Praktyka czyni mistrza! – cykl szkoleń dla Bibliotekarzy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza Bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach. Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu Partnerstwo dla książki) oraz budżetu MBP w Gliwicach. W ramach projektu od maja do grudnia 2017 r. odbędzie się sześć spotkań.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Organizator zapewnia bufet kawowy oraz materiały szkoleniowe.

Zgłoszenia należy dokonać wysyłając wiadomość na adres instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl (podając imię i nazwisko, adres e-mail, telefon, miejsce pracy oraz datę szkolenia) lub dzwoniąc pod numer: 32 238 26 24. Zapisy na konkretne szkolenie kończą się 5 dni przed jego planowanym terminem. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Harmonogram:

Szkolenia będą odbywać się w czwartki w godzinach od 8:00 do 11:30 w Filii nr 1 MBP w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3, w pobliżu gliwickiego Rynku).

 

Spotkanie I – 25.05.2017 r.

8:00 – 9:30 – Uwalnianie kreatywnego potencjału zespołu

„Podczas szkolenia będziecie się świetnie bawić, pracować w zespole i wzmacniać swoje kompetencje. Poznacie również techniki, które sprawią, że praca w zespole będzie bardziej produktywna” – zapewnia prowadzący Wojciech Gawlik.

Wojciech Gawlik – trener i doradca od około 10 lat. Swoją przygodę z dziedziną kreatywności i innowacyjności rozpoczął od programu Destination Imagination. W ramach swojej pracy w tym programie trzykrotnie reprezentował Polskę w światowych finałach twórczego myślenia, które odbywały się w Knoxville w USA. Prowadził szkolenia, programy integracyjne oraz usługi doradcze dla: dużych korporacji międzynarodowych (m.in.: Unilever, Nivea czy Fluor), MŚP, studentów, pracowników naukowych oraz urzędników. Swój sukces szkoleniowy (poza standardowymi metodami) mierzy poprzez szerokość otwartych oczu słuchaczy.

9:45 – 11:30 – Jak wypromować bibliotekę za pomocą gier miejskich?

Gra miejska jest świetnym narzędziem do promocji usług i zbiorów bibliotek. Żeby to się jednak udało, należy grę… dobrze rozegrać – o tym, jak to zrobić, opowie Karol Baranowski.

Karol Baranowski – od ośmiu lat pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od trzech – również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. W swojej pracy stawia na kontakt z czytelnikiem, stara się pokazać, że biblioteka to dużo więcej niż magazyn książek. Prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Fascynuje go Internet oraz możliwości, jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Interesuje się narzędziami multimedialnymi oraz mobilnymi, które z wielką ochotą wykorzystuje w codziennej pracy.

Spotkanie II – 8.06.2017 r.

8:00 – 9:30 – Znakomite wydarzenie potrzebuje znakomitego opisu – o dobrych praktykach, o relacjach z mediami i nie tylko opowie Katarzyna Kowińska.

Katarzyna Kowińska – pracuje w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie wspiera organizacje, promuje i doradza, jak promować wydarzenia kulturalne. Wcześniej pracowała w redakcjach prasowych i telewizyjnych – zdobyła tam doświadczenie związane z opracowywaniem materiałów prasowych i telewizyjnych, tworzeniem małych projektów graficznych. pracuje w GCOP gdzie wspiera organizacje.

9:45 – 11:30 – Kultura w kadrze

Dobra fotografia naprawdę dobrze nam posłuży. Jak ją wykonać? O najlepszych ujęciach opowie Michał Biel. Zajęcia praktyczne.

Michał Biel – gliwicki fotoreportażysta i fotograf sportowy, w centrum jego zainteresowania zawsze pozostaje człowiek, jego zmagania i związane z nimi emocje. Stale związany z Polsat Boxing Night, KSW, PitbullWestCoast oraz portalami mmarocks.pl i megatiming.pl, w swoim portfolio posiada również projekty realizowane dla magazynu CKM oraz amerykańskiego portalu Sherdog.com.

Spotkanie III – 14.09.2017 r.

