Czytanie bez granic

Literatura pozwala spotkać się z odmiennymi kulturami, z filozofią, historią i zwyczajami mieszkańców innych krajów. Przez cały 2016 rok Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do podróżowania na kartach książek. W ramach projektu „Literacki przewodnik po świecie” każdego miesiąca poznamy ciekawostki o innym państwie. W wypożyczalniach bibliotekarze będą polecać literaturę danego kraju oraz książki o nim traktujące. Odbędą się też spotkania, wystawy i warsztaty.

 

Francuski styczeń – podsumowanie

Angielski luty – podsumowanie

Afrykański marzec – podsumowanie

Skandynawski kwiecień – podsumowanie

Południowoamerykański maj – podsumowanie

Czeski czerwiec – podsumowanie

Lipiec nad morzem – podsumowanie

Sierpień w górach – podsumowanie

Iberyjski wrzesień – podsumowanie

Australijski październik – podsumowanie

Niemiecki listopad – podsumowanie

Orientalny grudzień – podsumowanie


Francuski styczeń – podsumowanie

Za nami pierwszy miesiąc w ramach „Literackiego Przewodnika po Świecie”. W styczniu zabraliśmy naszych czytelników do Francji.

Podróż rozpoczęliśmy 15 stycznia w Bibliotece Centralnej. Naszym gościem był Johan Mortier, który przyjechał do nas z Francji i opowiedział nie tylko o swoim kraju, ale również o projekcie „7 miliardów innych”. Rozmawialiśmy po polsku, angielsku, francusku i ukraińsku. Towarzystwo było naprawdę międzynarodowe. Podczas spotkania obejrzeliśmy kilka powstałych w ramach wspomnianego projektu wywiadów, które dały początek ciekawej dyskusji. W przerwie znalazł się również czas na kawę i pyszną tartę z jabłkami.

22 stycznia wybraliśmy się na niezwykły spacer. I to w bardzo dużym gronie, bo do Bibliotek Centralnej przybyło ponad 50 osób! Wszyscy znaleźli wygodne miejsce, by obejrzeć znakomitą prezentację pt. „Noc w Paryżu”, przygotowaną przez zespół romanistów ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej. Spacer zakończył się quizem z nagrodami, które ufundowało Cafe Bistro Paris Paris.

„Kuchnia francuska, czyli… jak połknąć tę żabę” – pod takim hasłem spotkaliśmy się 28 stycznia w głównej siedzibie biblioteki. Tematem wieczoru była oczywiście kuchnia francuska. Rozmowie i wymianie doświadczeń towarzyszyła degustacja francuskich smakołyków. Tego samego dnia w Filii nr 25 w Wilczym Gardle spotkało się grono czytelniczek-wielbicielek francuskiej literatury i piosenki. Wśród zaproszonych były panie, które urodziły się we Francji i jako dzieci repatriantów przyjechały w 1947 r. do Polski. Jedna z nich przyniosła sztandar wykonany we Francji, który uszyły i wyhaftowały siostry Stanisława i Maria Woźniak, aby udekorować wagon, w którym wracały do Polski rodziny Woźniaków i Osuchów. Wspomnieniom nie było końca.

Bardzo francusko było też w Biblioforum. 21 i 22 stycznia odbyły się warsztaty, w których wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 10. Zajęcia promowały kulturę i literaturę francuską. Ich efektem był wspólnie zredagowany przewodniki po Francji. Gościem specjalnym spotkań była Chloe Habourdin, wolontariuszka z Francji, która uczestniczy również w cyklu zajęć „Biblioforum na językach”.

Naszym Czytelnikom zaproponowaliśmy też dwa konkursy. Tym młodszym – na łamach „Oświatowego Miejskiego Serwisu Informacyjnego”. Dzieci musiały odpowiedzieć, jak brzmiało przezwisko nauczyciela Mikołajka (bohatera książek René Goscinny’ego), pana Dubona. Dorośli zmierzyli się z zagadką opublikowaną w „Miejskim Serwisie informacyjnym”. Dotyczyła ona książki Wiktora Hugo.

Książki francuskich autorów były szczególnie polecane naszym Czytelnikom we wszystkich filiach. I nie tylko tam, bo również na profilu MBP na Twitterze.


Angielski luty – podsumowanie

Luty był wyjątkowy – i to nie tylko dlatego, że w tym roku liczył 29 dni. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, w ramach całorocznego projektu „Literacki przewodnik po świecie”, zaprosiła Czytelników do poznawania literatury angielskiej i kultury brytyjskiej na różne, czasem nie do końca oczywiste sposoby.

