Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie. Edycja 2020. W tle człowiek tyłem siedzi na schodach i patrzy w niebo. Pat

3 października – 21 listopada 2020 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na literacką jesień, czyli na  trzecią już edycję „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie literatura fantasy i science fiction. Podobnie jak w poprzednich latach, również i tym razem zastawiamy swoistą pułapkę na mieszkańców miasta, która ma przyciągnąć do biblioteki zarówno jej stałych bywalców, jak i nowych czytelników. W działaniach skupiamy się nie tylko na literaturze, ale również szukamy jej połączenia z obrazem i nowymi technologiami.

Przez dwa miesiące odbędzie się 10 wydarzeń skierowanych do młodszych i starszych fanów gatunku (i nie tylko!):

 • spotkania autorskie ze znakomitymi polskimi pisarzami gatunku
 • panel dyskusyjny z udziałem autorów i tłumaczy
 • mobilna gra miejska inspirowaną kanonem literatury fantasy i SF
 • warsztaty ilustratorskie tworzenia komiksów
 • spotkanie z projektantem gier komputerowych
 • konkurs plastyczny dla młodzieży „Fantastyczne portrety”
 • „Fantastyczna Biblioteka” – minikonwent dla fanów gatunki, podczas którego uczestnicy będą mogli wziąć udział, m. in.: w pokazie sztuk walk z epoki średniowiecza, warsztatach tworzenia run, rozgrywkach gier planszowych czy projekcji filmu.

Projekt jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzież i dorosłych. Spotkaniom z autorami towarzyszyć będzie tłumacz języka migowego. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


 

Konkurs plastyczny „Fantastyczne portrety”

Jeśli świat magii, tajemnic, cudownych legend i fantastycznych istot nie ma przed Tobą tajemnic, a przygody bohaterów „Opowieści z Narnii”, „Magicznego drzewa”, „Baśnioboru”, „Harrego Pottera” czy „Hobbita” nie są Ci obce, zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.

Obudź swoją wyobraźnię, zainspiruj się najpopularniejszymi tytułami książek fantasy dla dzieci i młodzieży, aby stworzyć portret jednego z bohaterów. Ilustracje można wykonać w dwóch technikach – tradycyjnie jako praca plastyczna oraz w graficznym programie komputerowym.

Konkurs trwa od 22 czerwca do 6 listopada 2020. Prace można dostarczyć osobiście do dowolnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach lub wysłać na adres:
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
ul. Kościuszki 17
44-100 Gliwice
Szczegółowe informacje znajdziesz w regulaminie konkursu.

Zgoda opiekuna prawnego na uczestnictwo dziecka w konkursie

 

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


 

Filia nr 1 MBP w Gliwicach, pl. Inwalidów Wojennych 3
WŁADCY ŚWIATÓW – mobilna gra miejska
3 października 2020 r., godz. 10.00

Zapraszamy do udziału w mobilnej grze miejskiej „Władcy światów”.

Bliżej nieokreślona przyszłość. Baza Luna I.

Wraz z pilotem Pirxem przyglądasz się wehikułowi. Jest już stary i sfatygowany, ale wciąż działa jak należy. Ma swoją duszę i serce. Dzięki modułowi kameleona doskonale dostosowuje się do przestrzeni. Ma swoje wady, jednak zawsze prowadził Was tam, gdzie byliście najbardziej potrzebni. Oczywiście macie nadzieję, że teraz też się to powtórzy, bo fantastyczny wszechświat Was potrzebuje.

Gracze, wcielając się w postać pierwszego oficera wehikułu, odbędą podróż przez światy znane z najpopularniejszych tekstów kultury z gatunku fantasy i science fiction. W trakcie podróży przez literacko-filmowe miejsca i czasy m. in.: podejmą próbę obrony Hogwartu przed dementorami, wezmą udział w wielkiej Bitwie Pięciu Armii i sprawdzą, co działo się dawno, dawno temu, gdzieś za Cieśniną Andromedzką…

Serdecznie zachęcamy do udziału całe rodziny!

Uwaga! Aby wziąć udział w grze niewymagana jest znajomość wykorzystanych utworów.