8:00 – 9:30 – Widok na Widownię – wstęp do koncepcji rozwoju publiczności

Warsztat ma na celu wprowadzanie uczestników w koncepcje rozwoju publiczności, czyli w innowacyjny sposób budowania ośrodków kulturalnych w oparciu o nawiązywanie długoterminowej, dwustronnej relacji z widzem. Spotkanie powinno aktywizować refleksję nt. kwestii uczestnictwa w kulturze. Przyjrzymy się najczęściej występującym barierom mentalnym i fizycznym ograniczającym dostęp do dóbr kultury, tym samym poszukując sposobów na ich przełamanie.

9:45 – 11:30 – Empatyczna i efektywna komunikacja

W trakcie spotkania wspólnie zastanowimy się nad głównymi wyzwaniami związanymi z działaniami promocyjnymi bibliotek. Porozmawiamy także o tym, jak wygląda, a jak chcemy, aby wyglądała komunikacja w naszych instytucjach. Dowiemy się, jak tworzyć przekaz zrozumiały i dopasowany do grup docelowych oraz jak dostrzegać i niwelować bariery w komunikacji. Przyjrzymy się narzędziom promocji i przeanalizujemy, kiedy i dlaczego stosować wybrane z nich.

Prowadząca: Joanna Tabaka

Trenerka, specjalista ds. promocji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w instytucjach kultury. Jest certyfikowanym koordynatorem wolontariatu kulturalnego. Realizuje szkolenia z zakresu promocji kultury i audience development. Prowadzi autorski blog pt. „Widok na Widownię”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie wspierania rozwoju kadr kultury.

Spotkanie IV – 05.10.2017 r.

8:00 – 11:00 – Wystąpienia publiczne – jak się dobrze przygotować, mniej stresować i zjednywać sojuszników

Podczas spotkania skupimy się na tym, czego podczas wystąpienia potrzebują nasi odbiorcy, żeby mogli nas słuchać z uwagą. Powiemy, jakim językiem się posługiwać i w jaki sposób zaplanować wystąpienie, żeby ułatwić sobie jego przygotowanie, zmniejszyć stres i zbudować zaangażowanie słuchaczy.

Prowadząca: Maja Branka

Psycholog, trenerka z szesnastoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w szkoleniach z komunikacji, wystąpień publicznych i rzecznictwa. Pracuje głównie z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury takimi jak: Narodowe Centrum Kultury, Program Rozwoju Bibliotek, czy Laboratorium Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Współautorka publikacji dot. komunikacji z otoczeniem „Jak po ludzku opowiadać, co robią watchdogi” (Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 2015-2016); „Docenić bibliotekę – jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, 2012).

11:15 – 12:45 – Biblioteka dla dzieci, czyli przez zabawę do książki

Tym razem skupimy się na najmłodszych czytelnikach. Przedstawimy prezentację dotyczącą teatrzyku Kamishibai – jego historii, współczesnym kształcie oraz możliwościach zastosowania w praktyce bibliotecznej. Uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wygląda sam teatrzyk oraz poznać przykładowe bajki. W drugiej części pokażemy jak kreatywnym narzędziem w pracy z dziećmi mogą być kolorowe balony. Poznamy najciekawsze figury jakie można z nich stworzyć i sami spróbujemy swoich sił w modelowaniu.

Prowadzące:
Patrycja Kutera-Sikorska – z pierwszego wykształcenia etnolog, z drugiego, oraz z niemal dziesięcioletniej praktyki, bibliotekarz. W pracy z dziećmi najbardziej lubi zajęcia związane z edukacją globalną, storytellingiem, teatrem oraz rozbudzaniem zainteresowań czytelniczych.
Marta Wasila – bibliotekarka z wieloletnim stażem. Kocha czytać, angażować się w ciekawe projekty, dzielić się wiedzą i doświadczeniem. W swojej pracy lubi kreować otaczającą rzeczywistość z artystycznym zacięciem.

Spotkanie V – 16.11.2017 r.

8:00 – 9:30 – Innowacyjne metody promocji czytelnictwa

Na szkoleniu dowiemy się m. in. jak promować czytelnictwo w poszczególnych grupach wiekowych. Zastanowimy się także, czy innowacja to tylko nowe technologie oraz jak skutecznie korzystać z dostępnych narzędzi marketingowych w zachęcaniu do czytania i odwiedzania biblioteki.