5 lutego w Bibliotece Centralnej odbył się wernisaż WE ARE LONDONERS. W wyremontowanym w ubiegłym roku wnętrzu biblioteki znalazło się miejsce na organizowanie wystaw. Pierwszą z nich była ekspozycja fotografii Pana Leszka Słabickiego. Prace przedstawiające Londyn i jego mieszkańców zyskały uznanie w oczach licznie przybyłych na wernisaż gości. Podczas spotkania Panowie Łukasz i Kamil, prowadzący „Join the trip” – nietypowe „biuro podróży”, również opowiedzieli, jak oni zapamiętali Londyn ze swoich podróży.

11 lutego pojawił się z kolei w bibliotece… trup. Oczywiście był to manekin, który pomógł wprowadzić gości w temat spotkania. Była nim zbrodnia. Z pomocą Pana Dariusza Sikory, koordynatora zespołu techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej w Gliwicach, zastanawialiśmy się, czym różni się praca dzisiejszych detektywów od metod bohaterów książek Agathy Christie czy Artura Conan Doyle’a? Podczas spotkania uczestnicy mogli obejrzeć z bliska pędzel z piór marabuta oraz dowiedzieć się, jakich proszków używają technicy, aby odpowiednio zabezpieczyć ślady.

Na drugą połowę lutego przypadły w tym roku w naszym województwie ferie zimowe. Angielskich akcentów nie mogło więc zabraknąć w bogatym planie zajęć dla dzieci. Dzięki współpracy ze szkołą języka angielskiego SPEED najmłodsi mogli wziąć udział w 4 spotkaniach warsztatowych, podczas których poznawali podstawy języka obcego.

W filiach MBP pojawiły się angielskie półki. Bibliotekarze polecali literaturę angielską. W Biblioforum dzieci brały udział w zajęciach „Herbatka u królowej”, gościem spotkania była monarchini (wprawdzie nie była to Elżbieta II, ale prezentowała się równie dostojnie 😉 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10. W Filii nr 25 w Wilczym Gardle czytelnicy mogli wziąć udział w spotkaniu TEA TIME. Miłe popołudnie przy filiżance herbaty było wypełnione pogawędkami na przeróżne tematy.

Angielski luty minął szybko. W Gliwicach nawet pogoda wpisała się w temat. Aura nie szczędziła nam deszczu. Gliwiczanie mogli jednak z powodzeniem spędzać popołudnia w placówkach MBP, które zawsze na nich czekają. Aby przywołać już jednak wiosnę i cieplejsze dni, marzec biblioteka ogłosiła miesiącem AFRYKAŃSKIM.


Afrykański marzec – podsumowanie

 

W trzecim miesiącu literackich podróży odwiedziliśmy kontynent afrykański. Naszymi przewodnikami byli znakomici polscy reportażyści oraz podróżnicy: Ryszard Kapuściński, Beata Pawlikowska, Jarosław Kret, Marcin Kydryński czy Dariusz Rosiak.
Mieliśmy okazję zaprosić naszych czytelników na wyjątkowe spotkania i warsztaty.

10 marca 2016 r. w Bibliotece Centralnej gościliśmy HAJERA, który zabrał nas NA AFRYKAŃSKI SZLAK. Na spotkanie z Mieczysławem Bieńkiem, który z właściwym sobie poczuciem humoru i nie stroniąc od gwary opowiedział o swoich przygodach w Egipcie, Sudanie, Etiopii, Dżibuti, Erytrei i Czadzie, przyszło ponad 60 osób.

RÓŻNE OBLICZA AFRYKI (18 marca) to spotkanie, którego gościem był Tadeusz Biedzki – pisarz, podróżnik, dziennikarz i przedsiębiorca, autor książek: Sen pod baobabem, Zabawka Boga, Dziesięć bram świata, W piekle eboli.

Kolejnym afrykańskim państwem, które udało nam się odwiedzić był Senegal. 22 marca 2016 r. w Bibliotece Centralnej państwo Gabriela i Piotr Witkowscy opowiedzieli o swojej afrykańskiej podróży i wyjaśnili, dlaczego zostawili SERCE W SENEGALU.

Cykl afrykańskich spotkań zakończyliśmy 31 marca 2016 r. W Bibliotece Centralnej gościliśmy Bożenę Mazalik, autorkę książki zatytułowanej tak samo, jak nasze spotkanie – BABA NA SAFARI.

