Nazwa projektu Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy. W tle niebieska kula ziemska i gwiazdy

Niewiele jest takich książek, które znają wszyscy: i młodzi, i starsi! „Mały Książę” wzrusza i bawi całe pokolenia. Książka została przetłumaczona na 300 języków, w tym również na ślonskom godke, zawiera ponadczasowe treści, uwalnia od stereotypowego myślenia i uczy odpowiedzialności za drugą istotę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do udziału w projekcie „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”, podczas którego przez 6 miesięcy zaproponujemy wyjątkowe wydarzenia zainspirowane tą piękną filozoficzną opowieścią.

W ramach projektu zaplanowano:

  • cykl wakacyjnych zajęć w filiach MBP (lipiec-sierpień 2019) – warsztaty literacko-artystyczne ze wstępem do zajęć w postaci głośnego czytania „Małego Księcia”. Oprócz tego zostaną także przeprowadzone zajęcia literackie, konkursy, spektakle oraz miniwystawy,
  • projekcja filmu o „Małym Księciu” z udziałem dzieci, które opowiedzą rówieśnikom przed seansem o książce i o autorze,
  • koncert Kwartetu Czerwie „Mały Książę na sześciu kontynentach” na podstawie tekstu Antoine de Saint – Exupéry’ego,
  • zajęcia o rozwoju osobistym inspirowane książką, zrealizowane we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,
  • miejski konkurs plastyczny dla szkół podstawowych przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach, zakończony ekspozycją prac w ramach wystawy pokonkursowej w sali wystawowej Filii nr 1 MBP,
  • mobilną grę miejską z wykorzystaniem smartfonów. Treść książki zostanie zakodowana w aplikacji Action Track,
  • rozgrywki w grę planszową „Mały Książę – stwórz mi planetę”.

Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. Dwie z aktywności będą też adresowane do dorosłych. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

„Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”

 

Na konkurs wpłynęło 97 prac dzieci.

 

Jury w składzie:

  • Agata Niźnikiewicz
  • Katarzyna Roszkowicz
  • Kamilla Arabas – Mostek

 

kierując się wymogami formalnymi oraz doceniając pomysłowość, samodzielność, estetykę wykonania i uwzględnienie tematu konkursu wybrało zwycięzców:

 

Kategoria wiekowa klasy 0 – IV

I miejsce:  Magdalena Frydrych

II miejsce:  Katarzyna Korzeniecka

III miejsce: Paulina Żarnowska

Wyróżnienia :

Natalia Rajca

Lidia Grec

Zofia Sas-Rośkowicz

Zofia Rachwał

Liliana Frydryk

Mateusz Stola

Sofia Mironowicz

Kategoria wiekowa klasy V – VIII

I miejsce:  Jan Polak

II miejsce: Dominika Tokarek

III miejsce: Klara Sokół

Wyróżnienia :

Wiktoria Łowczecka

Katarzyna Bazan

Nina Pawlak

Roksana Ługowska

Karolina Bursakowska-Irzykowska

Roksana Katowić

Maja Jagodzińska

 

Gratulujemy!

Zapraszamy na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród 4 października 2019 r. o godz. 17.00  w CKS Mrowisko przy ul. Pszczyńskiej 85.

Serdecznie zapraszamy na wystawę pokonkursową  „BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY” , która prezentowana jest w  Sali wystawowej MBP, ul. Inwalidów Wojennych 3, Filia nr 1.

Wystawa czynna od 7 do 23 października 2019 r.

 


 

BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY – wystawa pokonkursowa


 

KONCERT – Mały Książę na sześciu kontynentach


 

Czego możemy nauczyć się od Małego Księcia?

Filia nr 20, ul. Bernardyńska 2

Któż z nas nie czytał Małego Księcia? Powiastka filozoficzna dla dzieci Antoine’a de Saint-Exupéry’ego należy do klasyki światowej literatury. A czy Mały Książę możne nas czegoś nauczyć? Warto się o tym przekonać, biorąc udział w warsztatach psychologicznych, na które szczególnie zapraszamy seniorów. Pod warstwą baśniowej fabuły pełnej wieloznaczności porozmawiamy o miłości, przyjaźni i samotności.

