Bibliogranie. Nazwa projektu. Czarno-białe książki ułożone na planszy do gry w kółko i krzyżyk

Od szachów do wirtualnej rzeczywistości.

Bibliogranie, czyli dzień gier w bibliotece już za nami. A co się wydarzyło tego dnia?

Po pierwsze rozegraliśmy finał turnieju „Czytaj i graj”, w którym uczestnicy grali w dwie gry planszowe: Detektyw Pozytywka na tropie i Mały Książę. Dzięki szkole szachowej Hetman Gliwice uczyliśmy się pięknej sztuki gry w szachy i próbowaliśmy zmierzyć się w pojedynku z mistrzami. ZENonVR, za sprawą rozszerzonej rzeczywistości, sprawił, że wielu osobom zatrzęsły się nogi. USMA – Górnośląski Związek Madżonga zaczarował wiele osób japońską odmianą tej gry do tego stopnia, że w rozgrywce jednej z uczestniczek udało się zdobyć najwyżej punktowany układ w grze. Duże zainteresowanie wzbudziły przygotowane dodatkowo: spotkanie autorskie z Marcinem Brykczyńskim, prelekcja Piotra Milewskiego na temat gier w przestrzeni realnej oraz warsztaty malowania figurek strażników ze Śródziemia i kreatywnego zamieniania fabuły w grę, a książkopuzzle w rozmiarze XXL (100 x 140 cm), z pięknymi ilustracjami z książek Wydawnictwa Dwie Siostry, okazały się hitem. To było prawdziwe święto gier!

Projekt Bibliogranie odbył się w ramach obchodów International Games Week @ your library, a działanie zostało dofinansowane ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

DO FOTORELACJI

 


 

To będzie prawdziwe święto gier! 17 listopada 2018 r. po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do Biblioteki Centralnej (ul. Kościuszki 17) lubiących gry wszelkiego rodzaju i na różnych nośnikach. Specjalnie przygotowany program pozwoli dobrze się bawić dzieciom i dorosłym – każdy znajdzie coś dla siebie. Bibliogranie jest częścią międzynarodowej akcji zainicjowanej przez American Library Association. Plan dnia obfituje w same atrakcje!

 

9.00-15.00

ZenonVR:

Dla miłośników nowych technologii specjalne atrakcje przygotowane przez ZENonVR.com: gogle VR i stanowisko gamingowe.

Hetman Gliwice szkoła szachowa:

Pojedynek Mistrzów, nauka gry w szachy i wystawa „nietypowych” plansz szachowych.

Górnośląski Związek Madżonga:

Japoński Madżong (Riichi mahjong) jest odmianą, chińskiego madżonga zdobywającą coraz większą popularność. Jest to 4 osobowa gra, grana na tzw. kamieniach.

9.00, 12.00, 14.00

Zawody układania ksiażkopuzzli w rozmiarze XXL

10.00-11.00

Finał turnieju „Czytaj i graj”

Gramy w gry: Detektyw Pozytywka na tropie i Mały Książę – stwórz mi planetę.

11.00

Spotkanie autorskie dla dzieci z Marcinem Brykczyńskim

Marcin Brykczyński – pisarz i tłumacz książek. Ekwilibrysta językowy, mistrz słowa. Autor wierszy i opowiadań dla najmłodszych: „Jak się nie bać ortografii?”, „Ni pies, ni wydra”, „Co się kryje w sercu na dnie?”, „W każdym z nas są drzwi do nieba”. Laureat wielu nagród. Książka jego autorstwa „Biały niedźwiedź. Czarna krowa” została wpisana na Listę Honorową lBBY.

12.00

Gry „naprawdę” – od gier miejskich i escape roomów po Westworld – Piotr Milewski

Piotr Milewski – projektant gier, wykładowca na specjalności Gamedec UKW w Bydgoszczy. Prowadzi zajęcia z grywalizacji, projektowania edugier, gier miejskich i ARG, gier karcianych i planszowych. Autor larpów, gier miejskich, planszowych i karcianek. Organizator festiwali gier, warsztatów, współtwórca larpowej sceny BlackBox 3City.

