Informacja o gliwickich spotkaniach literackich Haczyk 2023

Ziemia, woda, ogień i powietrze. Cztery żywioły, które tworzą świat materialny. Siła, którą nie kieruje świadomość, mająca zarówno moc tworzenia, jak i destrukcji. Metafora opisująca zjawiska związane nie tylko ze światem przyrody, ale też z człowiekiem.

To właśnie żywioły staną się główną osią tematyczną szóstej edycji „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Wspomniany motyw, ujęty w szerokim kontekście literackim i artystycznym, będzie okazją do poruszenia tematów związanych z najważniejszymi wyzwaniami współczesnego społeczeństwa, m.in.: zmianami klimatycznymi, kryzysem migracyjnym czy wykluczeniem społecznym.

Na „Haczyk” złożą się:

  • spotkania autorskie,
  • panel dyskusyjny poświęcony ekopoetyce,
  • warsztaty przyrodnicze, literacko-artystyczne, tworzenia papieru czerpanego, programowania i tworzenia kolaży cyfrowych,
  • wystawy,
  • koncert,
  • rowerowa gra miejska,
  • wydarzenie plenerowe, podczas którego założony zostanie biblioteczny ogród społeczny.

Projekt jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ogród żywiołów. Biblioteczny ogród społeczny

Biblioteka Centralna. ul. Kościuszki 17
3 czerwca 2023, godz. 10.00-12.00

Do szczęścia człowiekowi potrzeba biblioteki i… ogrodu!

Kontakt z naturą, podobnie jak z literaturą, relaksuje, redukuje stres, wpływa na poprawę koncentracji i kreatywność. Doceniając ich znaczenie serdecznie zapraszamy do współtworzenia wraz z nami bibliotecznego ogrodu społecznego.

3 czerwca w godz. 10.00-12.00 na skwerze przed Biblioteką Centralną czekać będzie szereg atrakcji. Wspólnie stworzymy kolorowe doniczki, w których posadzimy rośliny, wysiejemy łąki kwietne w skrzynkach oraz wykonamy domki dla owadów. Wykonane kompozycje ozdobią teren zielony przed budynkiem biblioteki. Zachęcimy również gliwiczan do udziału w wymianie książkowej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat z informacją o wydarzeniu