Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie. Edycja 2019. Napis w obiektywie aparatu fotograficznego

 

3 – 26 października 2019 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wyjątkowo literacką jesień, czyli festiwal „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. W drugiej edycji festiwalu jego osią tematyczną jest reportaż – gatunek z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Melchior Wańkowicz, Hanna Krall czy Ryszard Kapuściński bezsprzecznie zapisali się na kartach historii literatury polskiej. Kolejne lata przynoszą jednak ciągle wspaniałe debiuty, ukazują się kolejne książki już uznanych autorów. Reportaż jest chętnie czytany i doceniany. W tym miejscu warto wymienić choćby dwóch ostatnich laureatów Literackiej Nagrody Nike: Cezarego Łazarewicza i Marcina Wichę.

Znakomici goście i wyjątkowe wydarzenia – tak można najkrócej opisać ten cykl. Rozpoczniemy, 3 października o godz. 18.00, mocnym uderzeniem – spotkaniem z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, korespondentem i pisarzem, autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. W kolejnych będziemy gościć jednak równie ciekawych autorów: Witolda Szabłowskiego, Ewę Winnicką, Annę Smółkę, Agnieszkę Rybak i Wojciecha Tochmana.

 

Po raz pierwszy w gliwickiej bibliotece odbędzie się LARP (live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie jak w improwizowanym teatrze. Akcja gry oparta będzie na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i zostanie rozegrana w Ruinach Teatru Victoria. . Gra jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.  Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 32 238 26 24, mail instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl

Nowością będzie również spektakl improwizowany i inspirowany rozmową z Ewą Winnicką w wykonaniu Teatru Improwizowanego KLANCYK (17 października, godz. 17.00, COK Perełka, ul. Studzienna 6).

W cyklu październikowych wydarzeń znajdą się również warsztaty fotograficzne, filmowe oraz artystyczne. Na zakończenie, w sobotę 26 października,  zaproponujemy grę miejską, w której  będziemy się wcielać w rolę korespondentów poszukujących informacji do napisania reportażu.

Przez cały październik we wszystkich filiach MBP można również sprawdzić swoją wiedzę w quizie o mistrzach polskiego reportażu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie www.biblioteka.gliwice.pl

Organizację festiwalu wspierają: CH Forum, Teatr Miejski w Gliwicach, GCOP, MOMO Restaurant & Wine, Stowarzyszenie „Od deski do deski”. Działanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


 

Gra miejska – Reportaż z miasta

Czy wiesz jak napisać reportaż? Z jakimi zadaniami spotyka się reporter w swojej codziennej pracy? A może po prostu chciałbyś spędzić aktywnie czas w sobotnie przedpołudnie? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej jedno pytanie to koniecznie przyjdź w sobotę, 26 października o godz. 10.30 do Biblioteki Centralnej, przy ul. Kościuszki 17 i daj się porwać przygodzie. Zapraszamy do udziału w grze miejskiej, w której wyruszymy na poszukiwania tajemniczych kodów QR, odszyfrujemy ważną wiadomość, a także sprawdzimy umiejętności manualne. Zapraszamy drużyny liczące minimum 2 osoby. Rejestracji dokonać można do dnia 25 października 2019 roku (do godz. 13.00), wysyłając e-mail na adres instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl lub dzwoniąc pod nr 32 238 26 24 oraz w dniu rozgrywki od 10.30 do 11.30 w punkcie startowym gry (Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17).

Gra miejska obywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

REGULAMIN DO POBRANIA (PDF)

 


 

Podróże z Reporterem

12 października, godz. 18.00, Ruiny Teatru Victoria, (Aleja Przyjaźni 18)

Ryszard Kapuściński, jako reportażysta wiele podróżował. I tak jak każdy podróżnik, przywoził ze swoich wojaży różne pamiątki. Jedną z nich była afrykańska maska, która po jego śmierci wraz z wieloma pamiątkami po nim została przekazana do teatru. Okazało się, że posiada ona niezwykłe właściwości. Ale żeby się przekonać jaką tajemnicę kryje w sobie afrykańska maska trzeba wziąć udział w grze. Po raz pierwszy w gliwickiej bibliotece odbędzie się LARP (live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie stworzą i przeżyją opowieść, odgrywając role podobnie jak w improwizowanym teatrze. Akcja gry została oparta na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i zostanie rozegrana w Ruinach Teatru Victoria. Gra jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.  Liczba miejsc ograniczona. Rejestracji dokonać można do dnia 11 października 2019 roku, do godz. 13.00, wysyłając e-mail na adres instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl lub dzwoniąc pod nr 32 238 26 24.

 

Kalendarz spotkań autorskich i wydarzeń towarzyszących przedstawia się następująco:

3 października, godz. 18.00, Scena Forum (ul. Lipowa 1) – Wojciech Jagielski

11 października, godz. 17.30, Restauracja MOMO, Rynek  – Witold Szabłowski

12 października, godz. 18.00, Ruiny Teatru Victoria, Aleja Przyjaźni 18 – LARP

17 października, godz. 17.00, COK Perełka, ul. Studzienna 6 – Ewa Winnicka oraz spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk „NON-FICTION po Polsce”

18 października, godz. 18.00, sala wystawowa Filii nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3 – panel dyskusyjny „Kresowe marzenia II RP – Anna Smółka, Agnieszka Rybak, autorki książki pt. „Wieża Eiffla nad Piną”

25 października, godz. 18.00, sala wystawowa Filii nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3  – Wojciech Tochman.

26 października, godz. 10.00, Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17 – gra miejska

 

Zapraszamy również na:

– 5 października, godz. 11.00 warsztaty artystyczne „Pamiątka z podróży” – sala wystawowa Filii nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3  -, które poprowadzi Marta Frąckowiak z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego

– 12 października, godz. 10.00 warsztaty filmowe – sala wystawowa Filii nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3  – prowadzenie – Tadeusz Połomski, instruktor koła filmowego Młodzieżowego Domu Kultury.

– 19 października, godz. 10.00 warsztaty fotoreportażu – sala wystawowa Filii nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3  – prowadzenie Mateusz Orszulski, fotograf, freelancer, grafik, absolwent Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania – specjalizacja grafika i fotografia reklamowa.

 

 


 

Fotorelacje:

3 października – spotkanie z Wojciechem Jagielskim

5 października – warsztaty artystyczne „Pamiątki z podróży”

11 października – spotkanie w Witoldem Szabłowskim

12 października – warsztaty filmowe

12 października – LARP „Podróże z reporterem”

17 października – spotkanie z Ewą Winnicką i występ Teatru Improwizowanego KLANCYK

18 października – panel dyskusyjny z Anną Smółką i Agnieszką Rybak

19 października – warsztaty fotoreportażu

25 października – spotkanie z Wojciechem Tochmanem

26 października – Gra miejska – Reportaż z miasta