Lalka w teatrze życie Nazwa cyklu. W tle grafika: postać kobiety na ludzkiej dłoni, z drugiej strony jest ciągnięta za sznurki, jak kukiełka.

3 września – 30 października 2020 r.

„Lalka w teatrze życia” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przygotowany z okazji 130. rocznicy pierwszego pełnego wydania „Lalki” Bolesława Prusa, zasługującej na miano jednej z najważniejszych polskich powieści. Na jej kanwie postaramy się opowiedzieć o kulturotwórczym motywie lalki jako zabawki i środka artystycznego na przestrzeni lat. Powieść stanie się pretekstem także do poruszenia tematów tak istotnych, jak wpływ lalki na postawy społeczne oraz jej rola w popkulturze i w różnych częściach świata.

W ramach projektu zaplanowano:

  • „Makbet” – spektakl lakowy dla młodzieży i dorosłych w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach prezentowany na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach
  • „Pod adresem marzeń” – spektakl lakowy dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach prezentowany na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach
  • panel dyskusyjny ekspertów, podczas którego rozmawiać będziemy o lalce w literaturze, historii sztuki i w teatrze
  • wystawa lalek artystycznych z kolekcji: Małgorzaty Maćkowiak, Mirosławy Truchty – Nowickiej, Pauliny Kary i Klaudii Gaugier
  • wystawa lalek etnograficznych z różnych stron świata z kolekcji Ewy i Jagody Liszki
  • spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą – pisarzem, felietonistą, finalistą Nagrody Literackiej NIKE
  • „Wymyślone światy” – rodzinne warsztaty artystyczne z tworzenia lalek
  • „Światłem malowane” – warsztaty teatralne dla seniorów, dzięki nim uczestnicy poznają dzieje teatru lalkowego i jego najbardziej charakterystyczne formy
  • warsztaty psychologiczne dla młodzieży pt.: „Jak nie stać się lalką – marionetką?”

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Realizację projektu wspiera Teatr Miejski w Gliwicach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 


 

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Lalka w teatrze życia” odbywać się będą zgodnie z zaleceniami sanitarnymi związanymi z epidemią.

 


Teatr Miejski, ul. Nowy Świat
MAKBET – spektakl lalkowy
3 września 2020 r., godz. 19.00

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Teatr Miejski zapraszają na spektakl Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

„Makbet” to jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira mówiący o zbrodni i karze, determinacji ludzkiego losu, samotności i cierpieniu człowieka oraz źródłach, z których wypływa zło tego świata. Niezwykłej jego inscenizacji w teatrze lalkowym podjął się Adam Walny. Za pomocą lalek-obiektów i lalek-symboli, dopełnianych grą aktorów w planie żywym oraz mistrzowsko wykonanych rekwizytów i scenografii przenosi nas do XI-wiecznej Szkocji, tworząc na scenie bogactwo kształtów, postaci, przedmiotów, barw i dźwięków.  Wrażliwość i pomysły artysty utrzymują widza w napięciu  przedstawiając historię Makbeta w niezwykle oryginalny sposób zostawiając jednocześnie sporo miejsca na własną interpretację.

To spektakl, którego nie można nie zobaczyć.
Czas trwania spektaklu – 70 min.
Wiek 15+

Na spektakl zapraszamy w ramach projektu „Lalka w teatrze życia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Lalka w teatrze życia - spektakl Makbet - plakat

FOTORELACJA: 3 września – spektakl „Makbet” w Teatrze Miejskim


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
CZYTAJĄC LALKĘ – wystawa
wernisaż: 4 września 2020 r., godz. 18.00
wystawa czynna od 4 do 30 września 2020 r.

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej wystawy lalek artystycznych, na której swoje prace zaprezentują – Klaudia Gaugier, Paulina Kara, Małgorzata Maćkowiak i Mirosława Truchta-Nowicka. Swoje prace autorki tworzą z materiałów tekstylnych, skór naturalnych, drewna, glinki szamotowej i porcelanowej, papier mache, wosku pszczelego, runa wełnianego oraz elementów z metalu. Każda z artystek ma własny, niepowtarzalny styl ujawniający inne odniesienia i znaczenia. Paulina Kara tworzy Barby (nie Barbie), prezentowane pojedynczo lub w mikroinstalacjach, to kanon piękna w krzywym zwierciadle z ironią i dystansem. Kolekcja Klaudii Gaugier inspirowana jest bestiariuszem z mitologii słowiańskiej. Mirosława Truchta-Nowicka zaprezentuje papierowe lalki-rzeźby jakby świadome własnej nietrwałości, a Małgorzata Maćkowiak malutkie lalki przypominające żywych ludzi.