9:45 – 11:30 – Promocja wydarzeń i usług biblioteki, wizerunek instytucji

Biblioteki i ich usługi oraz pracownicy wciąż postrzegani są stereotypowo. Na szkoleniu przedstawimy sposoby zmiany tej sytuacji z wykorzystaniem zarówno Internetu jak i mediów tradycyjnych oraz innowacyjnego podejścia do klienta.

Prowadzący: Marcin Skrabka
Prawnik, wydawca, właściciel goodbooks.pl. Pomysłodawca i współtwórca portali www.czeskieklimaty.pl, www.słowackieklimaty.pl oraz wydawnictwa Książkowe Klimaty. Od 10 lat szkoli bibliotekarzy w zakresie nowych technologii, marketingu, promocji czytelnictwa i bibliotek. Tworzy autorskie programy promocji literatury oraz rozwoju kompetencji bibliotekarzy dla Instytutu Książki, Instytutu Kultury Węgierskiej, Czeskiego Centrum oraz Instytutu Słowackiego. Obecnie realizuje stypendium MKiDN w zakresie gamifikowania literatury pięknej na smartfonach jako sposobu zwiększenia zaangażowania w czytelnictwo pokolenia Y i Z.

Spotkanie VI – 7.12.2017 r.

8:00 – 9:30 – Promocja literatury poprzez fotografię

Podczas tego spotkania zastanowimy się nad skutecznością promocji poprzez fotografię. Prowadząca opowie o swoich doświadczeniach i udzieli praktycznych wskazówek dla osób chcących podjąć takie działania. Podsumuje również dwa warsztaty, które odbyły się w sierpniu i wrześniu.

Prowadząca: Bożena Nitka
Artystka-fotograf, pasjonatka fotografii, gliwiczanka. Pracuje z wielką pasją. Na swoim ma już kilka projektów związanych z promocją literatury i kultury. Potrafi znakomicie oddać za pomocą fotografii nastrój i emocje związane z daną książką.

9:45 – 12:00 – Zainspiruj się! Zainspiruj innych!

Zrealizowałeś ciekawy projekt? Masz dobry pomysł? Znasz ciekawe narzędzie, mogące ułatwić pracę? Opowiedz o tym innym! Spotkanie będzie się składać z ośmiu piętnastominutowych wystąpień. Czekamy na zgłoszenia tematów do 1 grudnia 2017 r. na adres: instrukcyjny@biblioteka.gliwce.pl To czas dla Ciebie!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Relacje

25 maja 2017 r.
Praktyka czyni mistrza – spotkanie pierwsze

Za nami pierwsze dwa, inaugurujące projekt warsztaty! 25 maja 2017 r. Odbyły się one w ramach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Praktyka czyni mistrza”. Było nam niezmiernie miło móc gościć na tym szkoleniu koleżanki i kolegów bibliotekarzy z innych bibliotek naszego województwa. Warsztaty pt. „Uwalnianie kreatywnego potencjału zespołu” poprowadził Wojciech Gawlik, trener i doradca. Swoją przygodę z dziedziną kreatywności i innowacyjności rozpoczął od programu Destination Imagination. W ramach swojej pracy w tym programie trzykrotnie reprezentował Polskę w światowych finałach twórczego myślenia, które odbywały się w Knoxville w USA. Prowadził szkolenia, programy integracyjne oraz usługi doradcze dla dużych korporacji międzynarodowych (m.in.: Unilever, Nivea czy Fluor), MŚP, studentów, pracowników naukowych oraz urzędników. Uczestnicy warsztatów pracowali w zespołach, rozwiązywali zadania pobudzające kreatywność oraz wzmacniające umiejętność rozwiazywania problemów. Drugie szkolenie poprowadził Karol Baranowski, na co dzień pracujący w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. Prowadzi on zajęcia dla seniorów, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Fascynuje go Internet oraz możliwości, jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Temat szkolenia brzmiał: „Jak wypromować bibliotekę za pomocą gier miejskich?”, a jego uczestnicy poznali zasady projektowania gier oraz możliwości, jakie one stwarzają dla promocji czytelnictwa i bibliotek.

