Nazwa projektu Ciekawość świata. W tle symboliczne przedstawienie oka.Rozbudziliśmy ciekawość świata!

Projekt Ciekawość Świata dobiegł końca. W jego ramach zajmowaliśmy się zagadnieniami popularnonaukowymi, organizując dla uczniów gliwickich szkół spotkania autorskie, pokazy, warsztaty, konkursy i mnóstwo innych atrakcji. Jesteśmy dumni z tego, że niemal 3000 gliwickich uczniów skorzystało z efektów naszych działań!

Po wakacyjnej przerwie, pierwszym, dużym wydarzeniem w ramach projektu było spotkanie z Karolem Wójcickim – podróżnikiem i popularyzatorem astronomii. Jego opowieść zachwyciła niemal stu uczniów, którzy przybyli do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach 24 września 2019 r.

Zorganizowaliśmy również konkursy, które miały na celu przybliżenie gliwickiej młodzieży postaci Galileusza, Leonarda da Vinci i Alberta Einsteina. Pierwszy z nich „Leo, gali i Al.” polegał na wykonaniu fotografii „pracowni mistrza”. Uczestnicy mieli za zadanie odtworzenie według własnego wyobrażenia miejsc, w których mogli pracować patroni naszego projektu i utrwalenia ich na zdjęciu. Uczniowie, którzy pierwsi zgłosili się do udziału w konkursie skorzystali z warsztatów fotograficznych pomagających w przygotowaniu prac. Do promocji pomysłu posłużył nam specjalnie przygotowany film, który opublikowaliśmy na naszych stronach internetowych. Drugi konkurs natomiast nosił tytuł „Czy Einstein miałby konto na Facebooku?” i skierowany był do młodzieży posługującej się mediami społecznościowymi. Chcieliśmy, aby uczestnicy spróbowali zaprojektować profil internetowy któregoś z naukowców używając dowolnej techniki.

20 września 2019 r. w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach miały miejsce zajęcia przygotowane przez Fabrykę Naukowców. Uczestnicy konstruowali i programowali roboty z klocków lego. Było to doskonałe połączenie nauki i zabawy. Natomiast 23 i 24.10.2019 r. w Biblioforum – punkcie bibliotecznym znajdującym się na terenie Centrum Handlowego Forum w Gliwicach odbyły się specjalistyczne warsztaty z projektowania za pomocą tabletów graficznych.

Kolejne zorganizowane w ramach projektu spotkanie stanowiło prawdziwy „gwóźdź programu”. Udało nam się zaprosić do Gliwic samego Mirosława Hermaszewskiego – legendę polskiej astronautyki i jedynego do tej pory Polaka, który odbył podróż w kosmos. Wystąpienie zaplanowane na 5.11.2019 r. poprzedziły warsztaty naukowe poprowadzone przez członków zespołu Silesian Phoenix działającego w ramach międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej. Przedstawili oni zebranym uczniom model łazika marsjańskiego, który z powodzeniem startuje w specjalistycznych konkursach branżowych. Samo wystąpienie Mirosława Hermaszewskiego było niesamowitym przeżyciem zarówno dla publiczności, jak i dla organizatorów oraz gospodarzy – Centrum Handlowego Forum Gliwice.

W listopadzie rozpoczął się także cykl warsztatów plastycznych prowadzonych przez animatorów ze Studia Maciej z Zabrza, w ramach którego odbyło się 6 zajęć. 8,15 i 22.11.2019 r. zaproszona do Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach młodzież tworzyła prace inspirowane pomysłami Galileusza i Leonarda da Vinci. Efekty były imponujące, a uczniowie po raz kolejny mieli okazję do zdobycia wiedzy i kreatywnego działania.

Spotkania motywacyjne zaplanowane w ramach „Ciekawości świata” miały na celu przybliżenie młodzieży metod pracy nad sobą i zainteresowanie jej literaturą, która w fachowy sposób pomaga w pokonywaniu własnych ograniczeń i słabości. Do Gliwic zaprosiliśmy dwóch twórców książek poruszających te zagadnienia, skierowanych do przedstawicieli młodego pokolenia. Pierwszym z nich był Krzysztof Piersa – autor poradników „Komputerowy ćpun”, „Trener Marzeń” oraz serii fantastycznej „Kosmiczne Bobry”, który jako terapeuta ds. uzależnień przemierza Polskę wzdłuż i wszerz rozmawiając i tłumacząc jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozgrywka. Mając wieloletnie doświadczenie z grami komputerowymi, dziennikarstwem gamingowym i esportem, przedstawia wszelkie zjawiska związane z nowoczesnymi technologiami. Na spotkanie zorganizowane 18.11.2019 r. w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko przybyło aż 197 osób. Drugim zaproszonym przez nas autorem był Michał Zawadka – pisarz, twórca książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży oraz mówca inspiracyjno-motywacyjny. Jego prezentacja przyciągnęła 20.11.2019 r.  do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej 185 uczniów z całych Gliwic.