Z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy Panie do samodzielnego zadbania o odpowiedni upominek. Okazją do tego były warsztaty ETNO-ART, 11 marca 2016 r. w Filii nr 1, podczas których wykonana została biżuteria z afrykańskimi motywami techniką decoupage. Trzeba przyznać, że w naszych czytelniczkach tkwią niezliczone talenty!

W Bibliotece Centralnej przez cały marzec prezentowana była wystawa MOJA AFRYKA. Pamiątki z afrykańskich podróży naszych czytelników, maski, biżuteria, rzeźby – to wszystko pozwoliło nam poczuć afrykański klimat i – mamy nadzieję – zachęciło do wypożyczenia książek opisujących ten kontynent.

Wśród afrykańskich atrakcji znalazło się też coś dla dzieci. Najmłodszych zaprosiliśmy na BIBLIOSAFARI. Przez cały miesiąc w oddziałach dla dzieci można było tropić afrykańskie zwierzęta i wygrać drobny upominek.


Skandynawski kwiecień – podsumowanie

Za nami kolejny miesiąc w ramach „Literackiego przewodnika po świecie”. W kwietniu zabraliśmy naszych czytelników na Półwysep Skandynawski.

W piątek 8 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach ujawniono ślady zdarzenia. Na miejsce przybył zespół techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej w Gliwicach w składzie: Dariusz Sikora, Zbigniew Krusiec i Grzegorz Siwczyk. Zdarzenie obserwowali też licznie zgromadzeni świadkowie. Ujawniono cechy charakterystyczne skandynawskich kryminałów oraz techniki wykrywania zbrodni w literaturze i… w życiu.

W czwartym miesiącu całorocznego projektu pt. „Literacki przewodnik po świecie” biblioteka zaprosiła miłośników twórczości skandynawskich pisarzy na spotkanie Ślady na śniegu, poświęcone literackim opisom miejsc zbrodni. Fragmenty książek zostały zestawione z rzeczywistością dzięki wiedzy i ciekawym opowieściom techników kryminalistycznych. Podczas spotkania nie brakowało mocnych wrażeń, atrakcją wieczoru było zaprezentowanie najnowszego nabytku gliwickiej policji w postaci ambulansu kryminalistycznego. Technicy zebrali ślady traseologiczne, używając odpowiednich proszków ujawnili odcisk dłoni jednego z uczestników spotkania, zaprezentowali kombinezony, w których wykonują swoją pracę. Pouczyli też zebranych, że zainscenizowane w bibliotece miejsca zbrodni powinno fachowo być nazywane miejscem zdarzenia.

Na wieczorne spotkanie z kryminałami w tle przyszło prawie 60 osób. Wiele z nich miało ciekawe pytania do prowadzących, którzy – gdy tylko mogli i dobro śledztwa na to pozwalało – odpowiadali wyczerpująco. Bibliotekarze przygotowali też fragmenty skandynawskich kryminałów. Zostały one odczytane przez uczestników spotkania. Okazało się, że twórczość Stiega Larssona, Camilli Läckberg, Henninga Mankella, Håkana Nessera czy Jo Nesbø, ma bardzo wielu fanów, znających dobrze pracę szwedzkiej i norweskiej policji (albo przynajmniej ich literacką wersję). Atmosfera zbrodni na szczęście nie udzieliła się nikomu i wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.

22 kwietnia 2016 r. w sali wystawowej biblioteki, przy pl. Inwalidów Wojennych 3 zaprosiliśmy naszych czytelników na spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem, autorem powieści kryminalnych, antropologiem kultury, profesorem akademickim specjalizującym się w badaniu kultury pop. W duecie z mistrzem polskiego kryminału retro, Markiem Krajewskim, napisał dwa kryminały współczesne: Aleja samobójców (2008) i Róże cmentarne (2009).

Wydana w 2014 r. książka Martwe popołudnie rozpoczyna cykl powieściowy Mariusza Czubaja, którego bohaterem jest ekspert do spraw bezpieczeństwa i specjalista od poszukiwań zaginionych, Marcin Hłasko. Bohaterem wcześniejszych książek, m.in. wyróżnionej Nagrodą Wielkiego Kalibru powieści 21:37, jest mieszkający w Katowicach profiler policyjny Rudolf Heinz.