8 czerwca 2017 r.
Praktyka czyni mistrza – spotkanie drugie

Kolejne warsztaty dotyczyły promocji w prasie, tworzenia informacji prasowych oraz przygotowywania materiału fotograficznego. Nie każdy wie, jak zrobić dobrze doświetlone i skadrowane zdjęcia, a dokumentacja fotograficzne przydaje się w promocji biblioteki niemal na każdym kroku. Podczas czerwcowego spotkania odbyły się dwa powiązane tematycznie warsztaty. Pierwsze poprowadziła Katarzyna Kowińska. Pracuje ona w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie wspiera organizacje, promuje i doradza, jak promować wydarzenia kulturalne. Wcześniej pracowała w redakcjach prasowych i telewizyjnych – zdobyła tam doświadczenie związane z opracowywaniem materiałów prasowych i telewizyjnych, tworzeniem małych projektów graficznych. Temat warsztatów brzmiał: „Informacja prasowa i inne zagadnienia związane z promocją wydarzeń oraz instytucji”. Drugi warsztat okazał się być wyjątkowo owocny. „Kultura w kadrze” została poprowadzona przez Michała Biela, gliwickiego fotoreportażystę i fotografa sportowego, stale związanego z Polsat Boxing Night, KSW, PitbullWestCoast oraz portalami mmarocks.pl i megatiming.pl. Bibliotekarze zaproponowali podczas tego szkolenia, że byliby gotowi przygotować merytorycznie oraz zadbać o stroje i wykonanie fotografii do literackiego kalendarza, który oprócz tradycyjnych świąt uwzględniałby fikcyjne literackie daty, a także rocznice związane z literaturą. Powstał zespół roboczy, który pracował nad tym zadaniem przez kolejne miesiące. Z pomocą fotografki, Bożeny Nitki, powstały fotografie, do których modelami byli bibliotekarze. Opracowali oni także wykaz literackich dat. Kalendarz postanowiono wydać jako materiał, który otrzymają wszyscy uczestnicy jesiennych szkoleń oraz który posłuży do ostatniego warsztatu, podczas którego miały być omawiane możliwości wykorzystania fotografii w promocji.

14 września 2017 r.
Praktyka czyni mistrza – spotkanie trzecie

Znów się szkoliliśmy! Tym razem wspierani i prowadzeni przez Joannę Tabakę – trenerkę, specjalistkę ds. promocji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w pracy w instytucjach kultury. Jest certyfikowanym koordynatorem wolontariatu kulturalnego. Realizuje szkolenia z zakresu promocji kultury i audience development. Prowadzi autorski blog pt. „Widok na Widownię”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie wspierania rozwoju kadr kultury. Pierwszy warsztat pt. „Widok na Widownię – wstęp do koncepcji rozwoju publiczności” miał na celu wprowadzanie uczestników w koncepcje rozwoju publiczności, czyli w innowacyjny sposób budowania ośrodków kulturalnych w oparciu o nawiązywanie długoterminowej, dwustronnej relacji z widzem. Spotkanie aktywizowało refleksję nt. kwestii uczestnictwa w kulturze. Drugi – „Empatyczna i efektywna komunikacja” – pozwolił uczestnikom dowiedzieć się i przećwiczyć, jak tworzyć przekaz zrozumiały i dopasowany do grup docelowych oraz jak dostrzegać i niwelować bariery w komunikacji, a także przyjrzeć się narzędziom promocji i możliwościom ich stosowania.

28 września 2017 r.
Wizyta studyjna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Podróże kształcą – taka myśl przyświecała nam, gdy wybieraliśmy się do opolskiej biblioteki. Wizyta studyjna odbyła się 28 września 2017 r. Wzięło w niej udział 32 bibliotekarzy z kilku śląskich bibliotek. Celem wizyty była wymian wiedzy oraz „podpatrzenie” dobrych, skutecznych metod pracy, rozwiązań organizacyjnych oraz aranżacyjnych. Podczas wizyty opolscy instruktorzy opowiedzieli o swoich inicjatywach oraz o sukcesach biblioteki, gliwiccy bibliotekarze natomiast – o kongresie IFLA, który odbył się w sierpniu we Wrocławiu i w którym uczestniczyli. Wyjazd był okazją do omówienia światowych trendów w bibliotekarstwie.

