o Mirosławie Hermaszewskim – jedynym polskim kosmonaucie.

Rozmowę przeprowadzi Agnieszka Włoka.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Miejskiej Biblioteki w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice).

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

RETRANSMISJ – You Tube

 

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Z GLIWIC DO… – MOJE PODRÓŻE – wystawa fotograficzna

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza gliwiczan – pasjonatów fotografii do współtworzenia wyjątkowej wystawy „Z Gliwic do… – moje podróże”.

Co zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu? Wybierz od 1 do 5 autorskich zdjęć prezentujących krajobrazy lub architekturę, wydrukuj je w formacie min. 21×30 cm i dostarcz do wybranej filii MBP w Gliwicach w terminie do 15 września.

Zdjęcia będą prezentowane na wystawie stacjonarnej w Bibliotece Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, ul. Kościuszki 17 i online na kanałach społecznościowych MBP.

Wystawa „Z Gliwic do… – moje podróże” odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z wystawy

 

Z Gliwic do... - Moje podróże. Plakat zawiera informacje o konkursie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Z walizką czy bez? – konkurs na limeryk

Nad morze czy w góry?

W dużym mieście czy na spokojnej wsi?

Z walizką czy bez?

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach ogłasza konkurs literacki na limeryk.

Do konkursu można głosić maksymalnie 5 utworów, których treść nawiązuje do tematu. Konkurs trwa od 1 lipca do 1 października 2021 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 października 2021 r.

Prace można przesyłać drogą elektroniczną na adres filia21@biblioteka.gliwice.pl lub pocztą: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, ul. Kościuszki 17, 44-100 Gliwice.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej – regulamin do pobrania (PDF, rozmiar 278 kB).

Konkurs literacki na limeryk „Z walizką czy bez?” odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Regulamin do pobrania (PDF, rozmiar 278 kB)

Zgłoszenie do pobrania (PDF, rozmiar 130 kB)

 

Z walizką czy bez? - konkurs na limeryk. Plakat zawiera informacje o konkursie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Wyniki konkursu:

W konkursie udział wzięły 32 osoby, które nadesłały aż 131 limeryków.

Jury, kierując się wymogami formalnymi oraz doceniając pomysłowość i uwzględnienie tematu konkursu, postanowiło ostatecznie przyznać trzy główne nagrody oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział!

Konkurs odbył się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Nagrodzone limeryki:

I miejsce

Władysław Edelman

Emeryt z Piły

Emeryt z Piły co miał siwą skroń,
Pieścił swą walizkę i tulił się doń.
Z niej, tuż obok małej rączki,
Sterczały strzępy i strączki,
Oraz damska zimna dłoń.

 

II miejsce

Ewa Jowik

Chciał iść do nieba Jan z Terebeli,
lecz go z walizką przyjąć nie chcieli.
Za to go biesy
choć nie miał kiesy
z bagażem grzechów do piekła wzięli.

 

III miejsce

Artur Kozłowski

Jump trekking

Raz pewien kangur spod Adelajdy*
chciał zaznać wakacyjnej frajdy
więc do torby, jak leci,
wrzucił termos i dzieci
po czym robił dalekie dość rajdy.
*Niedaleko Adelaide jest Kangaroo Island

 

Wyróżnienia:

Witold Słabuszewski

Pewien turysta z Leśnej Dąbrowy,
Z wielką walizką wszedł na Kasprowy,
A że Rysy miał w planie,
Uznał, że bagaż zostanie,
Bo w końcu po rozum poszedł do głowy.

Tadeusz Haftaniuk

Starszej pani na plaży pod Lwowem
wiatr zarzucił sukienkę na głowę.
Wnet walizkę złapała
nagość swą zasłaniała,
jednak bardziej tę górną połowę.

 

Anna Skawińska

Pewien Krzysztof, potężne chłopisko,
Podróżować zwykł z małą walizką.
Trzeba jednak napomknąć:
Nie był w stanie jej domknąć,
Toteż jeździł jedynie gdzieś blisko.

W 80 minut dookoła świata. Baneri z informacjami o grze miejskiej w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

W 80 MINUT DOOKOŁA ŚWIATA – mobilna gra miejska

2 października 2021 r., godz. 10.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

W Gliwicach odnaleziono legendarny rękopis – dziennik Phileasa Fogga, człowieka, który przemierzył dookoła kulę ziemską w zaledwie 80 dni.

Wystawiony w bibliotecznych gablotach miał przyciągnąć tłumy turystów, stał się jednak łakomym kąskiem dla paserów, którzy niewątpliwie będą chcieli zarobić krocie na sprzedaży tego białego kruka na czarnym rynku.

Twoim zadaniem będzie przechwycenie kart z dziennika Phileasa Fogga z rąk szajki. Zadanie to będzie wymagało od Ciebie nie lada umiejętności i sprytu.