Gra rozpocznie się 3 października o godz. 10.00 w Filii nr 1 MBP w Gliwicach przy pl. Inwalidów Wojennych 3. Zapraszamy graczy indywidualnych oraz drużyny (minimum dwuosobowe, z których przynajmniej jedna osoba jest pełnoletnia). Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie przez drużynę minimum jednego smartfona/tabletu z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore) z mobilnym dostępem do Internetu.

Pełny regulamin gry dostępny jest na stronie www.biblioteka.gliwice.pl.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Gra odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Regulamin

FOTORELACJA z gry mobilnej


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
WOJCIECH ORLIŃSKI – spotkanie autorskie
8 października 2020 r., godz. 18.00

Zapraszamy na literackie spotkanie z Wojciechem Orlińskim  – polskim dziennikarzem, publicystą i pisarzem, działaczem związkowy, autorem książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Jest znawcą twórczości Stanisława Lema, autorem książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także jego biografii zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017). Jest również  autorem scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza „Autor Solaris”. Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku za rok 2008, za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora.

Spotkanie poprowadzi Anna Hrycyszyn.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: wikipedia.org

FOTORELACJA ze spotkania

LINK do transmisji spotkania na FB


Galeria Faun-Art., CH Forum, ul. Lipowa 1, I piętro
FANTASY & SCIENCE FICTION – wystawa
10 października – 28 listopada 2020 r.

Fantastyka, u podstaw której leżą niesamowite historie, niejednokrotnie inspirowane mitami czy folklorem, od lat jest źródłem inspiracji dla twórców – literatury, filmów, komiksów, gier czy dzieł malarskich. Prace wpisujące się w nurt fantasy i science fiction, często odwołują się do zjawisk nadprzyrodzonych, kreując światy zupełnie inne od znanej nam rzeczywistości.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy grupowej prac członków Stowarzyszenia Artystycznego Faun-Art, która towarzyszy projektowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkania z autorami prezentowanych prac odbędą się 17 października i 14 listopada w godzinach 16.00 – 18.00.

Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania aktualnych regulacji prawnych dotyczących ograniczeń i wskazań związanych z epidemią COVID19.


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Warsztaty komiksowe z Szymonem Telukiem
15 października 2020 r., godz. 9.00 – 11.00

Zapraszamy na warsztaty komiksowe, które poprowadzi Szymon Teluk, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze.

Codziennie zdarza się nam dużo zabawnych lub zastanawiających zdarzeń. Dużo łatwiej opowiedzieć o nich za pomocą komiksu. Podczas warsztatu jego uczestnicy poznają techniki zawodowych rysowników komiksu i nauczą się je stosować, tak aby opowiadać o wszystkim o czym tylko marzą. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób stworzyć plan, scenorys i w końcu gotową planszę komiksu oraz poznają zasady kreowania bohatera.

Na warsztaty zapraszamy w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

FOTORELACJA z panelu

RELACJA FILMOWA


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
JAKUB ĆWIEK – spotkanie autorskie
16 października 2020 r., godz. 18.00

Zapraszamy na literackie spotkanie z Jakubem Ćwiekiem, pisarzem, stand-uperem, scenarzystą.

Jakub Ćwiek debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze”, a rok później horror „Ciemność płonie” (aby go napisać spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach). Stworzył m.in. czterotomowy cykl „Chłopcy” (2012-2015) oraz dwutomowe „Dreszcz’ (2013-2014) i „Grimm City” (2016-2017). Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobył ją w 2012 roku. Napisał też thriller „Szwindel” (Marginesy 2019), a z Adamem Bigajem „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu” (Marginesy 2018).

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

LINK do transmisji spotkania na FB


 

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
ROBERT M. WEGNER – spotkanie autorskie
19 października 2020 r., godz. 18.00

Zapraszamy na literackie spotkanie z Robertem M. Wegnerem – pisarzem, autorem opowiadań i powieści fantastycznych, Ślązakiem. Debiutował w 2002 roku w miesięczniku „Science Fiction” opowiadaniem „Ostatni lot Nocnego Kowboja”, pierwszą książkę wydał w 2009 roku w wydawnictwie Powergraph, z którym jest związany do dziś. Znany najbardziej z cyklu fantasy zatytułowanego „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” choć ma na koncie także opowiadania. Laureat nagród literackich m.in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Nagrody Sfinks, wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Jego książki są tłumaczone na język czeski, rosyjski i ukraiński. Mąż wspaniałej kobiety i ojciec dwóch niesamowitych córek.

