Kampania „Razem przeciw przemocy” - 2022

Kampania społeczna „Razem przeciw przemocy” ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców w społeczności lokalnej poprzez promowanie i  udostępnianie usług dla osób zagrożonych czy doznających przemocy oraz  uświadamianie roli i znaczenia świadków dla skutecznego rozwiązywania i przeciwdziałania przemocy.

Czas kampanii obejmuje okres od listopada do grudnia 2022 i koresponduje z licznymi datami międzynarodowych dni czy akcji na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Przedsięwzięcia przewidziane w ramach 2 edycji kampanii obejmą m.in. :

 • Realizację 19.11.2022 r. (Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci) na terenie CH FORUM w godzinach od 12:00 do 18:00 eventu pod nazwą “Więcej mocy przeciw przemocy”. W ramach w/w wydarzenia przewidziana jest m.in. terenowa gra profilaktyczno-edukacyjna z zakresu zjawiska przemocy pod nazwą ”Na tropie SuperMocy”, konsultacje prawne oraz psychologiczne, warsztaty i kreatywne zajęcia, gry rodzinne, pokazy: pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony, rodzinnej zumby i jogi, treningu oddechu czy zooterapia.
 • Realizację szkoleń wzmacniających i podnoszących kompetencje przedstawicieli kuratorskiej służby sądowej.
 • Realizację warsztatów profilaktycznych oraz lekcji bibliotecznych uwrażliwiających uczniów szkół podstawowych na przejawy przemocy w najbliższym otoczeniu.
 • Realizację debaty “Śladami z przeszłości” – siła i wpływ wzorców społecznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
 • Konsultacje z zakresu przeciwdziałania przemocy oraz uzależnieniom.
 • Realizację warsztatów profilaktyczno-edukacyjnych dla dorosłych czy grupy informacyjno-edukacyjnych dla osób uwikłanych w zjawisko przemocy domowej.
 • Organizację w dniu 26.11.2022 r. biegu pod nazwą “Biała wstążka” w ramach Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej.
 • Spotkania autorskie z Jackiem Hołubem oraz Ewą Nowak – autorami książek dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży z obszaru przemocy i jej przeciwdziałania oraz organizacja spotkań pod nazwą “Przeczytaj moją historię”.
 • Publikację i prezentację profilaktycznych postów propagujących reagowanie na przemoc.Podczas kampanii „Razem przeciw przemocy” podejmowane będą również działania mające na celu wskazanie solidarności i wsparcia dla kampanii „Biała wstążka”, która jest największym przedsięwzięciem na świecie w obszarze przeciwdziałania przemocy. Wsparcie będzie miało charakter symboliczny oparty o identyfikację symbolu białej wstążki.

Szczegółowe informacje o kampanii, publikacje i inne materiały dotyczące przeciwdziałania przemocy, dostępne będą na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy” – „Razem przeciw przemocy”.

 

Plakat z informacją o projekcie - kampania "Razem przeciw przemocy"

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Pomysł na ustanowienie takiego dnia powstał z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji “Światowy Szczyt Kobiet”. Aby przeciwdziałać przemocy wobec dzieci organy rządowe oraz organizacje pozarządowe podejmują działania mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.

Krzywdzenie najmłodszych to bardzo poważny i powszechny problem. Każdego dnia tysiące dzieci staje się ofiarami przemocy – fizycznej, psychicznej i seksualnej. Walka z przemocą wobec dzieci to zadanie całego społeczeństwa. Ważna jest nie tylko świadomość rodziców, opiekunów i profesjonalistów, ale także wrażliwość i reagowanie osób, które są świadkami przemocy. Dziecko nie jest w stanie przeciwstawić się przemocy w domu. To dorośli powinni wiedzieć, co należy robić, gdy jest krzywdzone. Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci jest momentem refleksji. To od nas zależy czy zostaniemy czyimś Bohaterem i nie zamkniemy oczu na cudzą krzywdę.

Zapraszamy na wydarzenie o charakterze otwartym, promujące profilaktykę przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie to skierowane jest do osób w każdym wieku. Zapraszamy dorosłych i dzieci.