Cykl skandynawskich spotkań zakończyliśmy 25 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Centralnej miłym popołudniem na rodzinnych warsztatach plastycznych. Ich tematem był jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji konik z Dalarna. Historia strugania koników sięga roku 1624, kiedy odnotowano pierwszą wzmiankę o rzeźbie konika. Znalazł się on na liście przedmiotów zakazanych. Światową karierę figurka rozpoczęła w roku 1939, po prezentacji konika na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Warsztaty prowadzili Justyna Siwek i Maciej Szczeciński. Nasze koniki wyszły wspaniale i niejeden Szwed mógłby nam ich pozazdrościć.

W Bibliotece Centralnej przez cały kwiecień można było obejrzeć wystawę STRUKTURY ISLANDII. Prezentowała ona fotografie Państwa Anny i Hanno Dahlhausz magicznej podróży do Islandii. Połączenie dwóch pasji – podróży i fotografii – dało niezwykły efekt. Anna i Hanno Dahlhaus to z wykształcenia biofizyk i biolog zajmujący sie technologiami środowiskowymi . Z zamiłowania podróżnicy zajmujący sie fotografią podróżniczą i krajobrazu. Fascynacja kolorem i światłem sprawiła, że Islandia stała się jednym z ich najulubieńszych kierunków podróży. Kraina ognia i lodu urzekła ich różnorodnym krajobrazem pełnym pól lawy i pyłu wulkanicznego, gorących źródeł, barwnych gór ryolitowych oraz życia w ekstremalnych warunkach.


Południowoamerykański maj – podsumowanie

W piątym miesiącu literackich podróży odwiedziliśmy Amerykę Południową. Literatura iberoamerykańska jest bardzo zróżnicowana i dynamiczna. Uwadze Czytelników poleciliśmy książki Gabriela Garcíi Márqueza, Isabel Allende, Carlosa Fuentesa, Mario Vargasa Llosy czy Paulo Coelho.

4 maja 2016 r. wybraliśmy się w MUZYCZNĄ PODRÓŻ po AMERYCE POŁUDNIOWEJ z egzotyczną grupą muzyczną „Fiesta Inca”, w składzie: Krystyna Zarzycka i Miguel Cortes. Poznaliśmy muzykę, zwyczaje, historię i wierzenia Indian Ameryki Południowej. Artyści zaprezentowali tradycyjne stroje, tańce i muzykę Indian z Meksyku, Boliwii, Peru, Argentyny i Ekwadoru. Ciekawostką były oryginalne instrumenty, z których część wykonana jest ręcznie: flety, bębny, grzechotki, instrumenty strunowe (np. zrobione z pancernika charango). Muzyczna podróż odbyła się w Filii nr 5.

Cykl spotkań z literaturą południowoamerykańską zakończyliśmy 11 maja 2016 r. W Filii nr 16 MBP (ul. Skarbnika 3) odbyły się warsztaty BIBLIOTEKA INSPIRUJE – ŁĄCZYMY POKOLENIA, podczas których powstała biżuteria w południowoamerykańskim stylu, przy wykorzystaniu techniki decoupage.


Czeski czerwiec – podsumowanie

Szósty miesiąc literackich podróży przybliżył nam literaturę naszych południowych sąsiadów, a mianowicie Republiki Czeskiej. Czytelników zachęcaliśmy do poznania książek tak znakomitych pisarzy czeskich jak: Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Jaroslav Hašek, Michal Viewegh, Frantisek Novotny, czy Josef Skvorecky.

17 czerwca 2016 r. w Filii nr 5 (ul. Perkoza 12) odbył się wyjątkowy wieczór literacki POECI BEZ GRANIC. Nasi goście: Andrzej Walter, Andrzej Bartyński, Frantisek Vseticka, Kazimierz Burnat i Andrzej Dębkowski, udowodnili, że poezja nie ma granic i jest językiem łączącym różne kultury. Spotkaniu towarzyszyła wystawa Andrzeja Waltera Fotografie, które kocham.

21 czerwca 2016 r. w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) zaprosiliśmy naszych czytelników na nietypowy wykład na temat języka czeskiego CZESZCZYZNA. Forma wykładu była raczej rozrywkowa niż naukowa. Naszym gościem był Pan Luděk Vašta, który poruszył zagadnienia dotyczące wymowy, historii, różnic i podobieństw języka polskiego i czeskiego. Uczestnicy wykładu wzięli również udział w konkursie… z czeskimi, słodkimi nagrodami.