Prowadzenie spotkania – Agnieszka Strzemińska.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ze spotkania

LINK do transmisji spotkania na FB


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
MICHAŁ GOŁKOWSKI – spotkanie autorskie
29 października 2020 r., godz. 18.00

Zapraszamy na literackie spotkanie z Michałem Gołkowskim.

Michał Gołkowski – urodzony w 1981 roku, z zawodu tłumacz. Poliglota. Debiutował w kwietniu 2013 roku powieścią „Ołowiany Świt” – nieustannie widoczną w zestawieniu najlepiej sprzedających się książek fantastycznych 2014 oraz 2015 roku. Od tamtej pory ukazało się jeszcze piętnaście jego książek oraz szereg opowiadań. Najważniejsze cykle to m.in. seria „S.T.A.L.K.E.R.” (osadzona w uniwersum bestsellerowej gry pod tym samym tytułem), „Komornik” (dystopijna wizja świata po biblijnej apokalipsie), „Stalowe Szczury” (cykl o czasach I wojny światowej z lekką nutą fantazji), „Siedmioksiąg grzechu” (rasowe fantasy heroiczne w całym wachlarzu epok historycznych) oraz trylogia „Sybirpunk” (dystopijna, bandycko-kryminalna wizja Rosji w niedalekiej przyszłości)

Wydaje swoje książki w „Fabryce Słów”, wiodącym na rynku Polskim wydawnictwie rodzimej oraz zagranicznej fantastyki, u boku Pilipiuka, Grzędowicza, Ziemiańskiego, Piekary oraz Komudy.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA

LINK do transmisji na FB


Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
FANTASTYKA – UCIECZKA CZY KOMENTARZ? – panel dyskusyjny
6 listopada 2020 r., godz. 18.00

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem Michała Cholewy, Piotra W. Cholewy i Pawła Kopijera, który poprowadzi Anna Hrycyszyn.

Fantaści często bywają określani mianem eskapistów, chcących uciec od otaczającej ich rzeczywistości w świat zmyślony. Tymczasem powieści i opowiadania fantastyczne od początku istnienia nurtu przewidują możliwe ścieżki przyszłości, sięgają w udokumentowaną historycznie przeszłość, pozwalając sobie na twórcze jej interpretacje, ale też komentują rzeczywistość danej chwili, pobudzając czytelników do własnych rozważań. Czym obecnie jest fantastyka i jak postrzegają ją uczestnicy spotkania? Dlaczego zdecydowali akurat na ten rodzaj literatury?

 

Michał Cholewa – matematyk z wykształcenia, informatyk z zawodu, fantasta z zamiłowania. Nałóg czytania wykształcono mu podstępnie za młodu, zainteresowanie pisaniem przyszło z czasem. Fan twórczości Stanisława Lema, Joe’ego Haldemana i Roberta A. Heinleina. Historycznie zainteresowany wojną na Pacyfiku 1941-1945. Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla w roku 2015 za „Fortę” oraz Srebrnego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za tę samą powieść.

Piotr W. Cholewa – polski tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego. Tłumaczył książki takich pisarzy jak Terry Pratchett (cykl „Świat Dysku”), Orson Scott Card, William Gibson, Roger Zelazny czy Ursula K. Le Guin. Przełożył także na polski komiksy o Garfieldzie oraz Calvinie i Hobbesie. Laureat licznych nagród, m. in.: Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1995), Krakowskiego Klubu Miłośników Fantastyki „Dżabbersmok” (1999), Konfederacji Fantastyki Rassun (2000) oraz nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) „Hall of Fame” dla najlepszego tłumacza (2010).