13.00-14.30

Warsztaty malowania figurek strażników z Śródziemia – Mateusz Pozimski

W jakich grach można używać figurek? Jak i dlaczego należy je przygotować i… Na te oraz inne pytania uzyskacie odpowiedź podczas warsztatów. Liczba figurek i miejsc jest ograniczona, prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwo w warsztatach pod nr tel. 32 238 26 24 lub mailem na adres instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl.

13.00-14.00

Warsztaty kreatywnego zamieniania fabuły w grę – Wojtek Gawlik

Na podstawie techniki kreatywnej pod nazwą „piramida skojarzeń” stworzymy opowieść detektywistyczną. Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w warsztatach pod nr tel. 32 238 26 24 lub mailem na adres instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl.

13.00-15.00

Gry dla małych i dużych, czyli Stowarzyszenie Gier Planszowych GAMBIT w akcji

Stowarzyszenie Gier Planszowych GAMBIT opowie o najciekawszych grach, które są warte polecenia. Poznamy m. in. gry: Sushi Go, Ice Cool, Diamenty, Kto to zrobił, Dr Eureka, Azul i Zamek smoków.

 

Partnerzy:

 • Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Wydawnictwo G3
 • Wydawnictwo Portal
 • Stowarzyszenie Gier Planszowych GAMBIT
 • Hetman Gliwice – szkoła szachowa
 • Górnośląski Związek Madżonga (USMA – Upper Silesian Mahjong Association)
 • ZENonVR.com

 

Ulotka do pobrania [PDF]

 


 

Granie czy czytanie? Na szczęście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach lubimy łączyć jedno z drugim. I to właśnie projekt „Bibliogranie” będzie do tego świetną okazją, a narzędziem temu służącym będą literackie gry planszowe. Drugim powodem, dla którego to właśnie one są w centrum projektu jest fakt, że gra przy stole łączy ludzi. To lubiany przez młodzież, znajomych czy rodziny z dziećmi sposób spędzania wolnego czasu.

 

Podczas trwania projektu zaproponujemy cykl wydarzeń, których celem będzie promocja literatury oraz biblioteki jako miejsca udostępniającego wiedzę i dobra kultury, ale także miejsca spotkań z innymi ludźmi, miejsca ważnego dla społeczności.

Na wstępie zaprosimy do udziału w turnieju literackich gier planszowych z nagrodami „CZYTAJ I GRAJ”, w którym grać będziemy w dwie gry: Detektyw Pozytywka na tropie i Mały Książę – stwórz mi planetę.

Pierwszy turniej już 29 sierpnia w godz. 14.00 – 17.00 w Filii nr 21, przy ul. Syriusza 30. Zachęcamy do udziału!

Finał projektu odbędzie się 17 listopada, podczas którego oprócz rozgrywki finałowej laureatów poszczególnych turniejów, odbędą się również: spotkanie autorskie, warsztaty z malowania figurek do gier, oraz kreatywnego zamieniania fabuły w grę, zawody w układaniu książkopuzzli, stoły z grami planszowymi, mini turniej gry Othello, szachy i japoński Mahjong.

Listopadowe wydarzenie będzie też okazją do zaprezentowania nowinek technologicznych, takich jak gogle VR.

Jako partnerów do współorganizacji projektu „Bibliogranie” zaprosiliśmy: Stowarzyszenie Gier Planszowych Gambit, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo G3, Wydawnictwo Portal, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Hetman Gliwice – szkoła szachowa, ZENonVR i Górnośląski Związek Madżonga (USMA – Upper Silesian Mahjong Association).

Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny.

 

Terminy turniejów eliminacyjnych „Czytaj i graj”:

 • 29 sierpnia, godz. 14.00 -17.00, Filia nr 21, ul. Syriusz 30
 • 21 września, godz. 17.00, Filia nr 9, ul. Czwartaków 18
 • 28 września, godz. 17.00, Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
 • 7 października, godz. 15.00, Biblioforum, ul. Lipowa 1
 • 16 października, godz. 14.30, SP nr 16, ul. Jana Kilińskiego 1
 • 25 października, godz. 16.00, Biblioforum, ul. Lipowa 1
 • 25 – 30 października, godz. 12.30 – 13.00, SP nr 21, ul. Reymonta 18 A

 

REGULAMIN TURNIEJU DO POBRANIA [PDF]

BIBLIOGRANIE PLAN DNIA DO POBRANIA [PDF]

 

 

DO FOTORELACJI

 

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.