Nazwa projektu Winylowe Pokolenia, W tle płyta gramofonowa i pięciolinia z kolorowmi nutami.

„Winylowe pokolenia” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach skierowany do gliwickich przedszkolaków oraz ich babć i dziadków. Chcąc zintegrować te dwa pokolenia zaprosimy ich do uczestnictwa w wydarzeniach muzyczno-literackich z elementami warsztatów artystycznych. Wykorzystamy do tego celu płyty winylowe z muzyką, słuchowiskami i bajkami.

W programie odbędą się:

 • cykl czterech międzypokoleniowych spotkań, a każdy z nich wypełni 5 warsztatów muzyczno-literackich wokół przygotowanych tematów z prezentacją nagrań z płyt winylowych pochodzących ze zbiorów Biblioteki:
  • „Wspomibajki” – poznajemy polskie bajki muzyczne i tworzymy własne instrumenty
  • „Piosenki dla dzieci i rodziców” Marka Grechuty – inspiracją do wesołych zabaw
  • „Co słychać? Co widać?” – tworzenie okładek płyt z naszymi ulubionymi bajkami
  • „Piosenki z plecaka pana Tik-Taka” – tworzymy zegary z płyt winylowych – zob. LINK
  • „Bum bum winyl!” – tworzymy międzypokoleniową bum bum rurkową orkiestrę – zob. LINK

W program zajęć wplecione będą konkursy plastyczne i muzyczne z nagrodami.

Projekt ma wpłynąć na zwiększenie ilości wspólnie spędzanego czasu, na przypomnieniu dziadkom i zapoznaniu wnuków z kanonem polskiej literatury dziecięcej zapisanej na czarnych krążkach, a także zwiększenie zainteresowania korzystaniem z usług gliwickiej biblioteki, która posiada w swoich zasobach zbiór płyt winylowych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Realizację projektu wspiera Stowarzyszenie „Od Deski Do Deski”.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logo projektu Winylowe Pokolenia. Grafika w kolorze biało-zielonym. W tle dłonie człowieka kręcące płytą gramofonowąłytą.Szaro-czerwony napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


RELACJA Z PROJEKTU

I SPOTKANIE

6 października 2020 roku w Bibliotece Centralnej rozpoczęliśmy cykl warsztatów muzyczno-literackich w ramach projektu „Winylowe pokolenia”, w którym uczestniczyły dzieci z Przedszkoli Miejskich nr: 4, 18, 21 i 40.
Na pierwszych zajęciach pt. „Wspomibajki” przedszkolaki poznały historię powstania fonografu i gramofonu, miały okazję pooglądać płyty ebonitowe oraz dowiedziały się kiedy powstała płyta winylowa. Każde z dzieci miało okazję uruchomić gramofon i usłyszeć efekt dźwiękowy po zmianie prędkości odtwarzanej płyty. Na zajęciach słuchaliśmy piosenek z płyty „Akademia pana Kleksa”, fragmentów „Pchły Szachrajki”  i „Wierszy” Juliana Tuwima ze zbiorów MBP. W części warsztatowej przedszkolaki stworzyły własne instrumenty wykorzystując plastikowe i kartonowe opakowania po różnych produktach w myśl zasady recyclingu. Powstały kolorowe gitary, małe i duże grzechotki oraz marakasy. Na zakończenie  do taktu piosenki „Jak rozmawiać trzeba z psem” odegraliśmy koncert instrumentami zrobionymi przez dzieci. Pierwszy cykl zajęć odbywał się w dniach od 6 do 8 października.

II SPOTKANIE

Na drugim spotkaniu (14,15 i 20 października 2020 r.) pt. „Piosenki dla dzieci i rodziców” omówione zostały nośniki muzyki, które były popularne w ubiegłym stuleciu: pocztówka dźwiękowa, kaseta magnetofonowa oraz płyta CD. Dzieci miały okazję porównać jakość dźwięku z każdego z nich. Następnie przedstawiona została sylwetka i twórczość Marka Grechuty. Wysłuchaliśmy piosenki „Wiosna, ach to ty”, którą doskonale znają rodzice i dziadkowie, będącej przykładem poezji śpiewanej, której .
Następnie zaproponowaliśmy 3 zabawy ruchowe zainspirowane piosenkami z płyty „Piosenki dla dzieci i rodziców – Marek Grechuta:

– „Żył raz królewicz” – w której królewicz wyrusza w długą podróż chcąc znaleźć sławę i udowodnić swoją odwagę i męstwo. Na swojej drodze spotyka magiczne stworzenia – potwora o wielu głowach i strasznego smoka, a w naszej zabawie zwierzątko, które w bajkach i baśniach spełniało trzy życzenia, czyli złotą rybkę. Żeby rybka jednak mogła spełnić nasze życzenia, trzeba ją najpierw złapać.  Dzieci falowały chustą animacyjną przy dźwiękach piosenki, próbując trzykrotnie złapać rybkę do otworu znajdującego się w chuście.

– „Zostawcie nam” – w tekście piosenki zawarta jest prośba dzieci skierowana do dorosłych o  ochronę środowiska naturalnego. Zapytaliśmy dzieci co to znaczy ekologia, jak sami możemy dbać o najbliższe otoczenie i czy wiedzą na czym polega segregacja odpadów. Następnie każde dziecko wylosowało obrazeki przedstawiające różne odpady np.: gazetę, plastikową  i szklaną butelkę, a ich zadaniem było dopasowanie go do odpowiedniego koloru kartki oznaczającego kolory koszy. Za prawidłowe rozmieszczenie odpadów dzieci otrzymały „winylowe korony” z napisem „jestem EKO”.

-„Jadę pociągiem prawdziwym” – w ostatniej zabawie wyruszyliśmy w podróż pociągiem. Dzieci poruszały się po sali w rytm piosenki trzymając w rękach obrazki przedstawiające lokomotywę i wagoniki.

III SPOTKANIE

Co słychać? Co widać? – tworzenie okładek płyt z naszymi ulubionymi bajkami (21, 22 października i 3 listopada 2020 r.)

Na kolejnych zajęciach w cyklu „Winylowe pokolenia” zaprosiliśmy dzieci do świata ilustracji, które jak się okazało pełnią również znaczącą rolę w świecie płyt winylowych. Na warsztatach dzieci poznały takie pojęcia jak: okładka, ilustracja, ilustrator. Na przykładzie prezentacji okładek płyt pochodzącących ze zbiorów MBP dzieci odgadywały o czym może być bajka lub słuchowisko znajdujące się na nośniku. Zaprezentowano ciekawe okładk płyty winylowych pt.: „Ptasie plotki” – wiersze śpiewane Jana Brzechwy, „Dziwne przygody Pana Zająca”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Baśń o złotym ptaku”, „Kwiatki z Kwiateczkowa”, „Calineczka”, „Opowieść o pra-pra-słoniu”, „Królowa zima” – baśnie o Bolku i Lolku, „Dzieci taty Abecadła” i „Kubuś Puchatek”. Następnie to dzieci zamieniły się w ilustratorów i miały za zadanie wykonanie okładki  odtwarzanej bajki: „Calineczka” i „Kwiatki z Kwiateczkowa” lub do swojej ulubionej bajki. Dla przedszkolaków zostały przygotowane różnorodne materiały plastyczne (kolorowe papiery samoprzylepne, zestaw dekoracyjnych dziurkaczy, cekiny, pórka, plastelina, kredki i flamastry, klej oraz nożyczki). Po zakonczeniu części warsztatowej każde dziecko miało okazję zaprezentować wykonaną przez siebie okładkę i opowiedzieć co się na niej znajduje. Po raz kolejny wyobraźnia dzieci przekroczyła nasze oczekiwania, a własnoręcznie wykonane okładki okazały się fajną pamiątką z przeprowadzonych zajęć.

Niestety zmieniająca się sytuacja epidemiczna oraz gwałtowny wzrost zachorowań na wirus COVID – 19 oraz wprowadzenie ograniczeń, a nawet zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych spowodował przerwanie spotkań z Przedszkolakami w ramach projektu „Winylowe pokolenia”.