Paweł Kopijer –  urodzony w 1970 roku w Warszawie. Zawodowo członek zarządu dwóch spółek prawa handlowego, absolwent brytyjskich studiów MBA, ekspert zarządzania ludźmi, wykładowca kilku uczelni biznesowych, autor szeregu publikacji i standardów z obszaru zarządzania, dla którego pisanie jest życiową pasją, a tworzenie światów fantasy sferą wyzwań intelektualnych. Obecnie przede wszystkim autor cieszącej się coraz większą popularnością serii powieści fantasy „Kroniki Dwuświata’.

Anna Hrycyszyn – rocznik ’78, tarnogórzanka od lat mieszkająca w Gliwicach. Zawodowo tyflopedagożka, hobbystycznie pisarka. Członkini grupy „Harda Horda” oraz sekcji literackiej Logrus „Śląskiego Klubu Fantastyki”. Autorka powieści „Zatopić »Niezatapialną«” i kilkunastu opowiadań publikowanych w magazynach internetowych i papierowych antologiach. Jej opowiadanie „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” zostało nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2018.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FOTORELACJA z panelu

Link do transmisji na FB


 

MARCIN SZCZYGIELSKI – spotkanie autorskie online
13 listopada 2020 r., godz. 10.00

Zapraszamy na literackie spotkanie online z Marcinem Szczygielskim, które dostępne będzie na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (fb.com/MBPGliwice) oraz na kanale YouTube.

Marcin Szczygielski (ur. 1972) – autor książek dla dorosłych, sztuk teatralnych oraz wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodszych czytelników. Jego książki dla dzieci i młodzieży otrzymały m.in.: pierwsze miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, nagradzane były w konkursie literackim Muzeum Książki Dziecięcej, trzykrotnie zdobywały tytuł Książki Roku IBBY. Sam Autor został odznaczony przez MKiDN Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

LINK do transmisji spotkania na FB

RELACJA FILMOWA

 


„Fantastyczna biblioteka” minikonwent fantasy – online
21 listopada 2020 r., godz. 9.00 – 15.00

Fani fantastyki – łączcie się!

W programie:

 • Geologia i fantastyka naukowa: ściśle jawne inspiracje! – prelekcja Pawła Woźniaka:

Choć nie każdy z nas jest jej zagorzałym zwolennikiem ani nawet przeciwnikiem, to zapewne każdy miał okazję zetknąć się z nią przynajmniej raz w życiu. Chodzi o fantastykę – gatunek literacki, filmowy i popularnych ostatnio gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Tak… Kosmiczne podróże, odkrywanie przestrzeni pełnych planet, na których podziwiać możemy zapierające dech w piersiach krajobrazy i spotykać ich tajemniczych mieszkańców. To dla nas całkiem nowe doświadczenie, chociaż… Ciężko w to uwierzyć, że źródłem inspiracji dla twórców tych światów okazała się być w wielu przypadkach rodzima Ziemia wraz ze swoimi geologicznymi, unikalnymi atrakcjami i walorami. Kilka z nich omówimy podczas prelekcji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

LINK – prelekcja Pawła Woźniaka

 • Warsztaty tworzenia run – prowadzenie: Ryszard Derdziński

Warsztat będzie wprowadzeniem w dawne pismo Germanów – pismo runiczne. Uczestnicy warsztatów poznają runy z książek J.R.R. Tolkiena, a także poznają różnicę pomiędzy runami przedstawionymi w „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni”. Będą mogli również spróbować swoich sił i nauczyć się pisać swoje imię i krótkie teksty pismem runicznym.

Ryszard Derdziński, znany jako Galadhorn, to absolwent Wydziału Nauk Społecznych UŚ z zamiłowaniem do historii, a także tolkienista i podróżnik. Aktywny w fandomie miłośników J.R.R. Tolkiena od lat 90. XX w., redaktor czasopism tolkienowskich „Simbelmynë” i „Gwaihir”, współtwórca serwisu Elendilion.pl i innych inicjatyw internetowych. Członek brytyjskiego The Tolkien Society. Znawca lingwistyki tolkienowskiej i badacz biografii oraz filozofii J.R.R. Tolkiena.