Klaudia Gaugier – absolwentka Wydziału malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej twórczość obejmuje zakres lalkarstwa artystycznego oraz scenografii, malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii. W swojej pracach odwołuję się do pierwotnych korzeni lalki, szukają inspiracji w baśniach, legendach i ludowych podaniach, a o swoich lalkach (Horka Dolls) mówi, że to nie całkiem zwierzęta i niezupełnie ludzie. Tworzy je od 2012 roku zainspirowana wizją stworzenia przedmiotu wyjątkowego i podekscytowana możliwością transformacji bezkształtnego tworzywa jakim jest glina, w obiekt posiadający wielką moc – lalkę, która „zaczyna patrzeć”.

Paulina Kara – ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych przy UMCS w Lublinie kierunek malarstwo, fakultet ceramika. Lalką zajmuje się od zawsze, osadzając ją w instalacjach artystycznych, tworząc postaci portretowe lub do animacji poklatkowych.  Współpracowała z Teatrem Lalki we Wrocławiu oraz łódzkim Teatrem Nowym. Obiekty autorstwa artystki obejrzymy w ekspozycjach stałych Parku Zwierzynieckiego, Pałacu Biskupiego – Janów Podlaski, Pałacu Łochów, Pałacu Sieniawa, Hotelu Tobaco, Pułaska Residence. Prezentowała swoje wystawy m.in. w Galerii Zajezdnia w Lublinie, na Międzynarodowym Festiwalu Landart w Zwierzyńcu,  Festiwalu Dialogu 4 Kultur w Łodzi, w Galerii Sanockiej, wystawie międzynarodowej we Włoszech  i Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsko-Białej.

Małgorzata Maćkowiak – z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i ilustracją dla dzieci, tworzy również lalki artystyczne i jest współzałożycielka Stowarzyszenia Polska Lalka Artystyczna. Uczestniczyła w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Japonii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Francji , Słowenii, Ukrainie, USA i Wlk. Brytanii. Realizowała kilkanaście projektów artystycznych w przestrzeni parkowej w Polsce, Czechach, a także w Kijowie. Reprezentowała Polskę w międzynarodowych projektach w Japonii, jest autorką realizacji malarstwa monumentalnego i iluzorycznego w USA  i w  Polsce.

Mirosława Truchta-Nowicka – absolwentka Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Od ponad 10 lat zajmuję się lalką-rzeźbą z papieru, tworzy kompozycje przestrzenne, płaskie i obiekty. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Tworzących Papier i w Papierze IAPMA (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists).Po realizacjach lalek-rzeźb z surowców naturalnych z zaczęła tworzyć lalki-rzeźby wyłącznie w materiale, który najbardziej odpowiada jej poszukiwaniom – papierze. Jej prace uczestniczą w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, prezentowane są na festiwalach w Polsce i zagranicą. W Gliwicach pojawi się wybór lalek-rzeźb z papieru o zróżnicowanej proweniencji. Będą lalki z kilku kolekcji m.in. Powrty, Anima, Nieloty, Z piasku i Wiatru, Nazwane i Oswojone, Paczki, Wołacze, Pamiętniki, Lalindy… i lalki incydentalne.

W ramach projektu Lalka w teatrze życia zaprezentowane zostaną dwie wystawy – „Czytając lalkę” i „Lalki świata”, które prezentują różnorodność form lalek, bogactwo materiałów i technik. Na przestrzeni wieków przypisywano lalkom różne znaczenia. Była wyobrażeniem bogów, przedmiotem kultu, odzwierciedlała los człowieka. Od XIX wieku jest nieodłącznym elementem teatru. Bogactwo wątków i aspektów lalki, to wspaniała płaszczyzna do działań, dyskusji i refleksji o otaczającym nas świecie i naturze człowieka.

