Baner projektu "Dyskusyjny Klub Książki"

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można porozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Pierwsze Kluby Książki powstały w 1926 roku w Wielkiej Brytanii. W Polsce działalność klubów rozpoczęła się 6 lat temu, a pierwsze kluby w Warszawie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, zostały założone przez British Council. Współpracujący z British Council Instytut Książki opracował wieloletni program promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książek pod nazwą „Tu czytamy”. W ramach tego programu powstają Dyskusyjne Kluby Książki. Biblioteka Śląska, koordynator działań w wo­je­wództ­wie śląskim, dokonuje zakupów książek dla klubów oraz zaprasza autorów na spotkania.

DKK to doskonałe miejsce dla osób, które kochają książki, lubią czytać i rozmawiać o książkach. Nie muszą oni prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze.

W Gliwicach Dyskusyjny Klub Książki od 2007 r. działa przy Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach na os. Kopernika przy ul. Syriusza 30.

W 2012 roku powstały dwa nowe kluby: dla dorosłych przy Filii nr 16 w Sośnicy, przy ul. Skarbnika 3 oraz dla dzieci – przy Filii nr 5 przy ul. Perkoza 12.

Spotkania gliwickich klubowiczów odbywają się regularnie.