LINK – warsztaty tworzenia run

 • Warsztaty tkackie oraz pokaz sztuk walki z epoki średniowiecza przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Utgard”

Warsztaty prowadzone przez Grupę, która zajmuje się odtwarzaniem kultury materialnej, wojskowości oraz życia codziennego mieszkańców Norwegii okresu wypraw wikingów. Drużyna ma charakter rzemieślniczo-militarny, zrzesza przede wszystkim osoby zainteresowane wczesnośredniowiecznym rzemiosłem oraz wojowników zajmujących się rekonstrukcją uzbrojenia, taktyki oraz sposobu walki z epoki. Struktura grupy nawiązuje do wczesnośredniowiecznych drużyn zbrojnych, wojowników, rzemieślników, a także służących, niewolników i innych przedstawicieli ludności skupionych wokół majętnego wodza zwanego Jarlem.

LINK – warsztaty tkackie

LINK – pokaz sztuk walki

 • Spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem

Spotkanie z autorem połączone z elementami grywalizacji indywidualnej na bazie powieści fantasy oraz prezentacją gry planszowej Magia Dwuświata (typ Fantasy Adventure)Spotkanie będzie zawierało krótką prezentację uniwersum fantasy (Dwuświat) wraz z sylwetkami bohaterów, grę online, w której uczestnicy zmierzą się w rankingu, a zwycięzca otrzyma w nagrodę bezpłatne ebooki dwóch tomów Trylogii Mitrys, Kroniki Dwuświata, prezentację gry planszowej fantasy dostępnej niebawem w wersji online, z zaproszeniem do wzięcia udziału w beta testach.

Paweł Kopijer –  urodzony w 1970 roku w Warszawie, ale obecnie gliwiczanin. Zawodowo członek zarządu dwóch spółek prawa handlowego, absolwent brytyjskich studiów MBA, ekspert zarządzania ludźmi, wykładowca kilku uczelni biznesowych, autor szeregu publikacji i standardów z obszaru zarządzania, dla którego pisanie jest życiową pasją, a tworzenie światów fantasy sferą wyzwań intelektualnych. Obecnie przede wszystkim autor cieszącej się coraz większą popularnością serii powieści fantasy „Kroniki Dwuświata”.

LINK – transmisja na Facebooku

 

Ponadto:

 • Roboty zero waste – warsztaty upcyklingowe dla dzieci, podczas których powstaną futurystyczne roboty z kartonowych pudeł, plastikowych butelek czy makulatury,
 • Przegląd gier planszowych ze Stowarzyszeniem Gier Planszowych „Gambit”,
 • Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Fantastyczne portrety”.

 zob.:

LINK – warsztaty upcyklingowe

LINK – gry planszowe

LINK – wyniki konkursu plastycznego „Fantastyczne portrety”

LINK – wystawa online „Fantastyczne portrety”

 

Szczegółowy program wydarzenia:

9:00 Warsztaty tkackie – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Utgard”

9:40 Geologia i fantastyka naukowa: ściśle jawne inspiracje! – Paweł Woźniak

10:30 Roboty zero waste – warsztaty upcyklingowe dla dzieci

11:00 Spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem zawierające elementy grywalizacji

12:00 Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Fantastyczne portrety”

12:15 Warsztaty tworzenia run z Ryszardem Derdzińskim

13:00: Fantastyczne gry planszowe, Stowarzyszenie Gier Planszowych „Gambit”

13:15 Pokaz sztuk walki z epoki średniowiecza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Utgard”

14:00 „Fantastyczne portrety” – wystawa pokonkursowa

 

 


Warsztaty projektowania gier komputerowych z Danielem Gizickim – online
26 listopada 2020 r., godz. 18.00

Według najnowszych badań, na świecie jest już ponad 2,5 miliarda graczy. Niezależnie od tego czy wolny czas spędzacie przy komputerze, grając w rozbudowane gry cRPG, platformówki na konsolach czy proste łamigłówki na smartfonach – jesteście graczami!
Czy wiecie, jak wygląda proces powstawania gier komputerowych? Kulisy zawodu game designera zdradza nam Daniel Gizicki, autor scenariuszy do komiksów oraz fabuł i designu do gier komputerowych.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury.

LINK – warsztaty online