Lalka w teatrze życia - Czytając lalkę. Plakat wystawy

FOTORELACJA: 4 września – wernisaż wystawy „Czytając lalkę”

FILM: wystawa online – spotkanie z autorkami prac

ANIMACJA POKLATKOWA


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
„LALKA: tekst – kontekst – dzieło sztuki” – panel dyskusyjny
18 września 2020 r., godz. 18.00

Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, podczas którego poruszony zostanie kulturotwórczy motyw lalki jako środka artystycznego na przestrzeni lat. Bogactwo wątków i aspektów lalki to fascynująca płaszczyzna do dyskusji i refleksji. Podczas panelu dyskusyjnego zaproszenie eksperci rozmawiać będą przede wszystkim o lalce w historii sztuki, w teatrze i literaturze. Do zgłębienia tych zagadnień zaprosiliśmy: prof. Ryszarda Koziołka – Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, literaturoznawcę, znamienitego eseistę, krytyka literackiego i pedagoga; prof. Marka Waszkiela, międzynarodowego konsultanta i znawcę teatru lalek, pracownika Instytutu Sztuki PAN i Akademii Teatralnej w Warszawie oraz autora publikacji dotyczących historii teatru lalek w Polsce, a także Martę Romanowską – historyczkę sztuki, wykładowczynię Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, długoletnią kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie. Spotkanie poprowadzi prof. Ireneusz Gielata, historyk literatury, specjalista teorii i historii powieści, autor esejów i artykułów o wybitnych pisarzach europejskich i polskich, m.in. o  Bolesławie Prusie, wykładowca Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Lalka w teatrze życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Lalka w teatrze życia - Lalka: tekst-kontekst-dzieło sztuki - panel dyskusyjny. Plakat

FOTORELACJA: 18 września – panel dyskusyjny „Lalka : tekst – kontekst – dzieło sztuki”

RELACJA FILMOWA


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
KRZYSZTOF VARGA – spotkanie autorskie
24 września 2020 r., godz. 18.00

 

Zapraszamy na literackie spotkanie z Krzysztofem Vargą, które poprowadzi Adam Szaja.

Krzysztof Varga – pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Urodzony w szczególnym czasie – marcu 1968 roku, jako syn Polki i Węgra. Znakomity felietonista i portrecista swojego pokolenia oraz współczesnej Warszawy, dodatkowo wielbiciel twórczości Bolesława Prusa. Debiutował powieścią „Chłopaki nie płaczą”. Autor takich książek jak:„Śmiertelność”,„Tequila”, „Karolina”, „Aleja Niepodległości”, „Trociny”, „Masakra” oraz „Sonnenberg”. Jest także twórcą prozy eseistycznej „Bildungsroman” oraz krótkich narracji „45 pomysłów na powieść. Strony B singli”. W swoim dorobku ma również „trylogię węgierską” opowiadającą historię i kulturę kraju jego ojca: „Gulasz z turula” (nagroda czytelników Nike 2009), „Czardasz z mangalicą” i  „Langosz w jurcie”. W 2016 roku ukazała się „Setka”, czyli zbiór 100 najlepszych felietonów publikowanych w „Dużym Formacie”. Książki Krzysztofa Vargi tłumaczone są na wiele europejskich języków, m.in. na włoski, węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki i francuski.

W swoim dorobku ma wiele nagród oraz wyróżnień m. in.: Nagroda Mediów Publicznych „Cogito”,  Nagrody Literackiej Nike (trzykrotny finalista ) oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2014 odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Lalka w teatrze życia”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Lalka w teatrze życia - Krzysztof Varga - spotkanie autorskie - plakat

RELACJA FILMOWA

FOTORELACJA ze spotkania


Pracownia plastyczna Teatru Miejskiego w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55-57
„ŚWIATŁEM MALOWANE” – warsztat teatralny dla seniorów
25 września 2020 r., godz. 13.00

Zapraszamy na warsztat teatralny „Światłem malowane” adresowany szczególnie do seniorów. Działania warsztatowe ogniskować się będą wokół tematyki teatru cieni, techniki niezwykłej i bardzo efektownej, choć we współczesnym teatrze stosowanej raczej jako uzupełnienie innych technik. Warsztat poprowadzą Anna Kisiel i Beata Rydzewska.

Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać lalki cieniowe oraz stworzyć proste scenki teatralne z ich użyciem. Zobaczą jaką rolę w tego typu teatrze odgrywa operowanie światłem.