 

Finałowym akcentem projektu było powtórne spotkanie z Karolem Wójcickim, które odbyło się 12.12.2019 r. w Szkole podstawowej nr 21 w Gliwicach-Sośnicy. Wydarzenie udało się zorganizować ze środków zaoszczędzonych na wcześniejszych elementach projektu, w terminie wykraczającym poza czas jego realizacji za zgodą Dyrektora Instytutu Książki.

Odbiór naszych działań w ramach projektu Ciekawość Świata wskazuje na to, że dzieci i młodzież bardzo chętnie biorą udział w wydarzeniach, podczas których przyswajają wiedzę w niecodziennej formie odbiegającej od klasycznych lekcji w szkole. Jesteśmy przekonani, że stanowią one doskonałe uzupełnienie ich podstawowego programu nauczania.

 Przed nami ostatnie wydarzenia w ramach projektu „Ciekawość świata”. Nasza popularnonaukowa przygoda dobiega końca, pora więc na rozstrzygnięcie konkursów, do udziału w których zaprosiliśmy uczniów gliwickich szkół: „Leo, Gali i Al” oraz „Czy Einstein miałby konto na Facebooku?”. Pierwszy z nich polegał na sfotografowaniu zainscenizowanej pracowni jednego z naszych naukowych patronów – Galileusza, Leonarda da Vinci lub Einsteina. Drugi natomiast miał sprowokować Was do stworzenia profilu w mediach społecznościowych, któregoś z wymienionych powyżej naukowców. Wasza pomysłowość okazała się zaskakująca. Otrzymaliśmy sporo ciekawych prac, za które serdecznie dziękujemy. Nagrody w postaci drobnego sprzętu elektronicznego i książek trafią do zwycięskich szkół już w przyszłym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów.

Konkurs fotograficzny „Leo, Gali i Al”

Kategoria – szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce
V Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach, kl. 1d, tytuł pracy – „Leo, Gali i Al – szaleni naukowcy”

Kategoria – szkoły podstawowe
I miejsce
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, kl. 7a i 7b,
tytuł pracy – „Najszlachetniejsza przyjemność to radość zrozumienia”

II miejsce ex aequo
Szkoła Podstawowa nr 9 w Gliwicach, kl. 6c, tytuł pracy – „Einstein tworzy nowe wzory”
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Gliwicach, kl. 7b, tytuł pracy – „W pracowni Leonarda da Vinci”

III miejsce ex aequo
Szkoła Podstawowa nr 9 w Gliwicach, kl. 6a, tytuł pracy – „Pracownia artysty”
Szkoła Podstawowa nr 26 przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Gliwicach, kl. 7 i 8,
tytuł pracy „Odpoczynek Leonarda”

Konkurs „Czy Einstein miałby konto na Facebooku?”

I miejsce
Szkoła Podstawowa nr 41 w Gliwicach, kl 7a, tytuł pracy: „It’s me – Albert!”

II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 41 w Gliwicach, kl 7a, tytuł pracy: „Einstein na FB”

III miejsce
Szkoła Podstawowa nr 41 w Gliwicach, kl 7b, tytuł pracy: „Leonardo – Leo’s profile”

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


 

Czy Einstein miałby konto na Facebooku? Najprawdopodobniej tak!

 

Zapraszamy do udziału w niecodziennym konkursie, w którym trzeba będzie przenieść się w czasie, uruchomić wyobraźnię, a efekty tych działań przedstawić w dowolnej, plastycznej lub graficznej (komputerowej) formie. Pomyślcie kto jest Waszą ulubioną postacią ze świata nauki i wielkich odkryć i spróbujecie zwizualizować sobie jak wyglądałby jej profil na Facebooku, Instagramie lub innym portalu społecznościowym. Rozplanujcie go i namalujcie, narysujcie, wyklejcie, odbijcie na kartce lub zaprojektujcie przy użyciu dowolnego programu graficznego. Technika nie ma znaczenia. Liczy się za to Wasza kreatywność i przede wszystkim umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Nie zapomnijcie o poczuciu humoru! W końcu naukowcy też mają prawo do żartów w sieci. 😉

Do udziału zapraszamy uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Dla zwycięzców przygotowaliśmy cenne nagrody. Prace można zgłaszać do 31.10.2019 r.

