Biblioforum, ul. Lipowa 1

„Talerz malucha” odbywa się w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz rodziców dzieci w pierwszym roku życia. Skierowany jest do rodziców, dziadków, pracowników żłobków, którzy muszą wiedzieć, że zawartość TALERZA MALUCHA ma bardzo duże znaczenie.

W ramach projektu zaplanowane są spotkania z ekspertami, wspólne działania podczas zajęć warsztatowych, by przekazać 6 złotych zasadach zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni.

Projekt rozpoczyna się we wrześniu (kiedy wszyscy będą już wypoczęci po wakacjach i gotowi wchłonąć nową wiedzę). Składa się z kilku elementów:

1. 6 WARSZTATÓW NA WAGĘ ZŁOTA

Tematem każdego będzie jedna z 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni. Zajęcia prowadzić będą: położna, edukator żywieniowy i pediatra. Na czas warsztatów rodzice będą mogli pozostawić dzieci pod opieką animatorów, lub też po prostu uczestniczyć w zajęciach z dziećmi one nikomu nie będą przeszkadzać!

2. TALERZ MALUCHA w gliwickich żłobkach – w naszym mieście działają 4 żłobki miejskie, obejmujące opieką 230 dzieci. Chcemy dotrzeć do rodzica każdego z tych dzieci. W każdym żłobku ustalimy dzień konsultacji dla rodziców.

3. Zdrowo jem zdrowo rosnę

MBP chciała też zrobić coś dla dzieci. Już te najmłodsze lubią kolorować. Dlatego przygotowaliśmy kolorowankę promującą pozytywne nawyki żywieniowe dla małych dzieci. Proste rysunki nawiązujące do 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych.

 

Szczegóły i przydatne narzędzia dla rodziców dostępne są na stronie www.1000dni.pl oraz na stronie MBP.

 

9 września 2016 r., godz. 17:00
Co powinna jeść przyszła mama?

Ekspertem pierwszego spotkania będzie położna oddziałowa Karolina Raczak-Moroń z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, dla której – jak sama mówi – położnictwo jest pasją. Pomaga kobietom i osobom towarzyszącym w możliwie najpiękniejszy sposób przejść przez bardzo trudne, ale i najpiękniejsze wydarzenie w życiu, jakim są narodziny dziecka. Prowadzi również własną praktykę położniczą oraz współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, kształcąc studentów.

22 września 2016 r., godz. 18:00
Zalety karmienia piersią

Na drugim spotkaniu z cyklu Talerz Malucha poznaliśmy zarówno zalety karmienia piersią jak i skład mleka kobiecego. Drugi warsztat prowadziła pani Katarzyna Asztabska, absolwentka pedagogiki i podyplomowo nauk o rodzinie. Pani Katarzyna jest konsultantem i doradcą laktacyjnym IBCLC i CDL z kilkunastoletnim stażem oraz wykładowcą Centrum Nauki o Laktacji, nauczycielem NPR i instruktorem szkoły rodzenia. Oczywiście, rozmawiając o jedzeniu, nie zapomnieliśmy o zdrowej przekąsce dla słuchaczy.

Katarzyna Asztabska, absolwentka pedagogiki i podyplomowo nauk o rodzinie. Pani Katarzyna jest konsultantem i doradcą laktacyjnym IBCLC i CDL z kilkunastoletnim stażem oraz wykładowcą Centrum Nauki o Laktacji, nauczycielem NPR i instruktorem szkoły rodzenia.

 

7 października 2016 r., godz. 17:00
Sól i cukier w diecie dziecka

Tematem przewodnim spotkania było bardzo ważne zagadnienie związane z zasadami zachowania odpowiedniej diety: „Sól i cukier w diecie dziecka”. Swoją cenną wiedzą podzieliła się z nami pani Jagoda Chromik – dietetyk kliniczny. O zdrowej kuchni rozmawialiśmy dzięki współpracy z kawiarnią rodzinną „minka cafe”.

Dzięki paniom z kawiarni posmakowaliśmy wczoraj wybornych ciasteczek owsianych, a dzieci uczestniczące w spotkaniu mogły skorzystać z atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez animatorkę.

 

13 października 2016 r., godz. 18:00
Witamina D – ważna przez cały rok

Właśnie skończyło się kolejne wspaniałe spotkanie w ramach cyklu „Talerz Malucha”.

O witaminie D opowiadał nam zaproszony specjalista – dr Karol Kukowka.

Tomata – Gliwicka Kooperatywa Spożywcza poczęstowała nas bardzo zdrową i bardzo smaczną żywnością.

21 października 2016 r., godz. 17:00
Zbilansowana dieta dziecka

Tematem przewodnim spotkania było bardzo ważne zagadnienie związane z bezpieczeństwem i jakością żywności. Swoją cenną wiedzą podzieliła się z nami pani Jagoda Chromik – dietetyk kliniczny. Pani Jagoda jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zwolenniczką zdrowej, sezonowej kuchni, opartej przede wszystkim na potrawach na bazie roślin. Chętnie motywuje innych do dokonywania zdrowszych wyborów. Jest molem książkowym; ma także sporą kolekcję książek kucharskich.

Było smacznie i zdrowo również dzięki minka cafe. To znana w Gliwicach kawiarnia rodzinna, miejsce organizacji urodzin, warsztatów, oraz wielu innych ciekawych wydarzeń.

28 października 2016 r., godz. 18:00
Pięć posiłków każdego dnia

 

W piątek 28 października odbyło się  szóste i jednocześnie ostatnie już spotkanie z cyklu Talerz Malucha.
Na warsztacie dowiedzieliśmy się, dlaczego dzieci powinny jeść akurat pięć posiłków każdego dnia i jak zadbać, by były one wartościowe i zdrowe. Pomogła nam w tym Pani Joanna Trachim – doradca personalny, trener warsztatu umiejętności psychospołecznych, coach ICF, coach dietetyczny. Natomiast pan Krzysztof Paruzel – właściciel Kulinarium – prowadzący warsztaty i pokazy kulinarne dla dzieci- wszystkie cenne rady i wskazówki wykorzystał z dziećmi w praktyce, dzięki czemu poznaliśmy kilka prostych przepisów na zdrowe i smaczne dania dla całej rodziny.