„Znajdź wspólny język!” to projekt, który ma przypomnieć lub uzmysłowić uczestnikom, że język jest tym, co nas łączy i pozwala poznawać świat oraz samych siebie. Biblioteka realizuje go w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017”. W ramach działania odbędą się: gra miejska, warsztaty artystyczne oraz turniej gry w Scrabble’a. Do udziału w tych wydarzeniach zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

W realizacji projektu bibliotekę wspiera Instytut Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Warsztat związków

Polszczyzna na planszy

Artystyczne spojrzenie na polszczyznę – warsztaty

Gra miejska


Warsztat związków
14 listopada 2017 r., godz. 17:30
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na warsztaty, podczas których każdy samodzielnie będzie mógł wykonać materiałową torbę na ramię. Torby będziemy ozdabiać, wykorzystując bardzo ciekawą technikę transferu obrazu na tkaninę. Tematem warsztatów będą związki frazeologiczne. Czy będzie to beczka śmiechu, czy też benedyktyńska praca? Zapraszamy dzieci i dorosłych. Warsztaty odbywają się w ramach projektu Znajdź wspólny język! dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty dodaj do ulubionych 2017.

Wstęp wolny.


Polszczyzna na planszy
3 listopada 2017 r.
godz. 10.00 – 12.00 (uczniowie)
godz. 17.00 – 19.00 (dzieci, młodzież, dorośli)
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych do wzięcia udziału w turnieju. Uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi gramatyki i ortografii. W konkurencjach zostanie wykorzystana gra „Scrabble”. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody. Z jednej placówki może zostać zgłoszonych maksymalnie pięciu uczestników. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Turniej „Polszczyzna na planszy” jest częścią projektu „Znajdź wspólny język!”, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych”. W realizacji tego działania bibliotekę wspiera Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Lubiących słowne potyczki zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju „Polszczyzna na planszy”. Rozpocznie się on o godzinie 17.00 i będzie oparty na popularnej grze słownej. Zapraszamy dzieci, dorosłych i całe rodziny! Dla zwycięzców w poszczególnych konkurencjach przygotowaliśmy nagrody.


Artystyczne spojrzenie na polszczyznę – warsztaty
24 października 2017 r., godz. 10:00
start: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zapraszamy na warsztaty, podczas których spróbujemy oddać za pomocą technik graficznych piękno słów trudnych… ortograficznie. Zajęcia poprowadzi Marta Frąckowiak, doktorantka Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ.


Gra miejska
30 września 2017 r., godz. 10:00-14:30
start: Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Zaskakujące konkurencje, świetna zabawa, a na koniec wspaniałe nagrody czekają na drużyny gotowe wziąć udział w grze miejskiej „Znajdź wspólny język!”.

Język nas łączy. Oddaje zmiany, które zachodzą w otaczającej nas rzeczywistości i w nas samych. Czy poznając język, poznajemy lepiej siebie? I czy każdy z nas odpowiada za jego kształt? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas gry miejskiej „Znajdź wspólny język!”. Do wspólnej zabawy zapraszamy drużyny rodzinne, harcerskie, szkolne, grupy znajomych (od 2 do 5 osób, w tym co najmniej jedna pełnoletnia). Na zgłoszenia czekamy do 26 września 2017 r. Należy je przesłać na adres: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl. Zespoły startujące w grze odwiedzą rozsiane w kilku punktach miasta „Przystanki językowe”. W każdym punkcie na graczy będzie czekało zadanie oraz specjalista, który pomoże w jego rozwiązaniu. Na graczy czekają m.in. konkurencje sprawnościowe, logiczne, pamięciowe. Udział w grze jest bezpłatny. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Do galerii (63 zdjęć)

foto: MBP Gliwice i Zdzisław Daniec