Lipiec nad morzem – podsumowanie

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew. Wszystko to, w letnie dni…” tak romantycznie śpiewały Czerwone Gitary w piosence pt. Historia jednej znajomości. I trudno się z nimi nie zgodzić! Siódmy, wakacyjny miesiąc literackich podróży spędziliśmy wśród mórz i oceanów. Mamy nadzieję, że udało się Państwu spędzić wspaniałe urlopy i to z książką w ręku. Na lipcowe literackie podróże naszym czytelnikom polecaliśmy m. in. Światło między oceanami M.L. Stedmana, Bezlitosny ocean Beara Gryllsa, Kurs na Horn – dziennik z rejsu Moniki Witkowskiej czy Jutro przypłynie królowa Macieja Wasielewskiego.

Jednym słowem trzeba było mieć dużo urlopu, żeby zatopić się w lekturze książek, które czekały na Państwa w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.


Sierpień w górach – podsumowanie

W kolejnym wakacyjnym miesiącu literackich podróży zaprosiliśmy wszystkich w góry. Zachwycające, majestatyczne i inspirujące. O górach można mówić bez końca, ale najlepiej zachwycić się po prostu ich pięknem.

W piękną i niebezpieczną górską wyprawę zabrały nas zdjęcia prezentowane na wystawie GÓRY PERU, którą przez cały sierpień można było oglądać w Bibliotece Centralnej. Składała się ona z fotografii Pana Krzysztofa Mrozowskiego z wyprawy El Condor Rio Colca w 2008 r. w Peru. National Geographic Society i „Księga rekordów Guinnessa” uznały Colcę za najgłębszy kanion na świecie, jego ściany sięgają 4388 m. Krzysztof Mrozowski w latach 2002-04 był prezesem Akademickiego Klubu Turystycznego WATRA w Gliwicach. Pasjonuje się podróżami, kajakarstwem, turystyką górską i fotografią.

Naszym czytelnikom polecaliśmy m. in. książki: GórFanka – na szczytach Himalajów Anny Czerwińskiej, Okrutny szczyt – historie pięciu pierwszych kobiet na K2 Jennifer Jordan czy Ucieczkę na szczyt Bernadette McDonald opisującą „Złotą Erę” polskiego himalaizmu i wkład Polaków w historię światowego wspinania.


Iberyjski wrzesień – podsumowanie

Półwysep Iberyjski był celem naszych wrześniowych literackich podróży. Barcelona to stolica Katalonii i drugie co do wielkości po Madrycie miasto Hiszpanii. Można ją zaliczyć do grupy najpiękniejszych miast Europy. Tu na każdym kroku można spotkać zabytkową architekturę, urokliwe uliczki i parki. A Lizbona z piękną dzielnicą Alfama położoną wśród labiryntu wąskich i stromych uliczek urzeka nas muzyką fado w tle. Mamy nadzieję, że niejednemu z naszych czytelników udało się zwiedzić te piękne miasta Półwyspu Iberyjskiego.

Mimo kończącego się lata wrzesień w bibliotece był bardzo gorący, a to za sprawą cudownego wieczoru! 29 września o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie pt. HISZPAŃSKA PRZYGODA. Dzięki naszym wspaniałym Gościom Czytelnicy mogli poznać, posmakować i zobaczyć Hiszpanię. Pani Katarzyna Miłoś, lektorka języka hiszpańskiego, wiele lat mieszkająca w Hiszpanii, opowiedziała o swoich wspomnieniach z tego kraju oraz o Camino de Santiago.

Uczennice z Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich, przygotowane przez Panią Elizę Obławską, opowiedziały o trzech hiszpańskich świętach. Przyniosły też Ciasto Trzech Króli – z ukrytą w środku figurką. Mieliśmy trochę obaw, czy można je bezpiecznie zjeść. Było jednak tak pyszne, że trudno było się oprzeć. Okazało się, że kto natrafi w swoim kawałku na figurkę, otrzyma… koronę. Tak też się stało – jeden z uczestników spotkania wrócił do domu jako król.

Kolejna część spotkania była bardzo energetyczna. Pani Agnieszka Rejkowicz i Pan Adrian Mrozek ze Szkoły Tańca Duet nie tylko opowiedzieli o pasodoble, ale zatańczyli… i nauczyli uczestników spotkania kilku kroków.

Przez cały miesiąc w wypożyczalni dla dzieci była prezentowana wystawa pokonkursowa COSA DE ESPAÑA. RZECZ O HISZPANII. Błędni rycerze i wiatraki na dobre zagościli pomiędzy bibliotecznymi półkami.