Warsztaty online pt. „Piosenki z plecaka Pana Tik-Taka – tworzymy zegary z płyt winylowych”
Na ostatnich zajęciach, które odbyły się w sposób tradycyjny 5 listopada br. przyszło tylko 4 uczestników (dwoje dzieci i dwoje seniorów). W związku z tym zwróciliśmy się z pisemną prośbą do Dyrektora Instytutu Ksiązki o możliwość dokończenia realizacji projektu w wersji online. Po uzyskaniu zgody zostały nagrane dwa odcinki brakujących warsztatów: „Piosenki z plecaka Pana Tik – Taka” oraz „Bum bum winyl!”. Również zaplanowane spotkania autorów z dziećmi zmuszeni byliśmy przenieść do sieci.
Warsztaty online pt. „Piosenki z plecaka Pana Tik-Taka – tworzymy zegary z płyt winylowych” przeprowadzone zostały z wykorzystaniem płyty pod tym samym tytułem. Dzieci mogły się dowiedzieć  kto to był Pan Tik – Tak i jakie piosenki chował w swoim plecaku. Co to jest czas i czym można go zmierzyć? Zaprezentowane zostały piosenki: „Kropelka złotych marzeń” oraz „Myj zęby” i „Mydło lubi zabawę” – w wykonaniu zespołu „Fasolki”. Następnie został zaprezentowany sposób wykonania zegarów w kształcie płyt winylowych. Materiały plastyczne zostały dostarczone do wszystkich przedszkoli biorących udział w projekcie. Na zakończenie zostały odczytane rymowane zagadki, których tematem przewodnim były oczywiście… zegary.

Warsztaty online pt. „Bum bum winyl!”
To już ostatnie zajęcia z cyklu „Winylowe pokolenia”. Podczas nich poznaliśmy nietypowy instrument, którym są bum bum rurki. Ich wynalazcą był Craig Ramsell z USA, a ich oryginalna nazwa brzmi Boomwhackers. Rurki mają różne kolory oraz długości, każda z nich wydaje również inny dźwięk. Oprócz grania na nich, zostały zaprezentowane 3 zabawy muzyczno-ruchowe, które pomogą zaktywizować grupę dzieci: „Wielka, większa, największa” – polegająca na postawieniu rurek od najmniejszej do największej, „Rurkowe kółeczko” – dzieci zwrócone twarzami do siebie ustawione są w kółko i podają sobie rurkę w rytm muzyki z ręki prawej do lewej, aż do momentu kiedy rurka zatoczy kółeczko, „Naśladuj dyrygenta” – dzieci wyposażone w jedną rurkę powtarzają ruchy wykonywane przez prowadzącego. Podczas warsztatów  zaprezentowano układ kolorów, według którego można zagrać na bum bum rurkach melodię „Wlazł kotek na płotek”. Na zakończenie przypomniane zostały wszystkie nośniki, na których dzieci słuchały muzyki oraz omówione zostały ankiety dla uczestników spotkań w ramach projektu „Winylowe pokolenia”.

 

Spotkanie autorskie online z Izabellą Klebańską dla przedszkolaków z PM nr 18

Izabella Klebańska – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży takich jak: Tut turu i Miganki czy Piosenkarnia, emitowanych przez Program 1 TVP. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób. Autorka książek: Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Akolada. 8 stopień wtajemniczenia, Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami, Muzyczna zgraja, Operowe stra… aaa… chy, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Jadzia, Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce i Magiczne skrzypce.

zob. LINK DO SPOTKANIA

  

Spotkanie autorskie online z Dominiką Gałką dla przedszkolaków z Pm nr 4 i 40

Dominika Gałka – absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Pracuje w innym zawodzie, ale wciąż kocha bajki i wiersze. Ma dwoje dzieci, na których testuje pierwsze wersje swoich tekstów. Uczy się grać na afrykańskich bębnach, jest molem książkowym i słodyczożercą. Pisanie książek było jej marzeniem z czasów dzieciństwa, a jej pierwsza książka dla dzieci powstała trochę przez przypadek… Autorka książek: Sklep z babciami, O Chruptaku, który szukał szczęścia Baba Jadzia z parteru.

zob. LINK DO SPOTKANIA

 

Spotkanie autorskie online z Tomaszem Samojlikiem dla przedszkolaków z PM nr 18

Tomasz Samojlik – autor komiksów i książek dla dzieci, twórca postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka. Jest naukowcem w zakresie nauk biologicznych w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocami pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić). W 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka Nauczę cię pływać, moja wyderko znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

zob. LINK DO SPOTKANIA