GIMGRA - baner

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

oraz partnerzy:

Muzeum w Gliwicach
Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych
Liceum Ogólnokształcące Filomata
Fundacja Nowoczesna Polska
Fundacja Greenpower Polska

zapraszają serdecznie grupy zorganizowane
z gliwickich szkół gimnazjalnych do wzięcia udziału w GIMGRZE.

GIMGRA to skierowany do młodzieży gimnazjalnej projekt z zakresu edukacji medialnej.

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji młodzieży w zakresie:

  • – właściwego doboru źródeł informacji,
  • – wyszukiwania informacji, ich umiejętnej oceny i weryfikacji,
  • – twórczego wykorzystania aplikacji i programów,
  • – tworzenia materiałów multimedialnych,
  • – współpracy w grupie przy użyciu nowoczesnych technologii komunikowania.

 

W ramach projektu młodzież będzie gromadzić informacje i przygotowywać materiały na temat przemysłowej historii miasta oraz jego obecnego oblicza, w którym bardzo ważną rolę odgrywają nowoczesne technologie.

GIMGRA umożliwi młodzieży wzięcie udziału w cyklu bezpłatnych zajęć. Projekt opiera się na grywalizacji, dlatego będzie też okazją do świetnej zabawy oraz zdrowej rywalizacji.

REGULAMIN DO POBRANIA [PDF]I etap

27 listopada 2015 r.

27 listopada 2015 r. cztery drużyny biorące udział w grze mogły obejrzeć bolidy i dowiedzieć się więcej o Fundacji Greenpower Polska, która zajmuje się organizowaniem wyścigów samochodów elektrycznych dla uczniów polskich i zagranicznych szkół. Zadaniem dla poszczególnych drużyn było wykonanie ciekawego i twórczego fotoreportażu z wycieczki edukacyjnej.

 

Gimnazjum nr 10 „Dziesiąteczki” – załącznik nr 1

Gimnazjum nr 3 Aniołki” – załącznik nr 2

Gimnazjum nr 9 „Rafcioteam” – załącznik nr 3

Gimnazjum nr 4 „Bilczusie” – załączniki nr 4 – w trzech wersjach (Power Point 2007, Power Point 1997-2003 i pokaz)


II etap

21 grudnia 2015 r.

II etap GIMGRY odbył się 21 grudnia w Filii nr 21. Były to warsztaty z tworzenia i montażu filmików.

Drużyny miały za zadanie wybranie swojej ulubionej książki. Następnym etapem była realizacja filmiku rekomendującego daną książkę. Przed wykonaniem zadania odbyły się zajęcia z tworzenia filmików, które poprowadziła Anna Jarosz. Uczestnicy zajęć poznali aplikację „iMovie”, za pomocą której stworzyli ciekawe filmiki na iPadzie.

 

 

Harry Potter – drużyna Bilczusie – Gimnazjum nr 4 (Roksana, Jakub, Patrycja, Karolina)

 

 

 

Hobbit – drużyna Aniołki – Gimnazjum nr 3 (Kinga, Viviana, Maciek, Jarek, Dominik)

 

 

 

Igrzyska śmierci – drużyna Rafcioteam – Gimnazjum nr 9 (Agnieszka, Oliwia, Patrycja, Paula, Julia)

 

 

 

Szósta klepka – drużyna Dziesiąteczki – Gimnazjum nr 10 (Tomek, Jakub, Maciek, Marcin, Michał)


III etap

28 marca 2016 r.

28 stycznia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przy ulicy Bojkowskiej 37, odbył się trzeci etap GimGry. Uczestnicy rozpoczęli zajęcia od warsztatów w Małej Akademii Odlewnictwa, podczas których dowiedzieli się o zasadach tworzenia odlewów oraz samodzielnie wykonali odlew. Następnie zostali oprowadzeni po wystawie pt. „Słusznie słyną dziś Gliwice”. Na zakończenie wzięli udział w grze „Poszukiwacze żeliwnych skarbów”, w ramach której otrzymali karty z zagadkami.

Zadaniem do wykonania dla poszczególnych grup była realizacja ciekawego i twórczego fotoreportażu z warsztatów oraz gry edukacyjnej.

Gimnazjum nr 3 „Aniołki” – fotoreportaż

Gimnazjum nr 4 „Bilczusie” – fotoreportaż

Gimnazjum nr 9 „Rafcioteam” – fotoreportaż

Gimnazjum nr 10 „Dziesiąteczki” – fotoreportaż


IV etap

1 marca 2016 r.