5 października 2017 r.
Praktyka czyni mistrza – spotkanie czwarte

Kolejny blok był tym najwyżej ocenionym przez uczestników. 5 października Maja Branka poprowadziła szkolenie „Wystąpienia publiczne – jak się dobrze przygotować, mniej stresować i zjednywać sojuszników”. Podczas spotkania uczestnicy skupili się na tym, czego podczas wystąpienia potrzebują ich odbiorcy, żeby mogli ich słuchać z uwagą. Przećwiczyli, jakim językiem się posługiwać i w jaki sposób zaplanować wystąpienie, żeby ułatwić sobie jego przygotowanie, zmniejszyć stres i zbudować zaangażowanie słuchaczy. Każdy z uczestników wystąpił przed pozostałymi, a następnie wspólnie z trenerką przeanalizował swoje mocne strony i to, co należy poprawić. Prowadząca jest psychologiem, trenerką z szesnastoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w szkoleniach z komunikacji, wystąpień publicznych i rzecznictwa. Pracuje głównie z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury takimi jak: Narodowe Centrum Kultury, Program Rozwoju Bibliotek, czy Laboratorium Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Współautorka publikacji dot. komunikacji z otoczeniem „Jak po ludzku opowiadać, co robią watchdogi” (Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 2015-2016); „Docenić bibliotekę – jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, 2012). Drugie szkolenie w tym bloku poprowadzili bibliotekarze z MBP Gliwice (Marta Wasila, Patrycja Kutera-Sikorska. Zajęcia pt. „Biblioteka dla dzieci, czyli przez zabawę do książki” spotkały się z bardzo dobrym odbiorem.

16 listopada 2017 r.
Praktyka czyni mistrza – spotkanie piąte

Listopadowe szkolenia dotyczyły „Innowacyjnych metody promocji czytelnictwa” oraz „Promocji wydarzeń i usług biblioteki, wizerunku instytucji”. Oba szkolenia poprowadził Marcin Skrabka – prawnik, wydawca, właściciel goodbooks.pl; pomysłodawca i współtwórca portali www.czeskieklimaty.pl, www.słowackieklimaty.pl oraz wydawnictwa Książkowe Klimaty. Od 10 lat szkoli bibliotekarzy w zakresie nowych technologii, marketingu, promocji czytelnictwa i bibliotek. Tworzy autorskie programy promocji literatury oraz rozwoju kompetencji bibliotekarzy dla Instytutu Książki, Instytutu Kultury Węgierskiej, Czeskiego Centrum oraz Instytutu Słowackiego. Obecnie realizuje stypendium MKiDN w zakresie gamifikowania literatury pięknej na smartfonach jako sposobu zwiększenia zaangażowania w czytelnictwo pokolenia Y i Z. Prowadzący podzielił się z uczestnikami swoimi nieszablonowymi pomysłami, a także zainicjował dyskusję o wdrażaniu pozornie niemożliwych do realizacji rozwiązań.

7 grudnia 2017 r.
Praktyka czyni mistrza – spotkanie szóste

To było nasze ostatnie spotkanie w cyklu „Praktyka czyni mistrza”. Czas na małe podsumowanie, ale także na wymianę wiedzy i doświadczeń. „Promocję literatury poprzez fotografię” poprowadziła Bożena Nitka, artystka-fotograf, pasjonatka fotografii, gliwiczanka, która ma na swoim koncie już kilka projektów związanych z promocją literatury i kultury. Druga część składała się z kilku piętnastominutowych wystąpień o wspólnej nazwie „Zainspiruj się! Zainspiruj innych!” Bibliotekarze opowiedzieli o swoich dobrych praktykach:
– Paulina Nędzi – o wykorzystaniu serwisów społecznościowych i blogów parentingowych w planowaniu zajęć dla dzieci,
– Anna Pozimska – o nauce kodowania w bibliotece,
– Bartosz Łapszyński – o wykorzystaniu płyt winylowych do przygotowania zajęć dla dzieci i spotkań dla dorosłych,
– Lucyna Nieśpiałowska – o wolontariacie w bibliotece,
– Małgorzata Zemła – o projekcie promocji czytelnictwa wśród rodziców najmłodszych dzieci,
– Edyta Antoniak-Kiedos – o wspieraniu przez biblioteki edukacji wczesnoszkolnej, szczególnie nauki pisania i czytania,
– Izabela Kochańczyk – o bezpieczeństwie danych osobowych.