W filiach MBP czytelnikom będziemy szczególnie polecać książki takich pisarzy jak: Carlos Ruiz Zafón, Arturo Pérez-Reverte, José Carlos Somoza czy José Saramago.


Australijski październik – podsumowanie

W kolejnym miesiącu literackich podróży odwiedziliśmy Australię. Nazwa Australia odnosząca się do kontynentu pochodzi do określenia Terra Australis, czyli Ziemia Południowa. Podróż do tego najmniejszego kontynentu świata dla wielu z nas jest marzeniem życia. Stolicą Australii jest Canberra, sztucznie stworzone miasto, które powstało, gdy Melbourne i Sydney nie mogły dojść do porozumienia, gdzie powinna znajdować się stolica.

21 października o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie z podróżniczką i historykiem sztuki – Dianą Dyjak Montes de Oca pt. NOWA GWINEA – w kilku słowach. Meksykanka, która urodziła się w Zakopanem, kształciła się w Krakowie i Meksyku. Na cel wielu swych wypraw wybrała szczególne miejsce Nową Gwineę. Podczas spotkania Pani Diana zaprezentowała piękne zdjęcia i podzieliła się opowieścią o kulturze, historii tego regionu.

Przez cały październik można było podziwiać wystawę zdjęć Nowej Gwinei i jej mieszkańców. Ich autorem jest Jerome Hamlin, wynalazca, filozof, fotograf. Jeden z wiodących światowych ekspertów ryby coelacanth żyjącej od czasów prehistorycznych w niezmienionej formie. Wędruje w rejonach Oceanu Indyjskiego, w poszukiwaniu nowych populacji. Założyciel strony www.dinofish.com. Podróżuje razem z Dianą Dyjak Montes de Oca, dzięki której można bliżej poznać ciekawy reportaż fotograficzny z jednej z wypraw.


Niemiecki listopad – podsumowanie

W kolejnym miesiącu literackich podróży zawędrowaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów czyli do Niemiec. 17 listopada 2016 r. o godz. 17.30 w Bibliotece Centralnej rozmawialiśmy o jednym z charakterystycznych elementów kultury niemieckiej. Zespół lektorów ze Studium Języków Obcych (Politechnika Śląska) przedstawił prezentację multimedialną pt. Oktoberfest – największy festyn ludowy na świecie. Fakty, ciekawostki, atrakcje. Wspaniałe opowieści, bawarskie smaki i wyjątkowo miła atmosfera towarzyszyły nam podczas spotkania. Prowadzące przebranae w charakterystyczne stroje przygotowały też dla uczestników quiz oraz drobne upominki.

Przez cały listopad w Bibliotece Centralnej prezentowana była wystawa „Słowa, moje spadochrony. Horst Bienek 1930-1990” przygotowaną przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (www.haus.pl). Głównym zamierzeniem wystawy było przybliżenie postaci słynnego gliwickiego pisarza, który w swej „gliwickiej tetralogii” ukazuje historię i portrety ludzi żyjących na polsko-niemieckim pograniczu. W swej twórczości pisarz przyczynia się do wykształcenia postaw otwartości i tolerancji wobec przedstawicieli innych religii czy tożsamości, postaw niezbędnych dla znajdującej się w trudnym procesie jednoczenia Europy i polsko-niemieckiego porozumienia.


Orientalny grudzień – podsumowanie

To był już ostatni miesiąc naszych literackich podróży. W grudniu odbyliśmy egzotyczną podróż do Japonii i Chin. Orientalna literatura Dalekiego Wschodu zachwyca tajemniczym spojrzeniem gejszy i zapachem zielonej herbaty. W filiach MBP czytelnikom polecaliśmy książki takich pisarzy jak: Haruki Murakami, Akira Yoshimura, Hiromi Kawakami, Anchee Min czy Yan Mo.

14 grudnia o godz. 17.30 w Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie „Japonia oczami kobiety i mężczyzny”. O swojej „podróży życia”, czyli wyprawie do Japonii zorganizowanej samodzielnie i z użyciem… bardzo różnych środków transportu opowiedziała Brygida Karwacka. Zapach zielonej herbaty, ciekawe historie i spostrzeżenia z podróży wprawiły nas w ten wieczór w nastrój zen. Kobiece spojrzenie można było również uchwycić na fotografiach Brygidy Karwackiej, które przez cały miesiąc były prezentowane w Bibliotece Centralnej.