Warsztat odbędzie się w pracowni plastycznej Teatru Miejskiego w Gliwicach, w której powstają wszystkie rekwizyty i dekoracje spektakli granych na naszej scenie. W czasie warsztatu nadarzy się też okazja, aby zwiedzić to niedostępne na co dzień dla widzów miejsce.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 18 września 2020 r. tel. 32 238 26 24 lub e-mail: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na warsztat zapraszamy w ramach projektu „Lalka w teatrze życia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

FOTORELACJA: 25 września – warsztaty teatralne „Światłem malowane”


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
WYMYŚLONE ŚWIATY – rodzinny warsztat tworzenia lalek artystycznych
26 września 2020 r., godz. 11.00

Zapraszamy na rodzinny warsztat tworzenia lalek artystycznych. W czasie warsztatów wykonamy papierową lalkę, której konstrukcja pozwoli na animowanie prostego ruchu. Umieścimy ją w zaczarowanym, stworzonym przez uczestnika, świecie i z pomocą opiekunów wykonamy animację poklatkową lalki. Efektem finalnym będzie niezwykły kilkusekundowy filmik, który pozostanie jako ślad działań i zabawy artystycznej w wirtualnym świecie.

Warsztaty poprowadzi Małgorzata Maćkowiak

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 18 września 2020 r. tel. 32 238 26 24 lub e-mail: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl 

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na warsztat zapraszamy w ramach projektu „Lalka w teatrze życia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA: 26 września – „Wymyślone światy” – warsztaty tworzenia lalek artystycznych


 

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
LALKI ŚWIATA – wystawa ze zbiorów Ewy Liszki i Jagody Liszki
wernisaż 5 października 2020 r., godz. 17.30
5 – 30 października 2020 r.

Zapraszamy na wernisaż wystawy niezwykłej kolekcji lalek, gromadzonych od lat przez Ewę Liszkę i Jagodę Liszkę. Lalki, ze swoją historią a nawet tajemnicą, pochodzą z prawie wszystkich kontynentów i ukazują część kultury danego kraju. Ekspozycja przełamuje stereotypowe wyobrażenie lalki, rozwija wyobraźnię widza, rodzi chęć podróżowania, a jednocześnie poszerza znajomość innych kultury i obyczajów.

Najstarsza lalka z kolekcji ma ponad 150 lat i pochodzi z Ekwadoru. Wśród zebranych eksponatów na szczególną uwagę zasługują egzemplarze z Afryki i Ameryki Południowej, wykonane z wełny, skóry, drewna, trzciny. W kolekcji znajdują się m.in.: unikatowa lalka nagrobna z Kuby, magiczne figurki z Indonezji, lalki japońskie zwane „kokesi”. Dużą grupę stanowią postaci w tradycyjnych strojach narodowych, regionalnych lub przedstawiające różne warstwy społeczne takie, jak: koronczarka z Brukseli, torreador z Hiszpanii czy wytwórca wina z Sycylii. Kolekcja obejmuje również lalki w strojach historycznych z Polski, Anglii, Francji i Włoch.

Każdy eksponat jest inny, każdy pełni inną rolę. Bogactwo strojów, odmienność, wielość prezentowanych narodowości czynią z wystawy magiczną podróż przez świat.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy!

FILM: spotkanie online z Ewą Liszką


 

SPEKTAKL ODWOŁANY!

Teatr Miejski, ul. Nowy Świat

POD ADRESEM MARZEŃ – spektakl lalkowy dla dzieci

13 października 2020 r., godz. 10.00

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Teatr Miejski zapraszają na spektakl Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

To pełna tajemnic i niespodzianek historia pewnego teatru, który kiedyś był hotelem, kinem i… magazynem karpi. Wybitny reżyser-czarodziej teatru lalkowego –  Marek Zakostelecky, przenosi nas w świat marzeń, który zachwyca zarówno dziecięcą, jak i dorosłą publiczność. Spektakl nasycony ciepłym humorem, pełen uroku, składa się z siedmiu części, a każdą zrealizowano z prawdziwą maestrią w innej technice sztuki lalkowej. Aktorzy przeistaczają się z postaci w postać, zachwycają możliwościami choreograficznymi i cyrkowo-musicalowymi. Widowisko miało swoją premierę w styczniu 2019 i od tamtego czasu jest niekwestionowanym zwycięzcą teatralnych festiwali, otrzymując m. in.: dwie nagrody w 25. edycji prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej oraz pięć nagród na IV Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu.

Czas trwania spektaklu – 70 min. (bez przerwy)

Wiek: 6+

Na spektakl zapraszamy w ramach projektu „Lalka w teatrze życia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.