Prowadzenie – psycholog Alicja Wawrzynek.

30 września 2019 r., godz. 17.00
„Czy potrafimy się dziwić i czego uczą nas dzieci”

7 października 2019 r., godz. 17.00
„Miłość to bardzo trudne zadanie”

14 października 2019 r., godz. 17.00
„Czy można oswoić problem umierania?”

Spotkania są częścią projektu „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


 

Wakacje z Małym Księciem w bibliotece


 

„BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY” – konkurs plastyczny


 

Gra miejska: „Kosmiczna podróż z Małym Księciem”


 

RELACJE

Słoneczny, sobotni poranek, a dodatkowo Dzień Dziecka, i właśnie tak, 1 czerwca o godzinie 10.00 w Bibliotece Centralnej rozpoczęliśmy projekt „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”, mobilną grą miejską w aplikacji Action Track „Kosmiczna podróż z Małym Księciem”. Na starcie zarejestrowało się aż 19 drużyn! Po krótkich instrukcjach dotyczących zasad bezpieczeństwa oraz działania aplikacji wszyscy ruszyli w miasto, gdzie czekało na nich aż 14 zadań. Na dystansie prawie 3 km uczestnicy musieli między innymi spakować swój ekwipunek na kosmiczną wyprawę, zrobić różę dla Małego Księcia, pomóc policzyć wynik Bankierowi oraz podpowiedzieć Geografowi nazwę widzianego zarysu kontynentu. Następnie spotkali echo i musieli je naśladować. Mały Książę poprosił ich również o narysowanie dla niego baranka i złożenie pudełka, w którym baranek czułby się szczęśliwy. Kosmiczną podróż zakończyliśmy na planecie Króla, który użyczył swych atrybutów władzy. Wszystkim szczęśliwie udało się wrócić z kosmosu na Ziemię, a najlepsza okazała się drużyna Kozaków, która zdobyła maksymalną liczbę punktów 131 w czasie 47 minut zdobywając główną nagrodę, którą był czytnik inkBOOK Lumos ufundowany przez producenta czytników inkBOOK oraz goodbooks.pl. Gratulujemy wszystkim uczestnikom „Kosmicznej wyprawy z Małym Księciem”, podróżowanie z Wami było prawdziwą przyjemnością! A już teraz zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki na wakacje z Małym Księciem, podczas których odbędą się: warsztaty, konkursy i teatrzyki.

Gra jest częścią projektu „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 


 

Półmetek podróży w kosmos!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprosiła młodszych czytelników do udziału w podróży, której przewodnikiem jest Mały Książę – popularny bohater książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Pod hasłem: „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” gliwickie dzieci mogły uczestniczyć w ponad 40 wydarzeniach w 17 placówkach MBP rozsianych po całym mieście. Podczas kameralnego i wzruszającego przedstawienia teatralnego w wykonaniu Lufcik na korbkę poznaliśmy Przyjaciela Małego Księcia. Innym razem tworzyliśmy planety dla naszego bohatera i utrwalaliśmy jego postać w ceramice. Oswajaliśmy lisa, szukaliśmy baranka i zaprzyjaźnialiśmy się z różą tworząc dla niej ogród mydlanych kwiatów oraz lampiony. Stado słoni schowaliśmy w ekologicznych torbach. Powstała też księga najwspanialszych cytatów z „Małego Księcia” oraz prawdziwe latawce, które poszybowały w niebo.

Wakacje trwają nadal, dlatego zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym, który współorganizujemy wraz z Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. Polega on na stworzeniu własnych ilustracji do ponadczasowego tekstu Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Konkurs trwa do 15 września. Regulamin oraz wszelkie pozostałe informacje dotyczące wakacji z Małym Księciem znajdziecie na stronie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Czasami jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o odebranie zaproszenia lub rezerwację.

Mały Książę pozdrawia i przypomina: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”

 


 

         

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury