Czarno-białe kostki do gry. Obok napis Rozgrywki z lekturą - nazwa projektu.

„Rozgrywki z lekturą” to projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach oraz Stowarzyszenie Gier Planszowych GAMBIT, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To połączenie świata literatury i świata gier. Rozgrywającymi są polscy autorzy, a uczestnikami gry dzieci i młodzież. Za pomocą technik grywalizacyjnych, poprzez dobrą zabawę oraz spotkania z twórcami chcemy pokazać młodym czytelnikom, że książki są cudowną inspiracją. Pomogą w tym dostępne na rynku gry planszowe, oparte na dziełach literackich (np. „W pustyni i w puszczy”, „Mały książę”, „Hobbit”, „Wiedźmin”, „Kroniki Archeo”).

 

W harmonogramie projektu zaplanowano:

 •  osiem spotkań z pisarzami wskazanymi przez młodzież gliwickich szkół w plebiscytach
 •  plenerowe rozgrywki gier planszowych, łączące rozgrywki na planszy z czytaniem
 •  warsztaty tworzenia gier z literackim tłem
 •  warsztat języków Śródziemia
 •  konkurs na projekt literackiej gry planszowej do wybranej lektury książkowej.

W najbliższym czasie na stronie internetowej Biblioteki pojawi się również wykaz gier planszowych, inspirowanych literaturą.

Na wszystkich etapach realizacji Bibliotekę wspiera Stowarzyszenie Gier Planszowych GAMBIT. Razem pokażemy, że światy gier i literatury spotykają się bardzo często.

Literackie gry planszowe

Relacje

Plebiscyt

Konkurs

Rozgrywki z lekturą – Rozstrzygnięcie konkursu


Literackie gry planszowe

Wykaz gier [PDF]


Relacje

 

Litery Elfów, runy Krasnoludów – czyli systemy pisma w Śródziemiu J. R. R. Tolkiena

4 kwietnia 2017 r., SP nr 21

Warsztaty z tworzenia gier

4 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach odbyły się pierwsze z trzech warsztatów tworzenia gier literackich. Członkowie Stowarzyszenia Gier Planszowych GAMBIT pokazali, że droga od gracza do twórcy nie jest aż tak długa. Dzieci poznały różne rodzaje gier planszowych i zostały wprowadzone w świat mechaniki gier. Kolejnym elementem warsztatu było przedstawienie etapów tworzenia gry: – wybór tematu, klimatu gry – wybór grupy, do której gra ma być skierowana – wybór mechaniki, określenie zasad gry (instrukcja) – szata graficzna i elementy gry Na zakończenie warsztatów pozostało tylko „wypróbować” kilka gier i przekonać się, jakie zastosowania mogą mieć najpopularniejsze mechaniki. W warsztatach uczestniczyło 20 osób.

Do galerii (33 zdjęcia)


26 kwietnia 2017 r., Gimnazjum nr 1

Spotkanie autorskie z Ewą Nowak

26 kwietnia 2017 r. w Gimnazjum nr 1 im. Stefana Batorego w Gliwicach odbyło się spotkanie z Ewą Nowak. Wzięło w nim udział 160 młodych osób z czterech gliwickich szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 9 i Gimnazjum nr 15. Ewa Nowak jest polską pisarką, pedagogiem, terapeutą, publicystką. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Wszystko, tylko nie mięta”. Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad trzydzieści tytułów. Akcja książek Ewy Nowak rozgrywa się w czasach współczesnych. Tematy, którymi zajmuje się autorka, to trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności, uwikłanie w niejednoznaczne sytuacje rodzinne, słabość psychiczna lub kalectwo ciała. Spotkanie odbyło się jako pokłosie plebiscytu na najpopularniejszego autora książek dla młodzieży. Uczniowie gliwickich szkół wskazywali w nim autora, z którym chcieliby się spotkać. Spotkanie w Gimnazjum nr 1 było niezwykle interesujące. Młodzież z zaciekawieniem słuchała pisarki, która opowiadała o sprawach im najbliższych. Pierwsze miłości, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, szkolne problemy – to niektóre z tematów, które zostały poruszone. Ewa Nowak ciekawie opowiadała też o własnej twórczości. Obserwując reakcje młodzieży myślimy, że wielu z nich sięgnie po spotkaniu po książki autorki.

Do galerii (13 zdjęć)


13 maja 2017 r.,  Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Plaszówki w plenerze

Za nami XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2017. Odbywał się on pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach rozpoczęła go akcją BIKE BOOK. W poniedziałkowe przedpołudnie (8 maja) w koszykach rowerów miejskich ich użytkownicy znaleźli upominki – książki oraz zaproszenie do biblioteki. Warto było z niego skorzystać, ponieważ wszystkie filie MBP przygotowały ponad 100 wydarzeń! Odbyły się m.in. przedstawienia teatralne dla dzieci w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa, Lufcika na korbkę oraz Teatru Wit Wit, ciekawe warsztaty, spotkania autorskie, literackie konkursy. W sobotnie przedpołudnie, 13 maja 2017 r. zaprosiliśmy mieszkańców Gliwic na skwer przy Bibliotece Centralnej na wielkie plenerowe granie, czyli „Rozgrywki z lekturą”. Dla uczestników przygotowaliśmy ponad 100 gier planszowych, również tych inspirowanych literaturą (np. Małego Księcia, Hobbita czy Asteriksa i spółkę). Stoły z planszówkami stanęły na trawie i pod namiotami, a granie na świeżym powietrzu przyciągnęło zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sporą atrakcją okazały się ogromne szachy i wielkich rozmiarów Pędzące żółwie. Przed biblioteką zagraliśmy też w klasy oraz kółko i krzyżyk, skakaliśmy w gumę i na skakance. Te proste gry cieszyły się ogromną popularnością! Dobrze bawiły się nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Klub Fantastyki Ruda Mithrilu z Rudy Śląskiej przyjechał z dwoma fantastycznymi grami. Smocze kości oraz Magia i myszy zyskały wielu fanów, a członkowie klubu nie mieli chwili wytchnienia, przez cały czas cierpliwie tłumaczyli zasady gry wszystkim zainteresowanym. O godz. 11.00 odbyło się spotkanie z Markiem Szołtyskiem, Ślązakiem i autorem książek o Śląsku dla dzieci i nie tylko. Słuchacze dowiedzieli się, na czym polega gra w klipę, co to jest duczka i jak wygląda łuk szpulowy. Autor opowiedział o nieco już zapomnianych zabawach, na których wspomnienie starsi reagowali stwierdzeniem, że tak właśnie się bawili, a młodsi – żywym zainteresowaniem i chęcią zagrania lub pobawienia się. Członkowie Stowarzyszenia Gier Planszowych GAMBIT poprowadzili warsztat tworzenia gier planszowych. W ciągu kilku godzin skwer przy Bibliotece Centralnej odwiedziło blisko 270 osób. Nie zabrakło najmłodszych, nawet tych dopiero raczkujących; pojawił się też Zastęp „Orły” z 93. Gliwickiej Drużyny Harcerskiej „Wieża” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gliwicach, którzy przyjechali, aby wysłuchać opowieści Marka Szołtyska. Bardzo nas cieszy, że gliwiczanie postanowili spędzić ten dzień z grami i biblioteką. „Rozgrywki z lekturą” zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN.

Do galerii (33 zdjęcia)


31 maja 2017 r., Biblioteka Centralna

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

31 maja 2017 r. w Bibliotece Centralnej w ramach projektu „Rozgrywki z lekturą” odbyło się spotkanie z pisarką, autorką bestsellerowej serii o przygodach Basi – Zofią Stanecką. Wzięły w nim udział dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Gliwicach. Zofia Stanecka czyta, odkąd pamięta, wychowywała się pośród książek. Najbardziej lubi pisać baśnie, w których znajduje to wszystko, co w literaturze kocha najbardziej, czyli tajemnicę, piękno i odrobinę magii. Jej książki wielokrotnie zdobywały nagrody i wyróżnienia m. in. : seria książek z cyklu „Basia…” zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”, „Świat według dziadka” był nominowany do tytułu Książka Roku w konkursie polskiej sekcji IBBY za rok 2013. Na podstawie przygód Basi powstała również gra planszowa „Basia – łap kolory!”. Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom skąd się bierze pomysł, a następnie – jak powstaje książka. Dzieci i autorka wspólnie stworzyli postać Pana Kamyka, który był bardzo samotny i w poszukiwaniu miłości trafił do biblioteki. Powstał krótki tekst o jego przygodach. Dzieci dostały również za zadanie stworzyć własny rysunek na podstawie „zakręconej kreski”. Powstały naprawdę bardzo ciekawe, ale przede wszystkim różnorodne prace, które świadczą o wspaniałej wyobraźni, jaką są obdarzone dzieci. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie podpisywaniem książek przez autorkę. Mamy nadzieję, że zarówno autorce, jak i naszej Bibliotece przybędzie nowych czytelników. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do galerii (13 zdjęć)


23 września 2017 r., Biblioteka Centralna

Rozgrywki z lekturą, czyli planszówkowy plener po raz drugi!

Położyć planszę na trawie i grać z przyjaciółmi? Zagrać w grę planszową większą od samych graczy? A może spotkać się z autorem książek detektywistycznych i spróbować rozwiązać przygotowane przez niego zagadki? Tak właśnie miało być! Niestety to aura postanowiła zagrać nam na nosie i zgotowała nam prawdziwą ulewę! Ale nam i Czytelnikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach nawet ściana deszczu nie jest straszna! Dlatego plener zorganizowaliśmy… pod dachem Biblioteki Centralnej. Rozpoczęliśmy spotkaniem z Dariuszem Rekoszem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie to było niezwykle tajemnicze, można wręcz powiedzieć, że „ściśle tajne”! Nauczyliśmy się szyfrować i rozszyfrowywać tekst, prowadzący wyjaśnił niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, a także zabrał uczestników spotkania w świat literackich zagadek. Na koniec – Test Detektywa, który okazał się być nie lada wyzwaniem!

Następnie, razem ze Stowarzyszeniem Gier Planszowych GAMBIT, graliśmy w gry w rozmiarze XXL: Pędzące żółwie, Kotobirynt czy Pitch car. I okazało się, że pomieszczenia Biblioteki świetnie się do tego nadawały! Dla uczestników przygotowaliśmy blisko 100 gier planszowych, zwłaszcza tych inspirowanych literaturą (np. Władcą Pierścieni, Małego Księcia, Hobbita czy Światem Dysku). Członkowie Stowarzyszenia Gier Planszowych GAMBIT poprowadzili warsztat tworzenia gier planszowych, które zakończyły się turniejem w wykonaną podczas warsztatów wielkoformatową wersję gry Speed cups. Oprócz tego konkurs „Detektywi w grze” dostarczył uczestnikom wielu emocji i zachęcił do poszukiwań zagadek na terenie Biblioteki. Wszystkim gliwiczanom, którzy pomimo niesprzyjającej pogody postanowili jednak spędzić ten dzień z grami i biblioteką, bardzo dziękujemy!

„Rozgrywki z lekturą” zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN.

Do galerii (58 zdjęć)


10 października 2017 r., Biblioteka Centralna

Spotkanie autorskie z Wojciechem Dutką

10 października w Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Dutką, autorem powieści historycznych i sensacyjnych.

Wojciech Dutka – historyk i pisarz, autor m. in. Kartagińskiego ostrza, Czerni i purpury oraz Lunatyka i Czarnej pszczoły. Ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie dziennikarstwo. Doktoryzował się z historii nowożytnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował m.in. jako dziennikarz radiowy, obecnie uczy historii w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Gliwicach. Publikował w czasopismach naukowych: „Kwartalniku Historycznym”, „Czasach nowożytnych”, „Przeglądzie Historycznym”.

Akcja jego powieści toczy się w różnych okresach historycznych od starożytności po II wojnę światową. W swojej twórczości prozatorskiej łączy postacie i wydarzenia historyczne z fikcją literacką. Dutka jest pisarzem wykorzystującym warsztat historyka do tworzenia narracji powieściowych.

Podczas spotkania autor zaznajomił uczestników z zasadami kreatywnego pisania (creative writing) i wyjaśnił znaczenie suspensu w powieści. Opowiedział również o ciekawych przykładach książek z historią w tle z literatury polskiej i obcej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozgrywki z lekturą”, dofinansowanego ze środków MKiDN.

Do galerii (16 zdjęć)


20 października 2017 r., Biblioteka Centralna

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Piątkowy wieczór, 20 października, z pewnością wielu czytelników uzna za bardzo udany. Wszystko za sprawą wyjątkowego gościa – MARIUSZA SZCZYGŁA, który przyjechał do Gliwic na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz CH Forum. Licznie zebrana publiczność -180 osób! – wysłuchała opowieści dotyczących Polaków i Czechów. Niezwykle ciekawe były historie o tym, jak powstają reportaże, i o ludziach, dzięki którym możemy sięgać po najnowsze publikacje „Projekt prawda” lub „Kaprysik”. Spotkanie prowadziła Katarzyna Kowińska. Podczas podpisywania książek wiele osób skorzystało z możliwości rozmowy z pisarzem.

Mariusz Szczygieł – reporter i pisarz. Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i dwutomowej antologii polskiego reportażu „100/XX”. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel Instytutu Reportażu wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem. Jego książki wydawane są w trzynastu krajach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozgrywki z lekturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do galerii (12 zdjęć)


 9 listopada 2017 r., Filia nr 24

Spotkanie autorskie z Michałem Zawadką

Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone.

Czym jest grupa? Kto jest dla mnie najważniejszy? Czy umiem wyznaczyć sobie cel i wytrwale pracować żeby go osiągnąć? Nie chce mi się, zrobię to jutro, a może wcale! Wszyscy są winni tylko nie ja! Czy często zadajesz sobie te pytania, a może w ogóle nie jest to dla ciebie ważne!

Michał Zawadka potrafi rozmawiać z młodzieżą. Autor książek dla dzieci, założyciel wydawnictwa Mind&Dream, absolwent dziennikarstwa oraz polonistyki. W 2013 roku nominowany do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa Polskiej Sekcji Ibby. Autor i twórca programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży. Autor wielu książek, m. in.: Chcę być kimś! czyli Jak osiągać cele…, Galeria bajek: wiersze czytane obrazem, Mądrość z natury, Zarządzanie marzeniami: poezja motywacyjna dla dzieci.

W spotkaniu, które odbyło się 9 listopada w filii nr 24 i było częścią projektu „Rozgrywki z lekturą”, dofinansowanego z MKiDN, wzięli udział uczniowie klas 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Gliwicach.

Do galerii (8 zdjęć)


21 listopada 2017 r., Filia nr 5, ul. Perkoza 12

Co ty mówisz? – czyli o pypciach na języku

W Filii nr 5 odbyło się spotkanie z Michałem Rusinkiem. Wykładowca, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Przetłumaczył m.in.  wszystkie wiersze dla dzieci A.A. Milne’a, powieść „Piotruś Pan i  Wendy” J.E. Barriego, i  kilka książek o misiu Paddingtonie Michaela Bonda. Autor tekstów piosenek, m.in. Grzegorza Turnaua, Doroty Miśkiewicz i Anny Marii Jopek. Jego felietony o języku ukazują się w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”. Książka „Wierszyki domowe” zdobyła tytuł Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY oraz  została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens 2013.

Podczas spotkania Michał Rusinek opowiedział co to jest retoryka i skąd się wzięła. Podał ciekawe przykłady języka stosowanego w reklamach, omówił metaforę jako środek przekazu, a także uwarunkowania kulturowe mające wpływ na komunikację.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Gliwicach. Jest ono częścią projektu „Rozgrywki z lekturą”, dofinansowanego z MKiDN.

Do galerii (9 zdjęć)


22 listopada 2017 r., Oddział dla Dzieci nr 33 przy Bibliotece Centralnej, ul. Kościuszki 17

W Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie warsztatowe z Ryszardem Derdzińskim – prawdziwym fanem Tolkiena i ekspertem w dziedzinie jego literatury, który sprawnie posługuję się językiem elfów. Jest on także miłośnikiem opowieści o królu Arturze.

Podczas spotkania młodzież poznała ciekawostki o życiu Tolkiena, jego książkach i rodzajach  pism w Środziemiu. Dowiedzieliśmy się kim były elfy i jakie cechy charakterystyczne mają języki quenya i sindarin. Podjęliśmy też próbę nauki pozdrowień w tych językach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozgrywki z lekturą” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do galerii (11 zdjęć)


Plebiscyt

Rozgrywki z lekturą –

plebiscyt na najpopularniejszego pisarza

 

W ubiegłym oraz w bieżącym roku szkoły współpracujące z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach zorganizowały wśród dzieci i młodzieży plebiscyt na ulubionego pisarza. Dzieci bardzo często podkreślały, że właśnie z tymi autorami chciałyby się spotkać i móc zadać im pytania. Oto wyniki plebiscytu – dziesięciu najpopularniejszych autorów:

Andrzej Sapkowski

Mariusz Szczygieł

Małgorzata Musierowicz

Wojciech Dutka

Ewa Nowak

Tomasz Sobania

Beata Pawlikowska

Liliana Fabisińska

Andrzej Maleszka

Marek Szołtysek

 

W plebiscycie wzięły udział szkoły:

Gimnazjum nr 4 im. Józefa Pukowca

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11

 

Warto dodać, że z dwoma z wymienionych autorów dzieci i młodzież już się spotkali. W ramach projektu „Rozgrywki z lekturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

– 26 kwietnia 2017 r. 160 młodych czytelników spotkało się z Ewą Nowak

– 13 maja 2017 r. 30 osób wzięło udział w spotkaniu z Markiem Szołtyskiem.

 


Konkurs

„ROZGRYWKI Z LEKTURĄ”

KONKURS NA PROJEKT

LITERACKIEJ GRY PLANSZOWEJ

REGULAMIN KONKURSU

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Stowarzyszenie Gier Planszowych Gambit oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.

 1. ORGANIZATORZY:
 1. CELE KONKURSU:
  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
  • Upowszechnianie czytelnictwa.
  • Popularyzowanie literatury odwołującej się do utworów z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.
  • Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
  • Propagowanie kreatywnego spędzania czasu wolnego.
  • Promowanie gier planszowych jako edukacyjnej formy rozrywki.

 

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

 1. UCZESTNICY:

 

 1. WARUNKI UCZESTNICTWA:

  Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
  ul. Kościuszki 17
  44-100 Gliwice

   1. Każda gra musi być pracą wykonaną wg własnego pomysłu, własnoręcznie, w formacie nie mniejszym niż A3, techniką dowolną.

   

   1. Tematyka gry powinna nawiązywać do książki z kanonu literatury dla dzieci lub młodzieży. Dobór literatury wykorzystanej  do stworzenia gry powinien być uwarunkowany:
    • adekwatnością do wieku dziecka/ młodzieży
    • pozytywnymi treściami bez przemocy i agresji
    • pozytywnymi wartościami propagowanymi w treści.

   

   1. Praca powinna:
    • zawierać elementy charakterystyczne dla gry planszowej, tj.: tytuł, prostą instrukcję w formacie nie większym niż A4, planszę, mechanikę gry.
    • być wykonana indywidualnie lub grupowo (maksymalnie 4 osoby).
    • kryteria oceny: pomysłowość, samodzielność, estetyka wykonania, uwzględnienie literackiego tematu.

   

   1. Gra powinna zawierać dołączoną metryczkę, zawierającą:
    • tytuł gry,
    • imię i nazwisko autora/autorów,
    • szkołę i klasę oraz imię i nazwisko opiekuna (jeśli zgłoszenia dokonuje szkoła),
    • nr telefonu – do kontaktu w sprawie konkursu,
    • imię i nazwisko pisarza oraz tytuł książki, na podstawie której powstała gra.

   

   1. Do pracy powinna być dołączona pisemna zgoda rodziców na przetwarzanie danych osobowych dziecka w celach związanych z konkursem (załącznik).

   

   1. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków uczestnictwa.

   

   1. Dostarczone prace nie będą zwracane; przechodzą na własność organizatora i mogą zostać wykorzystane niekomercyjnie w celach edukacyjnych oraz promocyjnych.

   

  1. Prace konkursowe można dostarczyć do dowolnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach lub przekazywać drogą pocztową z dopiskiem: „Rozgrywki z lekturą” na adres:

 

 1. TERMINY:1 września 2017   Ogłoszenie konkursu
  1 grudnia 2017   Ostateczny termin składania prac
  15 grudnia 2017   Ogłoszenie wyników konkursu

Zgłoszone na konkurs prace oceni jury złożone z przedstawicieli organizatora oraz członków Stowarzyszenia Gier Planszowych Gambit.

 1. JURY:

 

Przewiduje się nagrodzenie trzech najlepszych prac. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe (gry planszowe, książki, audiobooki) i dyplomy.

 1. NAGRODY:

 

LINK DO POBRANIA [PDF]

ZGODA RODZICÓW DO POBRANIA [PDF]

 

 


Rozgrywki z lekturą – Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt literackiej gry planszowej w ramach projektu „Rozgrywki z lekturą”

Jury w składzie:

Agnieszka Wilczyńska – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej

Marcin Korzeniecki – Stowarzyszenie Gier Planszowych Gambit

Bogna Dobrakowska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach

Marta Kryś

Sylwia Rudowicz

kierując się wymogami formalnymi oraz doceniając pomysłowość, samodzielność, estetyka wykonania i uwzględnienie literackiego tematu wybrało zwycięzców konkursu:

I MIEJSCE

Łukasz Kozak
za grę „Walka o jajka” na podstawie książki Christiana Joliboisa „Kurczaki Luzaki”

II MIEJSCE

Kacper Jankowski
za grę „Czerwone krzesło” na podstawie książki Andrzeja Maleszki

III MIEJSCE

Maja Jagodzińska
za grę „Świat Myszki Miki” na podstawie książek z serii „Klub Przyjaciół Myszki Miki”

WYRÓŻNIENIA

Karolina Cuper
za grę „Szczęście Matyldy” na podstawie książki Roalda Dahl’a „Matylda”

Wanessa Lusa, Paulina Otremba, Hanna Płoneczka, Nikola Winiarska
za grę „Z Tomkiem Sawyer’em po skarb” na postawie książki Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!