Zegar tyka, czas ucieka! Pakuj plecak i wyrusz naprzeciw przygodzie!

Gra rozpocznie się 2 października o godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach. Zapraszamy graczy indywidualnych oraz drużyny (minimum dwuosobowe, z których przynajmniej jedna osoba jest pełnoletnia). Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie przez drużynę minimum jednego smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore) z mobilnym dostępem do Internetu.

Regulamin gry do pobrania (PDF, rozmiar 171 kB).

Zgłoszenie do pobrania (PDF, rozmiar 160 kB).

 

Obowiązują wcześniejsze zapisy (telefonicznie: 32 238 26 24 lub mailowo: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl). W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

 

Gra odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

FOTORELACJA z gry miejskiej

 

W 80 minut dookoła świata. Plakat zawiera informacje o grze miejskiej w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Z Gliwic do... . Baner z informacjami o wystawie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Z GLIWIC DO… – MOJE PODRÓŻE – wystawa fotografii gliwiczan

4 – 31 października 2021 r.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

W październiku w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17, prezentowana będzie wystawa zdjęć gliwiczan – pasjonatów fotografii.

„Z Gliwic do… – moje podróże” to fotograficzny zapis podróży mieszkańców miasta w różne zakątki świata. Wśród prezentowanych prac znajdą się zdjęcia zarówno z najodleglejszych i najbardziej egzotycznych wypraw, jak i te ukazujące piękno rodzimych miejsc.

 

Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z wystawy

 

Z Gliwic do... . Plakat zawiera informacje o wystawie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Robert Gondek. Baner z informacjami o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

WYPRAWA NA NAJWYŻSZE SZCZYTY AFRYKI – spotkanie autorskie z Robertem Gondkiem

6 października 2021 r., godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Robert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Za sprawą swojej opowieści, przeniesie nas w fascynujący świat najwyższych afrykańskich gór – Kilimandżaro, Mount Kenya, Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy, Etiopii, Maroka oraz Kamerunu.

Podczas prezentacji zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Będziemy spacerować po kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Wybierzemy się na wielodniowy trekking w pięknych etiopskich górach Semien. Nocą wejdziemy na najwyższą górę Maroka, a w gęstej mgle zdobędziemy Mount Cameroon – najwyższy szczyt Kamerunu.

To będzie uczta dla wszystkich kochających góry, przyrodę i egzotykę.

Robert Gondek odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni – największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce.

Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu.

Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także ebooka podróżniczego „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”. Swoje teksty publikował w magazynach „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Poznaj Świat”, „NPM”, czy „All Inclusive”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili, a prywatnie jest tatą małego Mateuszka, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki.

 

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

 

Robert Gondek. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Marzena Filipczak. Banert z informacjami o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

MARZENA FILIPCZAK – spotkanie autorskie

14 października 2021 r., godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na spotkanie z Marzeną Filipczak, podróżniczką, dziennikarką, autorką książek o samodzielnym podróżowaniu.

Zawsze podróżuje w pojedynkę, bo uważa, że w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej” – i miejscowi ludzie są wobec niej śmielsi, i ona ma częściej potrzebę do nich podejść. Samotnie przemierzyła m.in. subkontynent indyjski, Azję Południowo-Wschodnią, Azję Środkową (w tym zamknięty na świat Turkmenistan i miasta na dawnym Jedwabnym Szlaku), Bliski Wschód (Iran, Kurdystan w granicach Turcji i Iraku, Jordanię i inne), Kaukaz, wielokrotnie Skandynawię i Bałkany, wędrowała przez Himalaje i Islandię, biwakowala w namiocie w afrykańskich parkach narodowych.

Podczas spotkania Marzena Filipczak opowie o bliskiej egzotyce na nowe czasy.

 

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

RETRANSMISJA – You Tube

 

Marzena Filipczak. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Izabella Kaluta. Baner z informacjami o spotkaniu autorskim dla dzieci w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

IZABELLA KALUTA – spotkanie autorskie dla dzieci

19 października 2021 r., godz. 11.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na spotkanie z Izabellą Kalutą, autorką książki „Man Zou. Chiny dla dociekliwych”.

Izabella Kaluta – zafascynowana Chinami menadżerka kultury, pisarka i podróżniczka. Jej książka „Man Zou. Chiny dla dociekliwych” została przetłumaczona i wydana także w Hiszpanii, Korei, Ukrainie i Chinach. Zdobywczyni Nagrody Magellana za najlepszą książkę podróżniczą dla dzieci. Do Chin odbyła już 21 podróży i wciąż planuje kolejne. Współtwórczyni Instytutu Książki, gdzie przez wiele lat zajmowała się współpracą z wydawcami z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Rosji, Indii czy Tajwanu oraz – książkami dla dzieci.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

 

Izabella Kaluta. Plakat zawiera informacje o spotkaniu autorskim dla dzieci w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Gliwiczanie w drodze. Baner z informacjami o prelekcji w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

GLIWICZANIE W DRODZE. NA KRANIEC PÓŁNOCY W POSZUKIWANIU ZORZY – spotkanie podróżnicze

20 października 2021 r., godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z gliwickim podróżnikiem, Przemysławem Wiktorczykiem, autorem bloga „Antek w podróży”.

Jak pisze „Antek w podróży”: „Życie na arktycznym Spitsbergenie i za kołem podbiegunowym jest dużo trudniejsze, niż w warunkach umiarkowanego klimatu, w którym my żyjemy. Zimą słońce nie wschodzi przez jakiś czas i non stop jest ciemno. Jak wygląda życie na dalekiej północy oraz po co w ogóle tam pojechać, opowiem podczas prelekcji.”

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

RETRANSMISJA – You Tube

 

Gliwiczanie w drodze. Plakat zawiera informacje o prelekcji w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Jędrzej Majka. Baner z informacjami o prelekcji w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

PODRÓŻE ZA SMAKIEM, CZYLI JAK PRZYPRAWY ZMIENIAJĄ ŚWIAT – prelekcja Jędrzeja Majki połączona z warsztatem kulinarnym

28 października 2021 r., godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jędrzejem Majką, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”.

Poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży. Która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? O tym wszystkim podczas spotkania opowie nasz gość.

Prelekcja połączona będzie z warsztatem kulinarnym, który poprowadzą przedstawiciele „Tomaty – gliwickiej kooperatywy spożywczej”.

Jędrzej Majka – z wykształcenia teolog i dziennikarz. Podróżowanie, jako sposób na życie, odkrył przed laty, gdy wpłynął statkiem do Bosforu. Od tego czasu jeździ, fotografuje, pisze i opowiada. Jest autorem książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. O zmieniającym się świecie i podróżowaniu opowiada w programach telewizyjnych i radiowych oraz podczas spotkań w bibliotekach i ośrodkach kultury.

Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

 

Jędrzej Majka. Plakat zawiera informacje o prelekcji w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Martyna i Wiesław Ciecieręga. Baner z informacjami o koncercie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Martyna i Wiesław Ciecieręga – koncert

29 października 2021 r., godz. 18.00
Sala widowiskowa Centrum Sportowo Kulturalnego „Łabędź”, ul. Partyzantów 25

Serdecznie zapraszamy na koncert Wiesława Ciecieręgi i jego córki Martyny.

Wiesław Ciecieręga – poeta, bard, a nade wszystko niestrudzony animator i organizator wydarzeń kulturalnych związanych z piosenką poetycką, działa w Bytomiu od 35 lat. Organizuje między innymi Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Kwiaty na kamieniach” – w tym roku odbędzie się 30. edycja tej imprezy. Jego córka – jedynaczka – Martyna Ciecieręga jest niewiele starsza od „Kwiatów na kamieniach”, ma 31 lat. Dorastała więc w cieniu poezji śpiewanej i już w dzieciństwie sama zaczęła śpiewać.

Oboje nie pamiętają, czy Wiesław śpiewał Martynie kołysanki – ale na pewno śpiewał jej piosenki. Ona zaczęła śpiewać zaraz po tym, jak nauczyła się mówić, czyli w wieku około 3 lat. Pierwszy publiczny występ „zaliczyła” w przedszkolu. – Sama chciałam wystartować, sama się zgłosiłam i pamiętam, że przed występem bardzo się bałam. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to się nazywa trema – wspomina Martyna. Oboje pamiętają tę debiutancką piosenkę: – Bałwanki drogą szły / bałwanków były trzy / płakały narzekały / łzy z oczu wycierały… Skoro w tekście pojawiły się „łzy” – można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że była to piosenka poetycka.

W szkole podstawowej Martyna zaczęła uczyć się gry na gitarze. Zrobiła to dokładnie tak jak jej ojciec – tylko rok uczęszczała na lekcje gry, potem uczyła się sama. A właściwie nie sama – ale pod kierunkiem taty. Dzisiaj Martyna komponuje melodie do tekstów, które wspólnie śpiewają. Może tym właśnie się różnią – ojciec przede wszystkim pisał teksty, potem zaczął „dorabiać” do nich muzykę Martyna pisze przede wszystkim muzykę.

Podczas koncertu obok piosenek autorskich pojawią się między innymi śpiewane wiersze Adama Ziemianina – bohatera pracy magisterskiej Martyny, ale także innych, mniej lub bardziej rozpoznawalnych poetów.

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Centralnej, ul. Kościuszki 17 oraz Filii nr 30 MBP w Gliwicach, ul. Partyzantów 25 od 11 października.

 W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

 

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z koncertu

RETRANSMISJA – You Tube

 

Ciecieręga. Plakat zawiera informacje o koncercie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021