W programie:

 • Gra profilaktyczno – edukacyjna z zakresu  zjawiska przemocy pn. „Na tropie SuperMocy”
 • Warsztaty – „Skradzione Dzieciństwo”
 • Pierwsza pomoc przedmedyczna
 • Samoobrona
 • Joga rodzinna
 • Zumba rodzinna
 • Trening oddechu
 • Zooterapia
 • Kreatywne warsztaty „Moc na Przemoc”
 • Rodzinne gry, zabawy, animacje

 

Ponadto spotkania z psychologami, prawnikami, specjalistami i konsultantami. Zapewniamy poufność i anonimowość rozmów, swobodę wypowiedzi oraz możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności profesjonalistów.

 

Centrum Handlowe FORUM w Gliwicach, ul. Lipowa 1
19 listopada 2022 r., godz. 12:00 – 18:00

 

Plakat z informacją o wydarzeniu

Jacek Hołub – spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Jackiem Hołubem, autorem książki „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wilczyńska, dyrektorka Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Gliwicach.

Jacek Hołub – dziennikarz, z wykształcenia politolog i PR-owiec, współpracownik portalu Niepełnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Przez kilkanaście lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Autor wielokrotnie nagradzanych książek podejmujących trudne tematy: Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieciNiegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera, Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach oraz współautor reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja Imperator. Sekrety ojca Rydzyka. Książka Beze mnie jesteś nikim zajęła trzecie miejsce w plebiscycie serwisu Lubimyczytać.pl na najlepsze książki 2021 roku w kategorii Literatura faktu, publicystyka. Natomiast Żeby umarło przede mną m. in. znalazła się w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i zdobyła nominacje do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu. Na jej podstawie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie powstał także spektakl o tym samym tytule.

Wydarzenie zorganizowane w ramach kampanii „Razem przeciw przemocy”.

 

Scena Forum – CH Forum, ul. Lipowa 1
25 listopada 2022 r., godz. 18:00

 

Plakat z informacją o spotkaniu autorskim w ramach kampanii społecznej "Razem przeciw przemocy"

Ewa Nowak – spotkanie autorskie dla młodzieży

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Ewą Nowak, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Ewa Nowak – polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest siedemdziesiąt tytułów. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych. Akcja książek Ewy Nowak rozgrywa się w czasach jej współczesnych, jednak w obszarze zainteresowań pisarki znajdują się raczej problemy uniwersalne, właściwe ludziom w każdych czasach. Jednym z ważniejszych tematów, z jakimi zmierzyła się Ewa Nowak, jest zagadnienie przemocy psychicznej w związku młodzieżowym. W 2009 roku powieść Bardzo biała wrona otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa. Powieść ta rzuca nowe światło na zagadnienie obrony przed przemocą i stawia pytanie, czy konieczność przeciwstawienia się agresorowi, propagowana przez współczesną myśl psychologiczną, na pewno jest wyborem dobrym. Również powieść Orkan Depresja, traktująca o depresji wśród nastolatków, otrzymała tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY (2020) i trafiła na listę Białych Kruków Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej.

 

Zgłoszenia grup prosimy kierować na adres: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl lub pod numer telefonu 32 238 26 24. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Wydarzenie zorganizowane w ramach kampanii „Razem przeciw przemocy”.

 

Scena Forum – CH Forum, ul. Lipowa 1
29 listopada 2022 r., godz. 11:00

 

Plakat z informacją o spotkaniu autorskim w ramach kampanii społecznej "Razem przeciw przemocy"

Opowiem Ci moją historię

Intencjonalne działanie lub zaniechanie działania, demonstracja siły, naruszanie praw i dóbr osobistych drugiej osoby, doznawanie cierpienia, szkód fizycznych i psychicznych – to elementy, które znajdziemy w każdej definicji przemocy. Przemoc jednak to nie tylko kilka słów zapisanych w podręcznikach czy artykułach. To doświadczenia dziesiątek tysięcy osób.

„Opowiem Ci moją historię” to spotkania z ofiarami przemocy – fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, ekonomicznej. W bezpośredniej, kameralnej rozmowie odpowiedzą na pytania, dzieląc się swoim bagażem doświadczeń.

Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii „Razem przeciw przemocy”.

 

Biblioforum, ul. Lipowa 1, CH Forum,
28 i 38 listopada 2022 r., godz. 17:00 – 19:00

 

Plakat z informacją o rozmowach z osobami w ramach kampanii społecznej "Razem przeciw przemocy"