Regulamin konkursu (PDF)

 


 

UWAGA! ZMIANA TERMINU i MIEJSCA!

Zamiast 15 października będzie 20 listopada 2019 r. w godz. 11:30 – 13:30,  Aula w Centrum Kongresowo – Edukacyjnym Politechniki Śląskiej, ul. Konarskiego 18 B, Gliwice


Konkurs fotograficzny Leo, Gali i Al!

Jeśli być naukowcem, to najlepiej szalonym! Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym polegającym na zaaranżowaniu scenki z życia Leo, Galego i Ala, czyli Leonarda da Vinci, Galileusza i Alberta Einsteina. Zainspirujcie się nimi, wyobraźcie sobie jak mogły wyglądać ich pracownie, co mogli w nich robić i po prostu to sfotografujcie. Jeśli zadanie wydaje się Wam skomplikowane, macie okazję skorzystać z dodatkowego wsparcia. Pięć pierwszych szkół, które zgłoszą swoje drużyny do konkursu będzie mogło wziąć udział w warsztatach fotograficznych, które z pewnością pomogą Wam wykonać niepowtarzalną fotografię pracowni mistrza. Dla zwycięzców przygotowaliśmy wartościowe nagrody, dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem. Konkurs potrwa od 1 września do 31 października. Zgłoszenia przyjmujemy przez cały czas jego trwania. W listopadzie natomiast ogłosimy, która z drużyn najlepiej wykonała zadanie.

REGULAMIN


 

Rozbudzamy ciekawość świata!

Właśnie dobiegła końca pierwsza część jednego z naszych flagowych, tegorocznych projektów. W jego ramach zajmujemy się zagadnieniami popularnonaukowymi, organizując dla uczniów gliwickich szkół spotkania autorskie, pokazy, warsztaty, konkursy i mnóstwo innych atrakcji. Mamy wrażenie, że mimo przedwakacyjnego rozluźnienia udało nam się przekonać Ich, że warto spróbować spojrzeć na naukę pod nieco innym kątem.

Dotychczas pomógł nam w tym Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego, który 21 maja, podczas spotkania w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przeniósł nas w czasie do ery dinozaurów, także tych zamieszkujących tereny współczesnej Polski! Kolejną atrakcją były pokazy mobilnego planetarium Orbitek w Arenie Gliwice, w których udział wzięło niemal 200 uczniów. Pierwszą część projektu Ciekawość Świata zakończyliśmy trzydniowym maratonem pokazów naukowych Centrum Nauki Kopernik w Forum Gliwice i Centrum Sportowo Kulturalnym „Łabędź”. Nasza widownia uczyła się uodparniać na figle jakie płata nam nasz umysł, sprawdzała czym jest i skąd bierze się dźwięk oraz tworzyła spontaniczną bum-bum-rurkową orkiestrę.

Jako, że wakacje zbliżają się wielkimi krokami, pora na małą przerwę od nauki. Wracamy jednak już we wrześniu z kolejnymi wydarzeniami, które, mamy nadzieję, jeszcze bardziej rozbudzą w Was ciekawość świata.

 

 


Leonardo da Vinci, Galileusz oraz Albert Einstein – te trzy niezwykłe postaci światowej nauki spotkają się w ramach naszego projektu „Ciekawość świata”. Z kim i o czym będą rozmawiać? Mamy nadzieję, że za pośrednictwem swoich wysłanników – autorów książek i ludzi związanych ze światem nauki – przekażą gliwickim uczniom ogromną dawkę wiedzy w przystępnej formie. Wydarzenia w ramach „Ciekawości świata” pomogą nam zrozumieć budowę kosmosu, strukturę wnętrza Ziemi, magię zjawisk akustycznych, kwestie związane z działaniem ludzkiego umysłu i wiele innych zagadnień. Naszymi przewodnikami będą m.in. naukowcy z Centrum Nauki Kopernik; legendarny polski astronauta – Mirosław Hermaszewski; popularny pasjonat nocnego nieba, dziennikarz i prezenter – Karol Wójcicki oraz specjalista w dziedzinie zarządzania marzeniami, trener i mówca motywacyjny – Michał Zawadka. Postaramy się pokazać, że nauka może być wciągającą przygodą, która wcale nie polega wyłącznie na ślęczeniu nad książkami.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.