1 marca w Filomacie na ul. Bojkowskiej, odbył się czwarty etap naszego projektu skierowanego do gimnazjalistów: GimGra. W tym etapie nasi uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami lingwistycznymi. Ich zadanie bowiem polegało na napisaniu wpierw w języku polskim ulotki promującej nasze miasto Gliwice, a następnie przetłumaczeniu jej na język angielski. Uczniowie mieli 1,5 h na wykonanie zadania. Pomocne im były słowniki polsko-angielskie, angielko-polskie oraz przewodniki po Gliwicach. Nie zabrakło także nowoczesnych form poszukiwania informacji przy pomocy notebooków i smartfonów. Wszystkie cztery grupy świetnie poradziły sobie z zadaniem. Ich prace ocenili nauczyciele języka angielskiego pracujący w Filomacie – bardzo im dziękujemy.

To była pierwsza część zadania. Teraz czekamy na uzupełnienie tekstu o autorskie zdjęcia miejsc, które pojawiły się w tekście oraz o przesłanie do nas gotowych projektów. Jesteśmy bardzo ciekawi czy te ulotki spodobałyby się obcokrajowcom.

Dziękujemy za zaangażowanie Dyrekcji i nauczycieli szkoły Filomata, za miłe przyjęcie oraz drobne upominki dla uczestników.

 


V etap

11 marca 2016 r.

11 marca 2016 roku uczestnicy GimGry spotkali się w Centrum Organizacji Kulturalnych przy ul. Studziennej 6. COK jest jedną z 5 filii Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Młodzież dowiedziała się czemu służy Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, a w szczególności, jego trzy filie – Dom Aktywnej Młodzieży, Centrum Wolontariatu, oraz Centrum Organizacji Kulturalnych.

Ponadto poznali format PechaKucha Night (rodzaj prezentacji multimedialnej, która składa się tylko z 20 slajdów. Każdy slajd pokazywany jest 20 sekund. Całość prezentacji trwa 6 minut 40 sek. dzięki temu wszystko wydaje się dynamiczne i jeszcze bardziej ciekawe).

Niestety czas nie pozwolił grupom na stworzenie takiej prezentacji w wersji elektronicznej, ale w zamian mogli ją zrobić na papierze. Każda grupa otrzymała 10 arkuszy A4 (ze względu znów na czas zmniejszyliśmy liczbę slajdów, a tym samym czas prezentacji o połowę). Na nich mogli spisać tytuły slajdów i mając na każdy 20 sek. opowiedzieć o szerzej o tym co znalazło się na kartce.

Gimnazjum nr 9 na każdym „slajdzie” wypisało tytuł bajki, baśni. W czasie prezentacji czytali ten tytuł, a następnie skrótowo opowiadali bajkę.

Gimnazjum nr 10 oraz 3 swoją prezentacje poświęcili jednemu dniowi z życia klasy.

Natomiast uczestnicy z 4 gimnazjum opowiadali o nocach filmowych, jakie są organizowane w ich szkole.

Zabawa była bardzo udana, nikt się nie nudził, gdyż prezentacje były krótkie i zawierały wiele informacji.

Dziękujemy paniom z GCOP za przygotowanie zajęć dla naszych uczestników.

To było piąte i ostatnie spotkanie w ramach GimGry. Następnym razem spotkamy się już na finale, ale o tym wkrótce.

Czekamy jeszcze na końcowy projekt – ulotki w wersji anglojęzycznej, promującej nasze miasto Gliwice z autorskimi zdjęciami.

 


Finał GimGry

21 kwietnia 2016 r. godz. 9:00
Filia nr 1 przy pl. Inwalidów Wojennych 3

Ostatnim, finałowym etapem GimGry, była realizacja i kontynuacja projektu w języku angielskim (rozpoczętego w IV etapie), który został uzupełniony autorskimi zdjęciami. Mamy nadzieję, że nowatorskie reklamy promujące nasze miasto Gliwice, spodobają się odwiedzającym nas obcokrajowcom.

Finał GimGry odbędzie się w czwartek 21 kwietnia, o godz. 9:00 w Filii nr 1 przy pl. Inwalidów Wojennych 3.

Gimnazjum nr 3 „Aniołki”reklama

Gimnazjum nr 4 „Bilczusie”reklama

Gimnazjum nr 9 „Rafcioteam”reklama

Gimnazjum nr 10 „Dziesiąteczki”reklama